"Árvízi védekezés 2024. Magyarország megcsinálja!" feliratú pulpitusok mögött felsorakozva rendkívüli "Árvízinfót" tartott csütörtök reggel Orbán Viktor miniszterelnök az operatív törzs ülése után, ahol – nagyjábó a koronavírus-járvány alatti Müller Cecília-féle sajtótájékoztatókra emlékeztetően – mindenféle adatokat sorolt fel az árvízi védekezéssel kapcsolatban.
Orbán többek között ilyeneket mondott:
- A Lajta csütörtök délelőtt tetőzik Mosonmagyaróvárnál, várhatóan eddigi rekordszinten.
- "Az a képességünk, hogy a mederben tartsuk a vizet, megvan."
- Az árvíz levonulása után a következő kihívás a lassú apadáshoz kapcsolódik, mert ilyenkor vannak olyan jelenségek, amelyek meg tudják bontani a gátat, ezért "nem szabad a figyelmünknek lankadnia a legnagyobb vízszint elhaladását követően sem, mert utána még bajok lehetnek".
- Jó hír, hogy nem várható eső a következő egy hétben Ausztriában sem.
- "Növelni kellett a védelem alatt álló területek hosszát."
- Jövő hét közepén hagyja el az országot a tetőzés, Budapesten szombat éjjel fog tetőzni a Duna, a jövő hét közepén a rakpart már felszabadítható lesz.
- Orbánék "mozgósítottak" további többszáz vízügyest, rendészeti hallgatót, katonát, elítéltet, rendőrt, polgárőrt, közmunkást, önkéntes tűzoltót a védekezésre, a hivatásosok száma a védekezésben már 5800 fő fölött van, és még van 15 ezer önkéntes, akit mozgósítani tudnak, "az emberek rendezetten jelentkeznek a munkára".
- "Talán itt az árvíz közepén már kijelenthető az, hogy az előző árvizek idején Magyarország meg- és kitanulta a védekezés szakmáját, és nemcsak a hivatásosok, hanem az önkéntesek is pontosan tudják, hogy mit és hogyan kell tenniük."
- Jó döntés volt a Lajtánál a szükségtározó megnyitása, a várakozásoknak megfelelően csökkentette a vízszintet.
- "Előállítottunk eddig összesen 1 551 500 homokzsákot, tegnapról mára virradóra 130 ezer homokzsákot töltöttek meg."
- "A védekezés mind a hivatásosok, mind az önkéntesek részéről szervezett, fegyelmezett, nyugodt és jó tempóban halad."
- A budapesti védvonalakat 900 centiméteres vízmagasságra építették ki.
- Orbán mindenféle százalékokat sorolt, ezzel jelezve, hogy hol milyen szinten áll a "védekezés készültségi foka", Dunabogdányban tegnap éjjel már 95 százalékos, Tahitótfaluban 100 százalékos, Leányfaluban 97 százalékos, és külön hozzátette, hogy "ezek jelentős növekedések, egy nap alatt sokat javult a védekezés készültségi foka". Kismaroson kritikus volt a helyzet szerdán, de a hadsereg kivezénylésével "a védettségi szint 100 százalékán vagyunk már".
- Pénteken a Vác felé vezető 2-es út egyes szakaszait valószínűleg le kell zárni.
- Ingyenes árvízvonalat nyitott a kormány, hogy ha valaki bajt észlel, vagy munkára jelentkezne, akkor ezen tegye meg, de a telefonszámot Orbán nem mondta el.
- "Az ország a helyzet komolysága mellett is biztonságban van, sem eszköz, sem élőerő hiányban nem szenvedünk, jelentős tartalékokat is nyilvántartásba vettünk."
- "A helyzet továbbra is komoly, nehéz, de a védekezés színvonala optimizmusra ad okot", a vizet a mederben fogják tudni tartani.
Az eseményen kérdésekre is sor került, de Orbántól csak a köztévé, az Origo és az Index kérdezhetett, ők pedig csak az árvízi védekezés témáját érintették.
A köztévé az Európai Bizottság által nyújtott segítségre kérdezett rá, mire Orbán rögtön elemébe került. Azt mondta, az EU-ban van egy eljárásrend a válságkezelési mechanizmus aktiválására, ők ezt egyoldalúan aktiválták, ezért most Brüsszelben vizsgálják, hogy kell-e, lehet-e, és hogy milyen segítséget lehet nyújtani. Orbán persze ezt is kihasználta egy jó kis brüsszelezésre, mondván "ha arra várnánk, hogy Brüsszel kisegítsen a bajból, nyakig állnánk a vízben", ezért el kell végezni a munkát, és majd ha a brüsszeli eljárások a végére érnek, "és nem büntetnek minket azzal, hogy nem adják meg azt, ami jár", akkor majd érkezik onnan is támogatás. Végül hozzátette, "azért köszönjük, hogy legalább gondoltak ránk".
Az Origo a védekezés költségeire kérdezett rá, Orbán válaszában arról beszélt, hogy a védekezésnek nincs pénzügyi akadálya, mert a költségvetésbe betervezik a rendkívüli kiadásokat, de kártérítést is kell majd fizetni, például a Lajta megnyitott szükségtározója is egy magánkézben lévő mezőgazdasági területet jelent. Azt is szóvá tette, hogy a vízügyesek bérezése rendkívül alacsony, ezt az árvíztól függetlenül is meg kell emelni, 2025-26-ra ígérte, majd hozzátette, hogy most mindegy, hogy mi a fizetés, mert védekezni kell, és "a bajban nem a zseb, hanem a szív számít, az a vízügyeseknél rendben van, a zseben kell egy kicsit javítani".
Az Index arra kérdezett rá, hogy kell-e valamit beszerezni, erre Orbán azt mondta, az elődöknek kell köszönetet mondani, mert a 19. században Budapesttől délre megépítettek minden védművet, a veszélyes szakaszok Budapesten és attól feljebb vannak. A 2013-as árvíz után 150 milliárd forintnyi beruházás készült el, de még így is vannak hiányzó szakaszok, például Kismaroson valószínűleg szükség lesz majd mobilgát rendszerre, ideiglenes intézkedésekkel viszont a hiányzó szakaszok is megvédhetők.
A lapnak a Karácsony Gergellyel való együttműködésre vonatkozó kérdését Orbán nem csapta le, azt mondta, az önkormányzatokkal folyamatos az együttműködés, Budapesten jó szakemberek vannak, együttműködnek az állami vízügyesekkel, az együttműködés mindenhol jó, a nem kormánypárti vezetésű Budapesttel is.
Ezután Orbán és a kormányszóvivő Vitályos Eszter is távoztak a sajtótájékoztatóról, otthagyták az Orbán szavaihoz eddig csak asszisztáló Láng Istvánt, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatóját, aki megkapta maga mellé még Rétvári Bence belügyi államtitkárt és Góra Zoltánt a katasztrófavédelemtől.
Rétvári Bence végre közölte az Orbán által említett ingyenes telefonszámot, amelyen lakossági kérdéseket, felajánlásokat fogadnak: ez a szám a 06-80-204-240.
Rétvári azt is mondta, hogy a kormány döntése értelmében az árvízi védekezésben résztvevők sárga megkülönböztetéssel használhatják a buszsávokat is.
Rétvári elmondta azt is, hogy Kisoroszit elzárta a víz a világtól, de erre felkészültek, felhalmoztak ott élelmiszert és homokzsákokat, mentőautót is telepítettek a faluba, kiépítettek egy helikopterleszállót is, a KÖTÉL nevű önkéntes tűzoltóegyesület pedig hajón biztosítja a falu megközelíthetését.
Láng István azt mondta, négy helyszínen vannak védekezési feladatok:
- ebből az éppen tetőző Lajta a legfontosabb, a tározók telnek meg, buzgárok és fakadóvizek ellen kell intézkedni;
- a Szigetközben Nagybajcsnál tetőzik a Duna, folyamatosan kell beépíteni homokzsákokat;
- a Dunakanyarban már majdnem készen vannak az ideiglenes védművek, de azt kérik az önkormányzatoktól, hogy szervezzék meg a figyelőszolgálatokat, hogy a tetőzés után tudják figyelni a vizet, a gátakat;
- a Budapest alatti szakaszon bár korábban kiépültek a védművek, több helyen azóta betelepültek a hullámtérbe, ezért itt még be kell fejezni az ideiglenes védvonalak kiépítését, jelenleg 60 százalékos a készültség.
A katasztrófavédelem részéről Góra Zoltán megerősítette, hogy ütemezetten haladnak a védekezési munkálatok.
Rétvári arra a kérdésre, hogy tervezik-e az építési szabályozás szigorítását az ártéri építkezésekkel kapcsolatban azt mondta, be kell tartani a szabályokat, hogy ne engedélyezzenek ilyen építkezéseket, normál lakóépületeket az ártérre, csak lábasházakat.
Rétvári kérdésre arról is beszélt, hogy a védekezés elrendelése óta az önkormányzatok folyamatosan rögzítik, hogy mit végeztek, a védekezés költségeit pedig utólag lehívhatják majd a költségvetésből, és szükség esetén kaphatnak 50 százalékos előleget is.
A CNN tudósítója rákérdezett arra is, hogy a Hezbollah tagjainál egyszerre elsült csipogókat Magyarországon gyárthatták, és hogy folytatnak-e nyomozást a hatóságok. Rétvári erre közölte, hogy az ügyben a cáfolat a kormány részéről már elhangzott, szerdán ugyanis azt közölték, hogy a kormány nem állt kapcsolatban az érintett céggel.