Alapítványi helyett céges fenntartásba kerülhet a BME

  • narancs.hu
  • 2024. november 14.

Belpol

A kormány már meg is kezdhette a „modellváltás” új formájának előkészítését.

Már két kormányülésen is téma lehetett a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) privatizálása, amely viszont nem egy alapítvány, hanem egy cég fenntartásába kerülne – értesült a Telex egyetemi forrásokból.

A lap úgy tudja, ezzel a javaslattal az egyetem nyáron megválasztott rektora, Charaf Hassan állt a kormány elé, a BME modellváltásában pedig a Mol is szerepet kapna, a fenntartó részvénytársaság részvényeseként. A csütörtöki kormányinfó után a Telex kérdésére Gulyás Gergely nem tagadta az értesülést, és meg is erősítette, hogy „a Mollal vannak ilyen tárgyalások.” A kormány korábban azzal igyekezett az egyetemet a modellváltás felé billenteni, hogy majdnem háromszor annyi pénzből gazdálkodhatna 2025-ben, ha az évet már magánegyetemként kezdi el.

A BME kommunikációs igazgatósága a lap érdeklődésére a következő választ küldte: „A BME nem készít előterjesztéseket a kormánynak. Annyit azonban fontos megjegyezni, hogy a jelenlegi modellben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem működése és fejlesztése nehézkes, az egyetem közössége szerint szükség van egy új keretrendszerre, amely a BME versenyképességét a változó világban, az Európai Unió Erasmus és Horizon pályázati programjaiban részvétel lehetőségével biztosítja.”

A portál szerint a kormány már megkezdhette annak előkészítését, hogy ne csak alapítványi modellbe lehessen felsőoktatási intézményeket szervezni. A Műegyetemiek az Oktatás Jövőjéért (MOJ) nevű, BME-s oktatókból és kutatókból álló csoport egyik tagja ugyanis talált egy passzust a kormány október 29-én benyújtott egyik salátatörvény-javaslatában, ami erről szólhat. A hivatkozott bekezdés felsorolja, hogy felsőoktatási intézményt a magyar állam, országos nemzetiségi önkormányzat, egyházi jogi személy, Magyarország területén székhellyel rendelkező gazdasági társaság, valamint Magyarországon nyilvántartásba vett alapítvány, vagyonkezelő alapítvány, közalapítvány vagy vallási egyesület alapíthat.

A MOJ Facebook-bejegyzése szerint „az állami fenntartóra való kivétel” törlése azt készítheti elő, hogy bármely egyetem fenntartója bármilyen említett szervezetnek, így akár egy cégnek is átadhatja a fenntartói jogokat.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Nem, nem ad 850 forintért egy doboz ruhát a Zara

A netes átverések egyik nagy csoportja, amikor elhitetik veled, hogy jól jársz, és talán úgy tűnik egy ideig, hogy tényleg. Valójában olyan módszerrel vernek át, ami ellen utólag már nem lehet tenni semmit. Mert valójában te döntöttél úgy, hogy hülye leszel. Ilyen a Zara fantasztikus akciója is. Ami nyilván nem a Zara akciója.