A Tocsik-bizottság jelentéstervezete: Kifulladásig

  • Gy. B.
  • 1997. július 10.

Belpol

"Az intézményi felelősség a vagyonkezelő kinevezési, irányítási feladatait ellátó kormányzati tényezők körében keresendő" - ez az a mondat, amely miatt a kormánypárti képviselők nem tudják elfogadni a Szokai-Tocsik-ÁPV-ügyet vizsgáló bizottság jelentéstervezetét, ám amelyről a kompromisszum érdekében lemondana az ellenzék. A kérdés, hogy lesz-e rá lehetősége.
"Az intézményi felelősség a vagyonkezelő kinevezési, irányítási feladatait ellátó kormányzati tényezők körében keresendő" - ez az a mondat, amely miatt a kormánypárti képviselők nem tudják elfogadni a Szokai-Tocsik-ÁPV-ügyet vizsgáló bizottság jelentéstervezetét, ám amelyről a kompromisszum érdekében lemondana az ellenzék. A kérdés, hogy lesz-e rá lehetősége.

Tíz hónapja jött létre a parlamenti Tocsik-bizottság, közvetlenül azután, hogy a sajtóban megjelent: egy tanácsadó több száz millió forint sikerdíjat vett fel az ÁPV Rt.-től (a Szokai-Tocsik-üggyel lapunk többször is foglalkozott, lásd MaNcs, 1996. október 31., december 19., 1997. január 30., február 6., február 20.). A testület elnöke az a Deutsch Tamás (Fidesz) lett, aki az Országgyűlésben elsőként robbantotta az ügyet.

A kormánypártok húzós neveket vetettek be: a bizottság alelnöke Toller László, az MSZP frakcióvezető-helyettese, míg az egyik szabad demokrata küldött Hack Péter, pártja ügyvivője, frakcióvezető-helyettese lett. A másik oldalon is jogászok vették kezelésbe a ciklus eddigi leghangosabb botrányát: az MDF-ből Balsai István volt igazságügy-miniszter, az MDNP-ből Kónyáné Kutrucz Katalin neves büntetőjogász, egyetemi oktató, a KDNP-ből a jelenleg pártügyeket képviselő ügyvéd, Rubovszky György.

Emlékeztető

Az ügy nyilvánosságra kerülése után nem sokkal a kormány a Kormányzati Ellenőrzési Iroda gyorsjelentésére alapozva kézigránátot hajított az ÁPV Rt. igazgatóságába, majd pár nap gondolkodás után Horn miniszterelnök útilaput kötött kedvenc minisztere, Suchman Tamás talpára. Az alkotmány-ügyi bizottság ülésein bicskanyitogató hallgatásba burkolózott Szokai Imre ÁPV-elnök, viszont órákon át beszélt Liszkai Péter vezető jogtanácsos.

Azt sem árt felidézni, hogy az első bizottsági meghallgatások óriási érdeklődés közepette zajlottak: a tévé külön stábot vezényelt minden felvonásra, rögzítettek minden szent minutumot. Önkormányzati igényekről és vagyonkezelői tagadásokról érveltek bukott főfejesek, bírósági ítéletek alól tekergőztek csűrő-csavaró jogászok, nem jelent meg Tocsik Márta, viszont órákon át hantázott egy ex-SZDSZ-es. A sajtó hétről hétre talált valamit, nemegyszer csak a kényszeres mondani vágyásból: ami nem volt vállalható a fehér asztalnál, azt elbírta a nyomdafesték. Idővel az MSZP-s pénztárnok Boldvai, majd az SZDSZ-háttérember Budai szerepe került elő. Előbbi vállalta a meghallgatást, de a bizottság előtt végül ő is csak hallgatott, utóbbi nem is mutatkozott. A kezdetben csak az MSZP-re vetülő árnyék egyre inkább a kisebbik koalíciós pártot borította be, ami jelentősen hozzájárult Pető Iván párt- és frakcióvezető lemondásához.

A Központi Bűnüldözési Igazgatóság feldúlta a fél országot, Tocsik Márta az éj leple alatt pizsamában gyónt a Gyorskocsi utcában. Deus ex machina: amint kiviláglott, hogy túl sokat vallott a jogásznő, kiderült: gyógyszerek hatása alatt állt, így vallomását visszavonta, de későn: az ügyészség kezdeményezésére, máig talányos intermezzót követően, felfüggesztették Boldvai László MSZP-kincstárnok mentelmi jogát. A vád: befolyással üzérkedés. (Az ügyészség szerint Boldvai közölte Tocsikkal, hogy a jogásznő csak akkor kapja meg a megbízást, ha a zsugát leosztja egy általa megnevezett alvállalkozónak, amely egyébként nem fog semmilyen munkát végezni.)

A bizottság

Februárra elkészült a bizottsági jelentés tervezete. Öt hónap telt el azzal, hogy mondatról mondatra végigmentek a szövegen, de lett eredmény: elkészült a végleges változat. A bizottság azonban két hete mégsem tudta elfogadni a szöveget. A kormánypárti képviselők mellett Homoki János kisgazda képviselő is nemmel szavazott: igaz, ő azért, mert szigorúbb jelentést képzelt el. Olyat, amelyben Kuncze Gábor belügyminiszter felelősségét külön kiemeli a bizottság (a hivatalos kisgazdák számára Torgyán nyilvános átvilágítási vesszőfutása óta Kuncze az első számú közellenség). Ezután érdekes fordulat állt be a bizottság történetében.

A kormánypárti tagok úgy gondolták, hogy "ez pech": nem jött össze a jelentés, pakoljunk hát össze, máskor több szerencsénk lesz. A következő ülésen már a napirendet sem szavazták meg, mert úgy vélték, egy leszavazott jelentésről nincs mit tárgyalni. Benyújtottak viszont az Országgyűlésnek egy határozati javaslatot a bizottság feloszlatásáról, mondván, annak munkája okafogyottá vált. Az ellenzéki bizottsági tagok ugyanakkor távolról sem érzik befejezettnek a munkát. S noha, nem egészen alaptalanul, a kormánypártiak véleménye szerint Deutsch bizottsági elnök a kelleténél impulzívabb és merevebb ama egy mondat vonatkozásában, az ellenzékiek akár el is hagynák a sérelmezett passzust, hiszen igazi érdekük az, hogy a jelentés mindenképpen jusson el a parlamenti vitáig. Akkor újra az érdeklődés homlokterébe kerülhet ez az egész, a kormánypártoknak minimum kényelmetlen ügy. Meg aztán azon az egy mondaton úgysem múlik semmi: ha elérkezik az idő, a parlamentben (és a sajtóban) módjuk lesz százszor is elismételni, hogy csak a kompromisszum kedvéért hagyták ki a kormány felelősségét megállapító részt.

A Szokai-Tocsik-ügyet elemző korábbi írásaink egy részét azzal fejeztük be, hogy nem tudni, hogyan is kezdődött voltaképpen az egész. Kár, hogy menet közben a bizottság megfeledkezett utánajárni ennek.

Gy. B.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?