Lázár János: „A velem kapcsolatos kommenteket tekinthetném internetes zaklatásnak”

  • B. Papp Máté
  • 2018. október 18.

Belpol

Lázár János szigorítaná a büntető törvénykönyvet az internetes zaklatások megelőzése végett.

A volt miniszter meglepő kijelentést tett a BrandFestival vendégeként: ha nem lenne közszereplő, akkor cyberbullyingnak tekinthetné azokat a hozzászólásokat, amelyeket a konferencián vállalt előadása miatt kapott a közösségi médiában.

Október 18-án tartották meg a BrandFestival első napját a Budapest Music Centerben, ahol a nemzetközi és hazai reklámügynökségek szakértői, a médiaszektor vezetői, valamint a közösségi felületeken komoly követői bázist összegyűjtő influencerek léptek fel.

Az idei eseménynek volt két meglepetés vendége is: előadást tartott Monica Lewinsky, aki arról híresült el, hogy a kilencvenes években, amíg a Fehér Házban dolgozott, szexuális kapcsolatot létesített az akkori amerikai elnökkel, Bill Clintonnal.

Továbbá Lázár János országgyűlési képviselő, volt kancelláriaminiszter is eljött, aki egy tőle korábban távol álló témában prezentált, méghozzá a cyberbullying kérdéskörét járta körül.

A Fidesz formálni akarja a jövőt

Lázár azt mondta, a fellépést azért vállalta el, mert a választókörzetében az internetes zaklatás épp akkora probléma, mint bárhol máshol. Arról is beszélt, hogy az egymás után háromszor megválasztott kormányzó pártnak történelmi felelőssége van abban, hogy ne csak üzemeltessék az államot és gyakorolják a hatalmat, hanem alakítsák az ország jövőjét is.

false

 

„Az a politikai közösség, aminek én is a tagja vagyok, él ezzel a lehetőséggel. A nemzet és az európaiság szempontjából létfontosságúnak tartott kérdésekben nemcsak követni, hanem formálni igyekszünk a közgondolkodást, legyen szó bevándorlási aktualitásokról, a demográfiai kihívásokról, a föderalizmus versus nemzeti szuverenitás kérdéséről, a nemdohányzók érdekében megtett lépésekről, vagy hogy a cyber térben való létezés etikai és jogi szempontból milyen kihívásokat tartalmaz” – mondta.

Lázár szerint a cyberbullying a legsúlyosabb közösségi probléma, hiszen mind az elkövetők, mind az áldozatok tizenéves kamaszok, márpedig ebben a korban a legsérülékenyebbek az emberek, a világ dolgait ilyenkor felnagyítva értékelik. Szerinte amióta országosan ismert, azóta a gyermekei is megtapasztalták az internetes zaklatás jelenségét. „Az ilyen támadásokról otthon szoktunk teljes nyíltsággal beszélni” – tette hozzá.

Kulturális tőke

A volt kancelláriaminiszter szerint minden település vezetőségének tudnia kell, hogy az internet-hozzáférés fejlesztése nemcsak lehetőségeket, hanem kihívásokat is rejt magában. „Minél szegényebb valaki, minél kevesebb a szociális, kulturális tőkéje, annál jobban van kitérve a kísértésnek. Ha Magyarországon a mobilinternet-hozzáférhetőség még jobb minőségűvé válik, akkor újabb tömegek léphetnek be a digitális térbe, olyanok is, akikből áldozat vagy elkövető lehet a későbbiekben” – szögezte le.

Lázár János szerint a technológiai vívmányok mindig gyorsabb hatást gyakorolnak a társadalomra, mint ahogyan azt a törvényhozás le tudja követni. Úgy gondolja, a piaci szereplőknek önszabályozásra kell adniuk a fejüket, aminek következtében nyomás nehezedne a társadalomra is, továbbá javaslatot kell tenni a büntető törvénykönyv szigorítására.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.