Az antifasiszta tüntetés véget ért, a kitörés emléktúra "elrajtolt"

  • narancs.hu
  • 2025. február 8.

Belpol

A kitörés napjára emlékezők egy része túrázónak, mások hagyományőrzőnek vagy katonának öltöztek.

Antifasiszta tüntetést tartott szombat délután az Antifasiszta összefogás a Széll Kálmán téren. Bár a Facebook-eseményben eredetileg nem írták, a tüntetők a Vár felé vették az irányt, ahonnan fél ötkor megindultak a kitörés emléktúra túrázói. A rendőrök hétfőn sajtótájékoztatón jelentették be, hogy drónokkal, kutyákkal és kamerákkal készülnek a megmozdulásokra – írja a Telex.

A lap helyszíni tudósítója szerint nem volt sok tüntető, a tér negyedét se foglalták el. Ugyanakkor két-három tüntetőre jutott egy rendőr. A rendfenntartók arra is megkérték az embereket, hogy vegyék le a maszkokat, mert nem lehet ilyeneket viselni a tüntetésen. Az a lobogókból az látszott, hogy magyarok és külföldiek is voltak az antifasiszta tüntetők között, bár utóbbiakból talán kevesebben jöttek el idén, mint 2024-ben.

Az antifasiszta megmozduláson az első felszólaló a második világháborúról, a Horthy-rendszer felelősségéről beszélt.

„Úgy tűnik, 80 év alatt mindent sikerült elfelejteni”

– mondta, majd emlékeztetett arról, hogy a holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Arról beszélt, hogy pont a második világháború népirtásai miatt is elfogadhatatlan, hogy évente ünneplik a kitörés napját szélsőjobboldali csoportok. A parlamenti frakcióval is rendelkező Mi Hazánkot pedig egy aggasztóan erősödő befolyású neonáci pártként írta le. 

A tüntetők aztán elhagyták a Széll Kálmán teret, és az Ostrom utcán vonultak a Vár irányába. 

„Free Maja!”, azaz „Engedjék szabadon Maját” – üvöltötték a tüntetők a Várnegyedhez érve. Arra a Maja T.-re utalhattak, aki ellen a 2023-as kitörés napi utcai támadások miatt indult bírósági eljárás, és aki 2024 júniusa óta van előzetes letartóztatásban Magyarországon. A német legfelsőbb bíróság döntése szerint azonban jogellenesen adták ki Maja T.-t Magyarországnak.

Közben legalább ezer ember várakozott a Budai Vár sarkánál délután négy előtt, készülve a maximum 60 kilométeres kitörés emléktúrára. A meghirdetett starthelyet, a Kapisztrán teret a rendőrség teljesen lezárta, ezért gyűltek össze az emberek a Tóth Árpád sétány végén, a várfal tetején. Háromnegyed részben túrázók, egynegyed részben hagyományőrzőnek öltözött emberek alkották a tömeget. Fegyelmezett sorbamn állt mindenki, mivel teljesítménytúráról van szó, szabályos indítás volt az időméréshez – írta a lap.

Voltak katonai egyenruhás emberek a helyszínen, világháborús német szimbólumokat is látni lehetett, bár tiltott önkényuralmi jelképet nem láttak, maximum vaskereszteket és gót betűs írásokat. Nem sokkal délután fél öt előtt rajtolt el a tömeg a Vártól. 

A rendezvény eredete, hogy 1945. február 11-én próbáltak kitörni a német és magyar csapatok a budapesti Várból, a Vörös Hadsereg ostromgyűrűjéből. Az akció brutális volt, kevesebb mint öt nap alatt több tízezer katona halt meg, a szovjet vonalakon csak pár százan tudtak átjutni. Az elmúlt években több alkalommal is összetűzések, verekedések voltak a második világháború végén lejátszódott eseményeket különbözőképpen értelmező, azokra máshogyan emlékező csoportok között. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.