A TASZ szerint az SZFE kancellárjának nincs joga visszatartani a munkabéreket

  • narancs.hu
  • 2020. október 7.

Belpol

A bérek kifizetését nem érinti, hogy be tud-e menni az épületbe, vagy sem, 2020-ban ennek a technikai lehetőségei már adottak.

Szarka Gábor az SZFE új kancellárja azzal fenyegetőzött a napokban, hogy addig nem lehet kifizetni a béreket, amíg nem lehet bejutni az egyetem épületébe a blokád miatt. A Társaság a Szabadságjogokért állásfoglalást fogalmazott meg a katona kancellár kijelentéséről.

A civil szervezet szerint az SZFE dolgozói munkavállalókként az intézménnyel, az egyetemmel – nem a kancellárral – állnak munkaviszonyban. Az egyetemnek mint munkáltatónak pedig törvényi kötelessége kifizetni az előző havi munkabért a jogszabályban meghatározott ideig, vagy ha a szerződés korábbi időpontot határoz meg, addig.

A TASZ szerint a már ledolgozott munkabért visszatartani törvénytelen, kirívó visszaélés a dolgozók kiszolgáltatott helyzetével.

A szervezet úgy látja, a kancellárnak gazdasági vezetőként lehet technikai szerepe a bérek kiutalásában, de nem dönthet szabadon arról, hogy az egyetem munkáltatóként fizet vagy nem fizet.

Szarka Gábor szerepe ebben az ügyben bürokratikus: az a dolga, hogy gondoskodjon a bérek – időszerű – kifizetéséről. Nem áll jogában visszatartani a béreket, sem késleltetni azok kifizetését

Hozzátették, a bérek kifizetését nem érinti, hogy be tud-e menni az épületbe, vagy sem, 2020-ban ennek a technikai lehetőségei már adottak. Amennyiben mégis akadályoztatva van, a hatáskörei gyakorlására ilyenkor jogosult személynek kell intézkednie.

Az SZFE dolgozók sztrájkja nem érinti az októberben esedékes fizetés kérdését – emlékeztet a TASZ –, hisz' a szeptemberi munkabérek rendezéséről van szó ebben az esetben.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.