A Pannonplast-ügy: Minden út a zsebekbe vezet

  • Bogár Zsolt
  • 2003. június 26.

Belpol

Ha megpróbálunk tájékozódni a Szász Károly PSZÁF-elnök megverését követő belpolitikai zavarosban, az első teendő, hogy tudomást sem veszünk a két szemben álló nagy párt által ellenkező előjellel emlegetett ún. "folyamatról" (lisszaboni határozat, a felügyelet elnökével szemben elkövetett "politikai bűncselekmény", a Szászról és Polt Péter legfőbb ügyészről készült adatgyűjtés stb.). Az atrocitás okán előkerült Pannonplast-ügy jóval érdekesebb és szövevényesebb annál, mint hogy primitív pártpolitikai interpretációktól hagyjuk magunkat félrevezetni.

Ha megpróbálunk tájékozódni a Szász Károly PSZÁF-elnök megverését követő belpolitikai zavarosban, az első teendő, hogy tudomást sem veszünk a két szemben álló nagy párt által ellenkező előjellel emlegetett ún. "folyamatról" (lisszaboni határozat, a felügyelet elnökével szemben elkövetett "politikai bűncselekmény", a Szászról és Polt Péter legfőbb ügyészről készült adatgyűjtés stb.). Az atrocitás okán előkerült Pannonplast-ügy jóval érdekesebb és szövevényesebb annál, mint hogy primitív pártpolitikai interpretációktól hagyjuk magunkat félrevezetni.Múlt hétfőn ismeretlen tettesek alaposan helybenhagyták a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) az elnökét. Szász Károly már a műtőből jövet is úgy vélte, hogy a támadás hátterében egy másnap megjelenő felügyeleti verdikt áll. A szóban forgó PSZÁF-határozat együttesen 11,5 millió forintos bírsággal sújtja a Pannonplast Rt. két részvényesét, a Pevdi Divat Kft.-t és a Britton Capital & Consulting Kft.-t, és megállapítja: a Britton tulajdonosai közvetett módon, a Pevdi, a Britton és az utóbbi érdekeltségébe tartozó Kartonpack Rt. révén a korábban bejelentettnél jóval nagyobb (23,28 százalék) részesedést szereztek a Pannonplastban. A 2003. április 30-i közgyűlésen az új tulajdonosok különálló részvényesként, de összehangoltan szavaztak, ily módon a társaság alapszabályát - amely szerint egy cég vagy érdekcsoport legfeljebb 12,5 százalékos részvénypakettel vehet részt a szavazáson - megkerülve születtek a határozatok. A PSZÁF felmentette a három részvényest a tagsági jogok gyakorlása alól, míg azok befolyásuk mértékét közzé nem teszik. (Ez azóta megtörtént, igaz, a közölt adatok nem az együttes befolyást, hanem az egyenkénti, a határozatból már ismert részesedést mutatják.)

A PSZÁF praxisában volt már több hasonló ügy, és akadtak nagyobb büntetések is. A Pannonplasté azért dagadt belpolitikai botránnyá, mert a részvényvásárlásokat jelentős részben (körülbelül 380 millió forint értékben + a "közvetítődíj") egy meg nem nevezett

állami vállalat finanszírozta

a K&H Bank Rt. brókercégén (K&H Equities) és több közvetítőn keresztül. Noha hivatalosan azóta sem erősítették meg, a sajtóban már másnap megjelent: az ominózus cég az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt., az összeg pedig egy félmilliárdos utalás.

A Pannonplast-ügyből gerjesztett politikai hisztériát hanyagolva elsőként azt érdemes vizsgálni, hogy mi a szerepe és felelőssége az ÁAK-nak (pontosabban a felügyelet által meg nem nevezett állami cégnek) a Britton-csoport tulajdonszerzésében.

A PSZÁF megállapítása szerint az állami tulajdonú cég a Britton- és a Kartonpack-részesedés vásárlásába 90 millióval, a Pevdiébe pedig 290 millióval szállt be közvetlenül. Bitvai Miklós vezérigazgató június 18-án találgatásnak minősítette, hogy az ÁAK szerepet vállalt volna magáncégek részvényvásárlási akcióiban, és kijelentette: nincsenek pénzügyi kapcsolatban a szóban forgó társaságokkal, illetve soha nem vásároltak Pannonplast-részvényeket. Azt viszont elismerte: a társaság az üzemeltetés és az autópályák fenntartásának hiányzó forrásait az üzleti tervnek megfelelően elsősorban állampapír alapú értékpapírok vásárlásából származó eredményből biztosítja. Így vásárolt márciusban a K&H Equities ajánlatára a banki kamatnál lényegesen magasabb hozamú (9,8 százalék) diszkontkicstárjegyet félmilliárd forint értékben. A vezérigazgató sajtótájékoztatón mutatta be az erről szóló szerződést. Véleménye szerint az ÁAK-nak nem feladata ellenőrizni, hogy a tranzakcióban részt vevő másik oldal mire költi az értékpapírok ellenértékét; ők jóhiszeműen jártak el, és az ügylet sikeresen is zárult, hiszen az autópálya-kezelő pluszbevételhez jutott.

A szerződés kapcsán pénzpiaci szakértők mégis rámutattak néhány furcsaságra. Az ÁAK értékpapír-befektetései menedzselésére vagyonkezelői szerződést kötött a K&H Equitiesszel, de ez az ügylet azon kívül bonyolódott. A portfolio.hu című internetes gazdasági lap szerint az állampapír-vásárlás módja sem volt tipikusnak mondható. Az ÁAK ugyanis nem elsődleges állampapír- forgalmazóval kötött szerződést, hanem a K&H Equities bábáskodása mellett egy privát céggel, az Auto-Danubia Kft.-vel. Magyarán: a brókercég lemondott az eladási és a vételi árfolyam értékkülönbözetében rejlő haszonról, ami nem szokványos lépés. Az sem tipikus, hogy az eladó több kedvezményezett számlájára kérje a vételárat a sajátja helyett: márpedig az Auto-Danubia tudomásunk szerint minimum négy címzett között osztatta el az állami cég átutalását. Noha az ÁAK a jelek szerint jogszerűen cselekedett, logikus a kérdés, hogy gondos gazdaként járt-e el, amikor egy magánszereplő kérésére többfelé utalt félmilliárd forintot, miközben - a portfolio.hu információja szerint - a fizetett vételár és a papírok szállítása között két hónap telt el (Bitvai Miklós nyilatkozata, június 20.). A vezérigazgató hivatkozhat a K&H Equities referenciáira és ügyvéd által javasolt biztosítékokra (akiről egyébként kiderült, hogy a brókercég régi motorosa, Vígh Szabolcs), de képzeljük csak el, mi történt volna, ha az Auto-Danubia bedől, és a főleg értékpapírokból álló betétállománya nem bizonyul megfelelő fedezetnek? A kérdés hipotetikus, hiszen a Pannonplast-részvények árfolyama, amelyekbe az Auto-Danubia és társai tették a pénzt, 2003 első fél évében ezer forintról felszökött ezernyolcszázra, tisztes hasznot biztosítva a Pannonplastra spekulálóknak és áttételesen az állami cégnek.

Mivel az ÁAK vezére bevallottan nem pénzügyi szakember, hanem mérnök, fölmerül: nem volna szabad olyan feladatra delegálni, amire a kincstári vagyonkezelő - amely mellesleg eredetileg felügyelte az autópálya-kezelő tevékenységét - volna leginkább hivatott, de legalábbis el kellene kerülni, hogy vakon megbízzon egy pénzügyi tanácsadóban.

Bitvai Miklós verziója szerint: ha történt is susmus, az a K&H Equities tevékenységével kapcsolható össze,

az ÁAK mossa kezeit

A PSZÁF-határozat leszögezi ugyan, hogy a brókercég a "teljes konstrukció - technikai végrehajtáson jelentősen túlmutató - pénzügyi koordinálásában, szervezésében fontos szerepet vállalt", a felügyelet mégis csak a Brittont és a Pevdit büntette. Egyes vélemények szerint a K&H Equitiesszel kapcsolatos vizsgálat még folyik, csak Szász Károly megverése miatt hozták hamarabb nyilvánosságra a félkész határozatot. A PSZÁF sajtósa a Narancsnak azt nyilatkozta, hogy a K&H Equitiesről ne is kérdezzük, mert jelenleg hírzárlat van ebben az ügyben. A határozat mindenesetre bemutatja, ahogy a brókercég több "állandó és megkülönböztetett elbánásban részesülő" ügyfele (a Magyar Nemzet nevesített hat céget - köztük az Auto-Danubiát - és két magánszemélyt) február elején 1,2 milliárdért megvásárolt 950 ezer darab Pannonplast-részvényt, majd ebből 810 ezer darabot jelentős haszonnal két ütemben továbbadott a Britton-Kartonpack-Pevdi hármasnak. A lebonyolításban a K&H Equities segédkezett, a részvények értékesítése a tőzsdén zajlott az érintettek brókercégeinek részvételével. (Információink szerint a CA IB és a Postabróker képviselte a Brittont és a Pevdit.) Az ügylet felgöngyölítésekor a K&H Equities, illetve egyes munkatársai hasznáról (tanácsadói díj?, közvetítői díj?) nem esett szó, az ÁAK és a Britton-csoport viszont, amelyek köztudottan nagyot kaszáltak, minden felelősséget a brókercégre hárítanak. Ezt még az utóbbi is megteheti arra hivatkozva, hogy nem a K&H a számlavezetője, így elvben nincs vele kapcsolata. Az ÁAK pedig bazírozhat arra is, hogy a K&H talán benyeli az ügyet; már ha igényt tart még állami megbízásokra.

Az április 30-i Pannonplast-közgyűlés határozatait bármelyik részvényes megtámadhatja. Erre leginkább a korábbi egyetlen jelentősebb magyar tulajnak, a Karsai Holdingnak volna oka. Karsai Béla azonban egyelőre a féléves mérlegadatokra vár. (A Pannonplast Rt. helyzete sok tekintetben talány: a tavalyi működés és az idei első negyedévi üzleti jelentés is romló eredményekről tanúskodott, miközben a cégvezetés 1,5 milliárdos nyereséget tűzött ki célul az év végére. A hurráoptimizmus tőzsdeszakértőnk szerint egyszerű blöff, vagy olyan információn alapul - például a search technology üzletági befektetők, a Hewlett-Packard vagy a Philips megjelenése -, amelyről földi halandó még semmit sem tudhat.) Gyökeresen átrendezheti a helyzetet, ha a Britton-csoport bíróságon támadja meg a PSZÁF-határozatot. Tudni kell: a felügyeleten körülbelül 200 jogász dolgozik azon, hogy a verdikt minden egyes szava megállja a helyét a törvény előtt.

A jelentés bombasztikus kulcsmondatait kétségkívül a részvényvásárlás finanszírozásánál szóló rész körül kell keresni.

1. Elég keveset tudunk a Britton terjeszkedését - az állami cég mellett - nagyobb részben pénzelő "külföldi bejegyzésű társaság magyarországi kereskedelmi képviseletéről". Meg nem erősített értesüléseink szerint egy három évvel ezelőtt megszűnt ír cégről lehet szó, aminek a magyar képviselete csak röviddel ezelőtt adta be a kulcsot.

2. A Pevdi részvénycsomagjának a vételára döntő részben egy Britton-érdekeltséghez kötődő magánszemély számláján keresztül érkezett, ami a finanszírozás felől igazolja, hogy

a Britton és a Pevdi egy követ fúj

(jelesül a Brittonét). A határozat személyi összefonódást is felfed: a jelzett érdekeltség (a BR Office Rent Kft.) 50 százalékos tulajdonosa Juhász Bertalan, a Pevdi Kft. ügyvezetője. Kerék Csaba és Mészáros János, a Britton képviselői a Népszabadságnak nyilatkozva tagadták, hogy a Pevdi az ő pénzükből vásárolt volna. "A Pannonplast-papírok ármozgásából sejteni lehetett, hogy kivásárlási akció van készülőben. Élelmes brókerek így apránként összevásárolgatták a papírokat, abban bízva, hogy egyben értékesíthetik őket a Pannonplastra szemet vetett valamelyik vállalkozásnak. A számítás bejött, hiszen előbb a Pevdi, majd a Britton is bejelentkezett a részvényekért." A Pevdi és a Britton "intézményes" kapcsolatát pedig úgy interpretálták, hogy a Pevdi egyszerű spekuláns a történetben, "de örültünk megjelenésének, hiszen ismertük a vállalkozást, és valószínűleg ők is tudták rólunk, mit szeretnénk." (Népszabadság, június 18.) Egyik forrásunk valószínűsíti, hogy a Britton-csoport - hőbörgése ellenére - végül mégsem támadja meg a PSZÁF-határozatot.

A legkényesebb részlet, hogy a PSZÁF szerint az állami autópálya-kezelőnek rendszeres és jelentős mértékű pénzügyi kapcsolata volt egy amerikai off-shore céggel, a Britton Interinvest Limited Liability Companyval (Britton LLC), a Britton Kft. alapító tulajdonosával. A vádat Bitvai Miklós, az ÁAK vezérigazgatója kereken visszautasította. Míg a Pannonplast-részvények finanszírozását rá lehet kenni a K&H Equitiesre, itt más a helyzet: vagy a felügyelet, vagy az ÁAK hazudik.

Tovább élezi a helyzetet, hogy a Britton LLC nem ismeretlen a hazai sajtóban: egy másik magyarországi leányvállalatáról (BR Immobilia Kft.) már lapunk is megírta, hogy magyar állami banki hitelből fogott plázaépítésbe Medgyessy Péter nagyváradi barátjának, Mudura Sándornak a cégével közösen. (Lásd: Haverziók, Magyar Narancs, 2002. augusztus 15.) A Magyar Nemzet értesülése szerint a Pannonplast-részvények felvásárlóinak körében is volt Mudura-érdekeltség, a Ramexa Rt., a vállalkozó fiának a cége, amely 35 ezer részvényt vett és adott át a Britonnak. A Betonút Rt., a nagyváradi pláza kivitelezője 203 ezer részvényt vásárolt és adott tovább a Pevdinek. Mindez szélcsendes időben is elég lett volna egy kiadós politikai botrányhoz, ha egyéb események (PSZÁF-elnök megverése, Szászról és Polt Péterről készült titkos jelentések és az ezek nyomán felröppenő összeesküvés-elméletek) interferenciái nem ölték volna ki egymást.

Az ÁAK érintettségét mindenesetre jelképesnek is vehetjük: miközben az Orbán-kormány autópálya-építkezéseinek elfolyt milliárdjairól egyre több információ szivárog ki az ORFK-tól, az ellenzék jelzi, hogy a baloldal sztrádája sem makulátlan. Mivel hétfőn a parlament elutasította, hogy a házszabálytól eltérően Pannonplast-ügyben vizsgálóbizottság alakuljon az ÁAK szerepének tisztázására, kérdés, hogy túléli-e a téma a nyári országgyűlési szünetet.

Bogár Zsolt

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.