A Szputnyik V forgalmazójának táblázatát másolhatta a magyar kormány

  • narancs.hu
  • 2021. április 27.

Belpol

A Magyar Orvosi Kamara is kritizálta a kormány vakcinahatékonysági táblázatát. 

Napok óta borzolja a kedélyeket a kormány által közzétett táblázat az itthon használt vakcinák hatékonyságáról, amelyből azt hozták ki, hogy tulajdonképpen az orosz vakcina a legjobb, mert a százezer oltottra vetített halálozások száma az oltás után ennél a legkevesebb.

A táblázatról először Karikó Katalin kutató, a szintetikus mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója mutatta be egy posztban, hogy nem pontos, információk hiányoznak belőle, és valójában összehasonlíthatatlan adatokat mutat összehasonlíthatóként. Szél Bernadett parlamenti képviselő jelezte, hogy feljelentést tesz a táblázat miatt rémhírterjesztésért. 

A táblázat ügyében a legfrisseb fejlemény, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége nyílt levelet intézett az ügyében az operatív törzshöz, amelyben jelezték, hogy "ezek az adatok a jelenleg közölt formájukban nem alkalmasak az egyes vakcinák hatásosság-különbségeinek megállapítására", mert ismeretlen a feldolgozási metodika, hiba, hogy egyben kezelik az első és a második oltás adatait, nem foglalkoznak azzal, hogy az egyes vakcinákkal oltottak egészségi állapota különböző, más az oltások időbeli eloszlása, és nem számolnak az egyes vakcinákkal oltottak eltérő korátlagával sem. Mint írják, az adatok „összehasonlításra, mélyebb következtetések levonására nem alkalmasak”.

Rácz András Oroszország-szakértő pedig a Facebookon írt arról, hogy kísértetiesen hasonlít a magyar kormány táblázata egy múlt heti orosz táblázatra, amelyet történetesen az orosz Szputnyik V-t forgalmazó Russian Direct Investment Fund posztolt a magyar kormány előtt pár nappal, április 23-án: 

Az orosz táblázat a magyar kormányéhoz hasonló logika szerint "bizonyítja be", hogy a Szputnyik jobb oltás a többinél. 

Rácz András hozzáteszi, az orosz adatsor mellett ugyanakkor van néhány módszertani megjegyzés is, amelyek a magyar kormány táblázatából kimaradtak. Az így nézett ki: 

 
 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.