A volt amerikai külügyminiszter szerint Orbán fasiszta tendenciákat mutat

  • narancs.hu
  • 2019. március 2.

Belpol

Madeleine Albright szerint terjedőben a fasizmus.

Madeleine Albright az USA 1997 és 2001 között volt az USA külügyminisztere - első nőként töltötte be ezt a posztot. A demokrata politikus azóta sem zárkózik el a nyilvánosságtól, legutóbb Fascism: A Warning címmel jelent meg könyve, amelyben a fasizmus terjedésére hívja fel a figyelmet. A példák között Orbán is szerepel.

Albright egy a Voxnak adott interjúban is összegezte könyve alapvetéseit. Elsőként érdemes tisztázni, mit ért Albright fasizmus alatt. Eszerint ugyanis a fasizmus nem egy ideológia, inkább a hatalom megszerzésének és megtartásának egy adott módszere, folyamata. Albright ezt úgy magyarázza, hogy adott személy azonosul egy nagyobb csoporttal, és a társadalmat egy többségre és egy kisebbségre osztja fel, miközben a többség jogait érvényesíti, a kisebbségéről pedig igyekszik nem tudomást venni. A fasizmus pedig nem a problémák megoldására, hanem a mélyítésére törekszik; elveti a szabad sajtót és leértékeli a társadalmon belüli intézményi struktúrákat, mint az igazségszolgáltatás vagy a parlament. Mindehhez adódnak erőszakos tényezők is.

A populizmust alapvetően nem veti el, hiszen szükség van olyan intézkedésekre is, amelyek népszerűek az emberek szemében. A fasizmust viszont olyan módszernek tekinti, amely más ideológiákkal ellentétben a népharagra, az emberek egymás ellen uszítására épít.

Azt, hogy a fasizmus terjedőben van, több példával is alátámasztja. Ezen példák egyike az, hogy egyes helyeken abban próbálják megélni az identitásukat, hogy mások identitását utálják, ami gyorsan elvezet a hipernacionalizmushoz. Egyes csoportokat pedig bűnbakká tesznek. Erre hozza példának Orbán Viktor hatalomgyakorlását.

Az interjú nagyobb részében persze Albright Trumpról beszél, akit nem hív fasisztának, mert az erőszakos mozzanat - még - nincs meg a kormányzásában. De hozzáteszi, hogyha ez megváltozik, akkor neki is át kell gondolnia az álláspontját.

Kim Dzsong Unt viszont egyértelműen a saját definíciója szerinti fasisztának tartja, aki munkatáborba küldi és éhezteti az embereket és saját hadsereget tart fent a politikai ellenfeleinek megfélemlítésére.

Hozzáteszi: "Más vezetők, mint Orbán, fasiszta tendenciákat mutatnak, de nem vagyok biztos benne, hogy teljesen átlépték volna már a határvonalat."

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.