A magyar kormány április 30-ig meghosszabbította az élelmiszerárstopot – közölte az Agrárminisztérium. Az erről szóló rendelet kedd este már meg is jelent a Magyar Közlönyben.
A közleményben Nagy István agrárminiszter kiemelte, hogy az ársapkák működnek, a vásárlók ugyanis azokból a termékekből vásárolnak többet, amikhez olcsóbban jutnak hozzá.
Ha ez igaz lenne, akkor cukrot liszttel enne a magyar lakosság, és étolajat inna hozzá, ami ugye érdekes lenne. A miniszter szerint az AKI Piaci Árinformációs Rendszer adatai alapján az ársapkás termékekből több fogyott idén 2021 ugyanezen időszakához képest.
Arról persze a miniszter nem beszélt, hogy sokszor, sok helyen hiánycikk több ársapkás termék, hogy vidéken, a kisebb településeken úgy kell vadászni például a cukrot vagy az olajat.
A mennyiségi növekedés oka lehet az is, hogy a vásárlók raktároznak ezekből a termékekből, a miniszter ugyanakkor a felhalmozás helyett a tudatos vásárlásra hívja fel a figyelmet.
A kormány mint ismert, 2021 őszén átmenetileg árstopot vezetett be egyes alapvető élelmiszerek esetében, majd idén novemberben bővítették a listát. Az árszabályozás jelenleg az alábbi termékekre terjed ki:
kristálycukor,
búzafinomliszt (BL 55),
finomított napraforgó-étolaj,
házi sertéscomb,
csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég,
ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8 százalék zsírtartalmú tehéntej.
(Ezeknek az ára nem lehet magasabb a 2021. október 15. napi árnál.)
tyúktojás,
étkezési burgonya, az újburgonya kivételével.
(Ezeknek az ára nem lehet magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál.)
A miniszter szerint az ársapka mellett biztosítani kell, hogy a rögzített árú termékek rendelkezésre álljanak. Ennek érdekében határozták meg, hogy a kereskedők az érintett termékekből a 2021. évi átlagos napi mennyiséget árusítani kötelesek. Ezen kötelezettség megtartását az árstopra vonatkozó egyéb előírásokkal együtt az általános fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a megyei és fővárosi kormányhivatalok a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bevonásával ellenőrzik. A szabályok megszegése pénzbírsággal vagy az üzlet bezárásával büntethető, ezért a fogyasztóvédelmi hatóság folyamatosan ellenőrzi is az árstopok, az árusítási kötelezettség és a kötelező tájékoztatás betartását.