A MOL-csoportnak az "egyáltalán nem támogató" feltételek mellett is sikerült helytállnia, és bár pénzügyi teljesítménye tavaly elmaradt a 2022-es rekordévitől, operációs és stratégiai szempontból egyaránt jelentős eredményeket ért el – mondta a csoport elnök-vezérigazgatója a részvényesek közgyűlésén csütörtökön.
Hernádi Zsolt tájékoztatása szerint
a tervezettnél nagyobb, mintegy 568 milliárd forintos nyereséggel zárták a 2023-as évet.
Hernádi azt közölte, hogy sikerrel vették a szankciók okozta piaci nehézségeket, a feldolgozás és kereskedelem üzletágban tudtak termékeket gyártani és értékesíteni a régióban, jól haladnak a kőolajdiverzifikációs programjukkal, jelentős eredményeket értek el a kőolajbeszerzés rugalmasságában.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a MOL-csoport 2022-es és a 2023-as évben 3,1 milliárd dollárt fizetett be extra elvonásként különböző kasszákba, "ennyi ment ki a termelésből", miközben "megnövekedett versennyel kell szembenéznie".
A vezérigazgató hozzátette, hogy ezek az
"állami befolyások, az állami szabályozók kezdenek lassan már úgy alakulni, mint ahogy - még az én korosztályom emlékszik rá - az ideiglenesen Magyarországon tartózkodó szovjet hadsereg jelenléte alakult, vagyis a határidő egy darabig még hosszabbításra került, aztán már nem is beszéltünk arról, hogy ez lejár, és maradtak még vagy 40-50 évig."
A közgyűlés döntött mintegy 198 milliárd forint osztalék kifizetéséről a 2023-as üzleti év alapján. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke az előző évivel megegyező 150 forint, ezen túl a részvényeseknek mintegy 100 forint körüli rendkívüli osztalékot fizetnek részvényenként, az alap- és a rendkívüli osztalék így mintegy 250 forint részvényenként – határozott a közgyűlés.