Egy csütörtök esti rendelet szerint a köznevelési intézményben foglalkoztatott közalkalmazottak vagy munkavállalók esetében ezentúl úgy kell alkalmazni a közalkalmazottakról szóló törvényt és a munka törvénykönyvét, hogy a munkáltatónak, azaz a Belügyminisztérium alá rendelt tankerületnek nem kell 15 napon belül kirúgnia az elégedetlenkedő tanárokat – írja a 444.
Erre ugyanis az új rendelet értelmében a kirúgás okáról való tudomásszerzéstől egészen az adott tanév legvégéig (augusztus 1. napja) lesz lehetőségük. Ha esetleg a zárónap és a tanév befejezése közötti időszakban értesülnek ilyen okról, akkor a munkáltató a következő tanév augusztus 1. napjáig gyakorolhatja a rendkívüli felmondási jogát.
A munkáltató a rendkívüli felmentés vagy azonnali hatályú felmondás jogát legfeljebb az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig gyakorolhatja.
A friss kormányrendelet 5. bekezdése szerint, az új eljárás visszamenőleg is érvényes. Ha ugyanis a rendkívüli felmentés vagy azonnali hatályú felmondás okáról a munkáltató a rendelet hatálybalépése előtt szerzett tudomást, de a 15 nap még nem telt le, akkor is várhat augusztusig az elbocsátással. Így azok a tanárok is haladékot kapnak, akik már az utóbbi két hétben vettek részt a tiltakozásban.
A rendeletről szóló közleményében a Belügyminisztérium azt írta, céljuk a köznevelési intézmények zavartalan működése, a gyermekek oktatásának biztosítása érdekében, a módosítás pedig az eddiginél több időt és mérlegelési lehetőséget ad a munkáltató számára, aki ezentúl dönthet úgy is, hogy az oktatás zavartalansága érdekében nem azonnal él a rendkívüli felmondással, vagy akár nem is él vele.
A minisztérium közleményében arról is szó esik, hogy „egyes köznevelési intézményekben azonban jelenséggé vált a politikai célú és nem törvényesen szervezett munkabeszüntetés, amely a gyermekek tanuláshoz való jogát sérti”.