Az állam üzleti alapokra helyezné a felsőoktatást

  • narancs. hu
  • 2018. október 9.

Belpol

Nem terjesztenék ki az egész felsőoktatásra a Corvinus-modellt, de az állam kivonulna a fenntartásból.

Alapítványi irányítás helyett az egyetemeknek saját kezükbe kellene venniük a sorsukat, mert az állam fenntartói szerepe megszűnne. Az egyetemi cégek élén nem lesznek kancellárok, de az oktatók sem lesznek közalkalmazottak.

Bár Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a hétvégén a Corvinus-modell kiterjesztéséről beszélt egy rendezvényen, a HVG  információi szerint ez nem azt jelenti, hogy minden magyarországi felsőoktatási intézmény alapítványi kézbe kerülne. A magyar felsősoktatást „kiszabadítanák” a nehézkes államháztartási intézményi formából.

A meglehetősen drága alapítványi modellt viszont lefeljebb néhány intézmény esetben alkalmazzák, a többi alapítói jogokat kapna. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az egyetemek saját céget hoznának létre a működésükre, ami a lehet zrt, egy nonprofit kft., vagy akár egy profitorientált kft. is, ezzel az állam fenntartói szerepe megszűnne.

A piaci modellt követő felállásban a hallgatókkal, illetve akkreditációval "bíró" felsőoktatási intézmény szolgáltatóként, az állam pedig megrendelőként működne, és szerződést kötne egy adott intézménnyel. Az állam az "elvégzett munka" mennyisége után fizetne az intézménynek, amely ebből finanszírozhatná például saját ösztöndíjprogramjait. Ezek váltanák fel ugyanis az államilag támogatott képzéseket. Mellette pedig üzleti vállalkozásként költségtérítés képzéseket indíthatnának, amelynek bevétele náluk maradna.

Az új működési modellben megszűnne az oktatók közalkalmazotti státusza, a gazdasági szférában dolgozókhoz hasonlatosan foglalkoztatnák őket.

A folyamat információink szerint ugyanakkor nem lesz olyan gyors, mint a Corvinus esetében, semmiképp nem zárul le 2019-re.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.