Asztalbontás - Túltermelési válság a jogi karon

  • Kovács Áron
  • 2006. július 13.

Belpol

Július 26-án eldől, kiket vesznek fel az egyetemekre, fő-iskolákra. Akik jogra jelentkeztek, számíthatnak arra, hogy a keretszám jelentősen csökkent. Hosszú távon egyik-másik jogi kar akár a rolót is lehúzhatja.
Július 26-án eldől, kiket vesznek fel az egyetemekre, fő-iskolákra. Akik jogra jelentkeztek, számíthatnak arra, hogy a keretszám jelentősen csökkent. Hosszú távon egyik-másik jogi kar akár a rolót is lehúzhatja.

Június végén nyolc magyar jogi karon összesen 2500 hallgatót avattak doktorrá; ők most tömegesen jelennek meg a munkaerőpiacon, de a kilátásaik nem túl fényesek. Az ügyészségekre ebben az évben mindössze negyven fogalmazót várnak. A bíróságokon évek óta nem hirdettek meg fogalmazói állásokat, ennek ellenére több százan próbálkoznak minden nyáron. Közülük legfeljebb tucatnyi embert vesznek fel. Olyan nagy a túljelentkezés, hogy - egy táblabírót idézve - már a protekciósok is sorban állnak. A közigazgatás sem képes felszívni a rengeteg jogászt, és a helyzet csak romlik a beígért leépítések után.

Az ügyvédi pálya nyitottabb ugyan, de az irodák

kemény feltételeket szabnak

a jelölteknek. A legjobb esetben is legfeljebb minimálbért kínálnak az ügyvédbojtároknak, de egyáltalán nem ritka, hogy a jelöltnek magának kell fizetnie. A kisebb irodákban az elméletben kiadott bér járulékait kérik el, de nevesebb pesti jogászoknál milliós összeget is le kell rakni. Ehhez minden esetben feszített munkatempó társul: napi 12-14 óra hétvégén és ünnepnapon is, miközben a munkakörbe nemritkán a kávéfőzés is beletartozik.

Ráadásul a Magyar Ügyvédi Kamara elképzelése szerint középtávon csökkentenék a fiskálisok számát, például a szakvizsgarendszer átalakításával. Bánáti János elnök a Narancsnak azt mondta, szeretnék elérni, hogy ne legyen elegendő a szakvizsgára bocsátáshoz, ha valaki papíron eltöltött három évet egy irodában. A tervezet szerint egy ügyvéd akárhány bojtárt alkalmazhatna ugyan, de csak 2-3 jelöltnél számítana a munkaviszony valódi gyakorlatnak. Azt is javasolják, hogy az ügyvédeknek külön szakvizsgát kelljen tenniük, megszüntetve ezzel az átjárást a rokon szakmák közt.

A túlképzés évek óta ismert tényének ellenére a jog változatlanul a második legnépszerűbb szak a felvételizők körében. Bár a jelentkezők száma némileg csökkent, sokak szemében a szakma a biztos jövő záloga. Az oktatási kormányzat érzékelte a problémát; előbb Magyar Bálint, majd Hiller István miniszter is létszámcsökkentéssel fenyegette a jogászokat (és a bölcsészeket), de ez idén meglehetősen szerény, mindössze ötszázalékos létszámlefaragást jelent.

"Szándékosan nem kívánunk nagyobb mértékben beavatkozni, a törvény szerint plusz-mínusz öt százalékot lehet változtatni, hogy ne okozzunk hirtelen traumát" - magyarázta lapunknak Bazsa György, a Felsőoktatási Tudományos Tanács elnöke. Tavaly egyébként egyes karokon az előzetesen meghirdetett keretek 30 százaléka is üresen maradt. Ez Bazsa szerint a nagy, homogén szakoknál könynyen előfordul, hiszen a rengeteg jelentkező miatt egyetlen pontnyi változtatás többtucatnyi pluszfelvételhez vagy elutasításhoz vezethet. Az ötszázalékos csökkentés inkább üzenet a társadalom felé: jól gondolják meg, milyen szakra jelentkeznek.

A jogi karok vezetői nem örülnek a csökkentésnek. Szabó Béla, a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja szerint ugyanazok az emberek akarják most "bedeszkázni a kapukat", akik annak idején támogatták a létszámbővítést és az új karok alapítását. A dékánok

nem értik, miért pont

a jogászokat teszik meg bűnbaknak (máshol is van túlképzés), és hiányolják azokat a tanulmányokat is, amelyek megalapoznák a létszámcsökkentést, és felvázolnák a jogászképzés jövőjét. A karoknak mindez egzisztenciális kérdés is, hiszen a hallgatókkal együtt a normatív támogatás is elvész. A kieső bevételt nem lehet másként pótolni, mint költségtérítéses hallgatók felvételével. A kör ezzel bezárult: kevesebb jogász nem lesz, csak éppen többen fizetnek. Megoldást az jelenthetne, ha a keretszám csökkentésével párhuzamosan növelnék a normatívát - ez azonban nem szakmai, hanem pénzügyi kérdés. "Annyi a normatíva, amennyit a költségvetési törvényben erre biztosítani tudnak" - mondta egy névtelenséget kérő minisztériumi illetékes.

A felsőoktatási törvény jövőre bevezeti a kapacitás fogalmát. Ez az egyes szakokra felvehető összes hallgató létszámát határozza meg, nem pedig az intézmények keretszámait - függetlenül attól, hogy államilag finanszírozott, illetve a fejlesztési részhozzájárulás (FER) miatt már csak támogatott, vagy költségtérítéses helyekről van szó. E kapacitáson belül mozognak majd a határok, vagyis az egyetemek közt beindul a valódi verseny a hallgatókért. A pontos következmények ma még nem fölmérhetők, de az Oktatási és Kulturális Minisztériumban számolnak a lehetőséggel, hogy bizonyos karoknak, így előbb-utóbb valamelyik jogi fakultásnak egyszerűen nem lesznek hallgatói.

Bár a jogi karokon nem győzik hangsúlyozni, hogy a náluk szerzett végzettség nem csak az igazságszolgáltatásban hasznosítható, a mai magyar jogászképzés mégis a klasszikus jogi pályákra készít fel. Bánáti János szerint a tradicionális rendszer maga is elősegíti annak a szerepnek a megcsontosodását, amelyet a társadalom a jogi diplomához köt. Öt év biflázás hatására a hallgatókban is az a kép alakul ki, hogy csak a szűken értelmezett jogi pályán lehet keresnivalójuk. Példaként említette, hogy egyes nyugati országokban a bolognai folyamat keretében kettéválasztották a jogászképzést; létrejött egy olyan hároméves szak, amely főként praktikus ismereteket és szemléletmódot ad. Ennek elvégzése után a hallgató vagy átmegy más területre, vagy elhelyezkedik a munkaerőpiacon, s csak kevesen maradnak a hagyományos jogi pályán. Magyarországon a jogászok

"megúszták" Bolognát,

maradt az egységes, ötéves képzés. A minisztériumban persze ezt úgy interpretálják, hogy ők nem kényszeríthettek senkit a kétszintű rendszerbe; ha a jogászok nem akartak, hát nem mentek.

A jogászképzés egész Európában küszködik azzal, hogyan lehetne a kínálatot a piaci igényekhez alakítani. 150 éve próbálják megreformálni, de egyszerűen nem megy, mert bizonyos dolgokat nem lehet kihagyni - vitatkozott Bánáti véleményével az egyik kari vezető, aki szerint leépítések helyett rendszerben kellene szemlélni a képesítési követelmények, a finanszírozás és a létszám kérdéseit. Eddig azonban nem jött létre egy olyan, kompetens személyekből álló testület, amely ezt megtehetné, és javaslatot tehetne le a kormány elé.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.