Lázár János: „A velem kapcsolatos kommenteket tekinthetném internetes zaklatásnak”

  • B. Papp Máté
  • 2018. október 18.

Belpol

Lázár János szigorítaná a büntető törvénykönyvet az internetes zaklatások megelőzése végett.

A volt miniszter meglepő kijelentést tett a BrandFestival vendégeként: ha nem lenne közszereplő, akkor cyberbullyingnak tekinthetné azokat a hozzászólásokat, amelyeket a konferencián vállalt előadása miatt kapott a közösségi médiában.

Október 18-án tartották meg a BrandFestival első napját a Budapest Music Centerben, ahol a nemzetközi és hazai reklámügynökségek szakértői, a médiaszektor vezetői, valamint a közösségi felületeken komoly követői bázist összegyűjtő influencerek léptek fel.

Az idei eseménynek volt két meglepetés vendége is: előadást tartott Monica Lewinsky, aki arról híresült el, hogy a kilencvenes években, amíg a Fehér Házban dolgozott, szexuális kapcsolatot létesített az akkori amerikai elnökkel, Bill Clintonnal.

Továbbá Lázár János országgyűlési képviselő, volt kancelláriaminiszter is eljött, aki egy tőle korábban távol álló témában prezentált, méghozzá a cyberbullying kérdéskörét járta körül.

A Fidesz formálni akarja a jövőt

Lázár azt mondta, a fellépést azért vállalta el, mert a választókörzetében az internetes zaklatás épp akkora probléma, mint bárhol máshol. Arról is beszélt, hogy az egymás után háromszor megválasztott kormányzó pártnak történelmi felelőssége van abban, hogy ne csak üzemeltessék az államot és gyakorolják a hatalmat, hanem alakítsák az ország jövőjét is.

false

 

„Az a politikai közösség, aminek én is a tagja vagyok, él ezzel a lehetőséggel. A nemzet és az európaiság szempontjából létfontosságúnak tartott kérdésekben nemcsak követni, hanem formálni igyekszünk a közgondolkodást, legyen szó bevándorlási aktualitásokról, a demográfiai kihívásokról, a föderalizmus versus nemzeti szuverenitás kérdéséről, a nemdohányzók érdekében megtett lépésekről, vagy hogy a cyber térben való létezés etikai és jogi szempontból milyen kihívásokat tartalmaz” – mondta.

Lázár szerint a cyberbullying a legsúlyosabb közösségi probléma, hiszen mind az elkövetők, mind az áldozatok tizenéves kamaszok, márpedig ebben a korban a legsérülékenyebbek az emberek, a világ dolgait ilyenkor felnagyítva értékelik. Szerinte amióta országosan ismert, azóta a gyermekei is megtapasztalták az internetes zaklatás jelenségét. „Az ilyen támadásokról otthon szoktunk teljes nyíltsággal beszélni” – tette hozzá.

Kulturális tőke

A volt kancelláriaminiszter szerint minden település vezetőségének tudnia kell, hogy az internet-hozzáférés fejlesztése nemcsak lehetőségeket, hanem kihívásokat is rejt magában. „Minél szegényebb valaki, minél kevesebb a szociális, kulturális tőkéje, annál jobban van kitérve a kísértésnek. Ha Magyarországon a mobilinternet-hozzáférhetőség még jobb minőségűvé válik, akkor újabb tömegek léphetnek be a digitális térbe, olyanok is, akikből áldozat vagy elkövető lehet a későbbiekben” – szögezte le.

Lázár János szerint a technológiai vívmányok mindig gyorsabb hatást gyakorolnak a társadalomra, mint ahogyan azt a törvényhozás le tudja követni. Úgy gondolja, a piaci szereplőknek önszabályozásra kell adniuk a fejüket, aminek következtében nyomás nehezedne a társadalomra is, továbbá javaslatot kell tenni a büntető törvénykönyv szigorítására.

Figyelmébe ajánljuk