A váci diákok megették a homokot – Árvízi jelentés

  • Matkovich Ilona
  • 2013. június 8.

Belpol

A váci diákság nélkül a védelem nem birkózna meg a hatalmas homokhegyekkel. Fotógalériával.

– Eljöttem megnézni, hogy tényleg lapátol, mert otthon nem csinál semmit – mondja Kis Niki anyukája, amikor lefotózom a Zenepavilonnál lapátoló lánycsapatot.

Vácon kedd óta egyre több önkéntes dolgozik, hogy a város teljes hosszában elnyúló homokgáttal megfékezzék a folyót. Van, aki szabadságot vett ki, más munka után, az aktatáskáját letéve lapátol minden este két órát.

false

 

Fotó: Somoghy Attila

– Vác teljes Duna-parti szakaszán elkészült a gát, amely 60 centiméterrel lett magasabb és erősebb, mint a 2002-es védekezésnél, amikor a Duna 767 cm-nél tetőzött – mondta sajtótájékoztatóján Fördős Attila polgármester. Most az előrejelzések szerint a víz magassága elérheti a nyolc métert. A váci Duna-szakaszon 3500 köbméter homokot, 300 ezer zsákot használtak fel eddig, de mára újabb zsákhegyek érkeznek, és 500 köbméter homokot is rendeltek még.

false

 

Fotó: Somoghy Attila

A váci diákság nélkül a védelem nem birkózna meg a hatalmas homokhegyekkel. A Boronkay György szakközépiskola ezer diákja csütörtökön három óra alatt „megette” az aznap reggel lerakott homokot. A Cházár András speciális szakiskola tanulói mindennap kint dolgoznak valamelyik partszakaszon.

A Duna-lépcsőn lévő Remete étterem tulajdonosának gyakorlata van az árvízi segítésben. A korábbi árvizeknél is főzött a lapátolóknak. Tegnap 250 adag paprikás krumplit, ma ugyanennyi adag gulyáslevest szállít a partra kismotorján. A helyi rendvédelmi és civil szervezetek mellett 16 településről érkeztek segítő csapatok. A helyi cigány önkormányzat szervezésében mintegy 100 ember kapcsolódott be a munkába, de az Országos Roma Önkormányzat felhívására is jöttek Baranyából, Borsodból és Szolnok megyéből. Kovács Józsefné, Kisújszállás kisebbségi önkormányzatának elnöke azt mondja, mint a felszabadító hadsereg érkeztek, amikor az itteni önkéntesek meglátták a „fiúkat”, nem is engedték őket tovább. Egész nap a Diadal tér és a Vácra bevezető „kőszobros híd” között dolgozik 180 emberük. „Jó érzés, hogy örömmel fogadják az embert, nem éreztetik a különbséget.”

A Miskolci Rendészeti Szakközépiskola 200 tanulója és a Baranyából érkezett tűzoltók napok óta építik, szélesítik a gátat.

Az éjszakai lapátolók mesélik, hogy csütörtökön este tíz óra körül megjelent Gyurcsány Ferenc és Budaházy György is egy kis szalonlapátolásra. Gyurcsány ki is posztolta, hogy „Tegnap este még kimentünk Vácra homokzsákokat tölteni. Valamikor tíz óra körül megjelent az újnáci Budaházy vagy egy tucat támogatójával. Volt egy kis odamondogatás és visszaszólás, némi harciasság is, de végül mindenki lapátolta a homokot. Mert annak nincs pártállása…”


Tegnapra elöntötte a sétányt a víz. Ma a part menti úton csónakázni lehetne. A vízparti házak pincéit folyamatosan szivattyúzzák. A tetőzést hétfőre várják Vácon. Addig marad a remény, hogy megússzák gátszakadás nélkül.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.