Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium pedagógusainak 40 százaléka is csatlakozik az érettségi önkéntes feladatainak bojkottjához . Ez azt jelenti, hogy mindenki beleállt, aki emelt szinten érettségiztet, és aki középszintű vizsgán elnök lehet – közölték az ATV Híradójában.
Az iskola vezető magyar tanára, Schiller Mariann azt mondta: "Arra számítunk némi naivitással, hogy kénytelenek lesznek mégis csak elgondolkodni azon a kilenc ponton, amit egy éve próbálunk az oktatás irányításon valahogy keresztül verni, hogy legalább észre vegyék, hogy mik a gondok."
A bojkottot a tatai Eötvös József Gimnázium 32 pedagógusa indította el, tiltakozásukhoz azóta már csaknem 200 tanár csatlakozott.
Amikor a Népszava megkérdezte a Belügyminisztériumot az ügyről, azt a választ kapta: "Sajnálatos, hogy egyet nem értésének kifejezési módját bárki, gyermekeink érettségi vizsgájának és továbbtanulásának veszélyeztetésében látja. Különösen elgondolkodtató, ha mindezt a pedagógus teszi."
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője ugyanakkor úgy fogalmazott:
Senkinek sem az a célja, hogy a diákokon álljon bosszút vagy a diákoknak ebből bármi kára származzon. Itt egyszerűen egy olyan cselekedetről van szó, egy olyan utolsó tiltakozási eszközről, ami egyszerűen azt mutatja, hogy a kormány nem hajlandó lépni semmit."
Az érdekképviselet azt ígérte, ha markáns támogatottsága lesz a bojkottnak, akkor az érettségi meghatározott napjaira egységes országos sztrájknapokat hirdetnek.
A pedagógusok 9 pontban határozták meg követeléseiket. Többek közt azt kérik a kormánytól, hogy
- szüntessék meg a pedagógusok megfélemlítését,
- kezdjenek velük érdemi párbeszédbe,
- legyen kisebb a terhelés a diákokon és tanárokon,
- és legyen érdekérvényesítésre alkalmas a pedagógusok sztrájkjoga.