Az Orbán-kormány céljai között szerepel, hogy 2028-ra a pedagógusok átlagbére elérje a magyarországi diplomás átlagbér nyolcvan százalékát. A bérfejlesztés eredményeként elért bérszínvonal megőrzése érdekében pedig az infláció mértékének megfelelő indexálást is vállalnának 2029-ig – írja a Népszava a kormány által az Európai Bizottságnak benyújtott, a 2021-2027-es időszakra szóló „Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz” stratégia alapján.
A lap szerint a dokumentumból kiderül, hogy inflációkövetővé tennék a pedagógusbéreket a következő évekre, amennyiben az erre szánt pénzeket megkapja az ország. Kiderült az is, hogy uniós forrásból a tanárok bérének fejlesztésére a kormány 978,7 millió eurót, vagyis nagyjából 400 milliárd forintot szánna.
A lap közlése szerint a kiszivárgott stratégiában a kormány több fontos beismerést is tette: ilyen az is, hogy belátták, azért jelentkeznek egyre kevesebben a tanári pályára, mert nincs versenyképes fizetés, de beismerték azt is, hogy a 2013-ban bevezetett pedagógus életpálya modellnek komoly hibái vannak. Ilyen hibának vélik például, hogy jelentős szolgálati idő kell ahhoz, hogy valaki elérje azt a fizetési fokozatot, amiből meg is tud élni.
A stratégiából kiderül, kiemelt figyelmet fordítanának azokra a tanárokra, akik hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak, nekik többletjuttatást biztosítanának.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás azt mondta, a kormány terve akár jó kiindulópont is lehet, azonban annak céldátumait késeinek tartja. Szzerinte a bérfejlesztés célkitűzéseit a mostani kormányzati ciklus végéig, vagyis 2026-ig kellene teljesíteni.
(Népszava)