A szociális törvény módosítása ellen tüntettek a Kossuth téren

  • narancs.hu
  • 2022. november 21.

Belpol

Jámbor András szerint katasztrófa, amit a kormány csinál.

„NEM a szociális törvény módosítására” címmel hirdetett tiltakozást az LMP hétfő estére a parlamenthez. A demonstráción több képviselő is felszólalt – olvasható a Telex tudósításában.

Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese első felszólalóként elmondta, szerinte a szociális törvény módosítása beleillik az elmúlt bő tíz évben tapasztalható tendenciába, abba, ahogy a Fidesz leépíti a szociális ellátások rendszerét. A folyamat az Alaptörvény módosításával kezdődött, amikor kivették belőle a szociális biztonsághoz való jogot, de ebbe a sorba illeszkedik a szociális dolgozók helyzetének romlása is. Mint elmondta, a magyar szociális hálót a Fidesz szaggatta szét, a törvényjavaslat pedig, úgy véli, semmilyen szakmai egyeztetésen nem estt át.

Jámbor András a Párbeszéd országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, a módosítás azt mondja ki, hogy aki bajba jutott, az versenyezzen másokkal. A kormány egy Somogy megyei bajbajutottat versenyeztetne Mészáros Lőrinc gyerekeivel, hogy ha bajba jutnak, gondoskodjanak önmagukról. „Ez egy nevetséges verseny” – jelentette ki Jámbor. Szerinte a szociális törvény módosítása mellett az egészségügyi és a foglalkoztatási törvény is a magyarok jogait csorbítják, amivel külföldi cégek számára próbálják vonzóvá tenni az országot. 

Az államnak a közösség fejlesztése lenne az egyik feladata, és a közösség akkor fejlődik, ha minél több embernek esélyt adunk arra, hogy egyről a kettőre jusson – mondta a képviselő. A kormány pedig bár munkaalapú társadalmat hirdet, a megemelt rezsi és a nagyon magas infláció miatt mégis egyre kevesebben tudnak rendesen megélni a fizetésükből. Jámbor András úgy fogalmazott:

„Amit a kormány csinál az nem baj, hanem katasztrófa.” 

Igaz, kevés tiltakozó volt hétfő este a Kossuth téren, Ungár Péter szerint sok példa van arra a történelemből, hogy az ilyen törvények ellen kevesen tiltakoztak, de később bebizonyosodott, hogy nekik van igazuk. Ungár úgy véli, Novák Katalinnak nincs igaza abban, hogy a gondoskodás érzelmi kérdés. Ha valaki demenciával küzdő embert ápol, 65 ezer forint a gondozási díj, amelynek emelését a kormány elutasította. „Ne tegyünk úgy, mintha ez egy költségvetési kérdés lenne, mindannyian tudjuk, hogy ez nem az. Ez egy értékválasztási kérdés” – jelentette ki az LMP képviselője. Ungár hozzátette: „Ez a módosítás az Orbán-kormány történelmi megítélésben nagyon negatív lesz.”

A tüntetéssel egyszerre zajlott a szociális törvény módosításáról szóló utolsó parlamenti vita, amelyben ellenzéki képviselők a kormány szociális politikáját kritizálták. A módosításról kedden szavaz az országgyűlés.

(Címlapképünk forrása: Az LMP Facebook-oldala)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.