Orbán államtitkára elárult ezt-azt a lakástakarékok jövőjéről, és enyhe önkritikát is gyakorolt
IMG_4340.jpg

Orbán államtitkára elárult ezt-azt a lakástakarékok jövőjéről, és enyhe önkritikát is gyakorolt

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. október 18.

Belpol

Orbán Balázs szerda esete vitázott ellenzéki politikusokkal, pontosabban a parlamenten kívüli Momentumot képviselő Hajnal Miklóssal, és a ki tudja hol álló ex-LMP-s Schiffer Andrással.

Az aktuális téma a lakástakarékok hirtelen beszántása volt. Ezzel kapcsolatban Hajnal Miklós elsősorban azt kifogásolta, hogy az ilyen intézkedések jellemzően rontják a piacba vetett bizalmat, ráadásul az amúgy szívesen konzultáló kormány csak a lakástakarékok állami támogatásának megszüntetése után kezd tárgyalásokba a bankszövetséggel, míg a takarékok felhasználóit, akik elsősorban fiatalok, nem is tervezi megkérdezni.

Schiffer ehhez azt tette hozzá, pont az ilyen jellegű, a parlamentet gyakorlatilag kiiktató jogalkotás az egyik ok, ami miatt az EP elmarasztalta Magyarországot a Sargentini-jelentés megszavazásával. Ugyanakkor a csok nem alternatívája a lakástakarékoknak, mivel az csak a szűk felső-középréteget célozza meg.

Orbán Balázs elismerte, hogy maga is kritikus azzal, ahogyan a kormány kiüresítette a parlamenti vitákat,

de ebben szerinte az ellenzék legalább ugyanannyira felelős. A kivételes eljárásra pedig azért volt szükség az államtitkár szerint, hogy csökkentsék a jogbizonytalanságot: a magyar piacba vetett hit pedig megvan, hiszen rengeteg külföldi tőke áramlik Magyarországra, és a bizalmi indexek is csúcsokat döntögetnek.

Ami pedig a lakástámogatásokat illeti, a takarékokba tett évi mintegy 70 milliárd forintot továbbra is erre a célra fordítja a kormány, sőt több juthat e célra. A cél pedig, hogy minél több lakás épüljön, elsősorban vidéken. Már, ha jól értelmeztük az államtitkár szavait.

Orbán Balázs ugyanis a falusi csok-ot hozta fel példaként: ha a legkisebb települések infrastruktúráján lehetne érdemben javítani, nőne szerinte a falvak népességmegtartó képessége, a magyar vidék pedig olyan virágzásnak indulna, amire régen nem volt példa. Emellett a magyar az egyik legnagyvonalúbb támogatási rendszer Európában, ezért nem érti az ezzel kapcsolatos kritikákat, tette hozzá Orbán. A momentumos Hajnal ezt annyival egészítette ki, hogy a kormány a legalább háromgyerekes családoknak ad kedvezményt, amit leginkább a felső-középosztály tud kihasználni. Valójában azonban a probléma az, hogy az első-második gyerekek nem születnek meg, a családi pótlék összege pedig 2008 óta nem emelkedett.

Orbán, Hajnal és Schiffer vitatkozik félhomályban

Orbán, Hajnal és Schiffer vitatkozik a félhomályban

 

 

Amikor aztán a Sargentini-jelentésre terelődött a szó, Schiffer Andrásról kiderült, hogy ő még mindig 2006-ban él, és azt a felfogást képviseli, hogy „mindkét oldaltól egyenlő távolságot kell tartani”. Egyrészt ugyanis igaz, hogy Magyarországon súlyosan sérült a jogállamiság, sőt, emiatt a hetes cikkely szerinti eljárást már 2012–13-ban meg kellett volna indítani.

Maga a Sargentini-jelentés tele van hazugsággal, és felsorol sok olyan dolgot, aminek nincs is köze a jogállamisághoz.

A volt LMP-s politikus szerint ez is csak azt bizonyítja: a jelentést nem azért fogadták el, mert bárki is aggódna a jogállamiság helyzetéért Magyarországon. Schiffer szerint a V4-tengely megerősödött az unióban, ezt pedig a „Berlin–Párizs-tengely” nem hagyhatta szó nélkül, oda kellett tehát csapni a renitens lengyeleknek és magyaroknak.

Orbán szerint még a jogállamiság fogalma is mást jelent a különböző országokban, ezért Magyarország elítélése előtt azt a vitát kellett volna lefolytatni, hogy mit is értünk e fogalom alatt. Ugyanakkor az államtitkárnak Schiffer szavaival nem volt nehéz egyetértenie. Szerinte az Európai Parlament – ami egy lobbiszervezet, és kontraszelektált, nem túl intelligens emberekkel van tele – nem csak a V4-et akarja meggyengíteni, de a valódi európai jobboldalt és a migrációt ellenző erőket is. Az európai liberálisok és a baloldal teljesen egységesíteni akarja Európát, de ez a törekvés szét fogja feszíteni a kontinenst – véli az államtitkár.

Magyarországnak viszont mozgástérre és szuverenitásra van szüksége ahhoz, hogy el tudja érni például az osztrák életszínvonalat, érvelt Orbán.

Pont ez a megőrzendő szuverenitás az oka annak is, hogy a kormány nem akarja, hogy az ország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez, mely az uniós költések szabályosságát vizsgálhatná. Ez a szerv ugyanis vádemelést is tehetne, ami „egy nagyon komoly érték” az államtitkár szerint, ezt elvenni az országoktól nem helyes, ráadásul a vádemelésre a jelenlegi szabályozás is lehetőséget tesz.

A nyilvánvaló ellentmondásra, miszerint a magyar ügyészség akkor sem emel vádat, ha az uniós pénzekkel való visszaélés – például a Tiborcz István-féle Elios-ügyben – teljesen nyilvánvaló, és az OLAF szerint is problémát jelent, Hajnal Miklós hívta fel a figyelmet. Erre az államtitkár mindössze annyit tudott reagálni, hogy az OLAF által felderített legnagyobb csalás a négyes metró ügye, az pedig, hogy az uniós forrásokat teljes egészében elköltsük, nemzeti érdek.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.