Az Európai Bizottság szerint önköltséges az uniós járványraktár felhúzása, a magyar kormány szerint meg nem

  • narancs.hu
  • 2020. október 10.

Belpol

Nem teljesen világos a helyzet. A kormány nagy lelkesen jelentkezett, de úgy tűnik, az unió új raktár építésére nem ad pénzt.

Nem ad pénzt az uniós lélegzetetőgépek raktárbázisának megépítésére az Európai Bizottság, a magyar belügyminisztérium szerint viszont Magyarországnak egy forintjába se fog kerülni a raktár megépítése, sőt, már azt is pontosan tudja, mit szeretne vásárolni a raktárba – írja Népszava.

Az Európai Bizottság még márciusban döntött arról, hogy létrehoz egy stratégiai raktárkészletet lélegeztetőgépekből, védőmaszkokból és egyéb egészségügyi eszközökből, hogy segíteni tudják azokat az országokat, ahol adott esetben elfogynak a járványügyi felszerelések, gépek.

Európa több országában is tervez az unió ilyen raktárt létrehozni, és erre Magyarország is jelentkezett, Ám egyelőre ellentmondásosak a vélemények arról, a raktár megépítését pontosan kinek is kell finanszíroznia: az Európai Bizottságnak vagy Magyarországnak.

Minderről szeptember közepén meg is jelent egy magyar kormányrendelet, amiben azt írták, hogy a beruházást terhelő ÁFA fedezetére 1,5 milliárd, az előfinanszírozásra pedig 1,1 milliárd forint biztosítását rendelnek el. Vagyis mindebből úgy tűnt, a magyar állam finanszírozza a raktár megépítését. De Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára azt mondta, hogy a projekt nem kerül semmibe a magyar költségvetésnek, mert mindent az unió áll.

A Népszava megkereste az Európai Bizottságot, akik továbbra is azt állítják, hogy új raktár megépítésére nem adnak pénzt. A raktárban pedig nem csak az uniós készletet lehet majd tárolni, hanem ott lehet a helye a Magyarországhoz tartozó eszközöknek, lélegeztetőgépeknek is.

A lap ezután újra megkérdezte a Belügyminisztériumot, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ.

Egyelőre azt lehet tudni, hogy a raktározó országok feladata lesz a járványügyi kellékek beszerzése is, de az Európai Bizottság pontosan nem árulta el, hogy egy-egy ország mennyi pénzt kap, hogy a lélegeztetőgépeket, eszközöket megvásárolja.

A Belügyminisztérium a Népszavával korábban közölte, miből, mennyit venne, hogy a raktárt feltöltsék. Azt írták: „A rescEU uniós raktárkészletre, és a kizárólag arra vonatkozó beszerzési eljárás 465 darab lélegeztetőgép (és 1860 darab fecskendős infúziós pumpa, 465 darab volumetrikus infúziós pumpa, 465 darab pumpadokkoló-állomás, 465 darab betegőrző monitor, és 50 darab központi monitorrendszer) beszerzését célozza.”A lap azt is megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy a magyar lélegeztetőgép-készletet tervezik-e ugyanabban a raktárban tárolni, ahol majd az uniós készleteket tartják, mire azt mondták: „a rescEU raktárban uniós raktárkészlet tárolása fog történni. A rescEU készlet feltöltésére a már beszerzett magyar lélegeztetőgépek és más eszközök nem használhatóak.”

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.