Az Európai Bizottság szerint önköltséges az uniós járványraktár felhúzása, a magyar kormány szerint meg nem

  • narancs.hu
  • 2020. október 10.

Belpol

Nem teljesen világos a helyzet. A kormány nagy lelkesen jelentkezett, de úgy tűnik, az unió új raktár építésére nem ad pénzt.

Nem ad pénzt az uniós lélegzetetőgépek raktárbázisának megépítésére az Európai Bizottság, a magyar belügyminisztérium szerint viszont Magyarországnak egy forintjába se fog kerülni a raktár megépítése, sőt, már azt is pontosan tudja, mit szeretne vásárolni a raktárba – írja Népszava.

Az Európai Bizottság még márciusban döntött arról, hogy létrehoz egy stratégiai raktárkészletet lélegeztetőgépekből, védőmaszkokból és egyéb egészségügyi eszközökből, hogy segíteni tudják azokat az országokat, ahol adott esetben elfogynak a járványügyi felszerelések, gépek.

Európa több országában is tervez az unió ilyen raktárt létrehozni, és erre Magyarország is jelentkezett, Ám egyelőre ellentmondásosak a vélemények arról, a raktár megépítését pontosan kinek is kell finanszíroznia: az Európai Bizottságnak vagy Magyarországnak.

Minderről szeptember közepén meg is jelent egy magyar kormányrendelet, amiben azt írták, hogy a beruházást terhelő ÁFA fedezetére 1,5 milliárd, az előfinanszírozásra pedig 1,1 milliárd forint biztosítását rendelnek el. Vagyis mindebből úgy tűnt, a magyar állam finanszírozza a raktár megépítését. De Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára azt mondta, hogy a projekt nem kerül semmibe a magyar költségvetésnek, mert mindent az unió áll.

A Népszava megkereste az Európai Bizottságot, akik továbbra is azt állítják, hogy új raktár megépítésére nem adnak pénzt. A raktárban pedig nem csak az uniós készletet lehet majd tárolni, hanem ott lehet a helye a Magyarországhoz tartozó eszközöknek, lélegeztetőgépeknek is.

A lap ezután újra megkérdezte a Belügyminisztériumot, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ.

Egyelőre azt lehet tudni, hogy a raktározó országok feladata lesz a járványügyi kellékek beszerzése is, de az Európai Bizottság pontosan nem árulta el, hogy egy-egy ország mennyi pénzt kap, hogy a lélegeztetőgépeket, eszközöket megvásárolja.

A Belügyminisztérium a Népszavával korábban közölte, miből, mennyit venne, hogy a raktárt feltöltsék. Azt írták: „A rescEU uniós raktárkészletre, és a kizárólag arra vonatkozó beszerzési eljárás 465 darab lélegeztetőgép (és 1860 darab fecskendős infúziós pumpa, 465 darab volumetrikus infúziós pumpa, 465 darab pumpadokkoló-állomás, 465 darab betegőrző monitor, és 50 darab központi monitorrendszer) beszerzését célozza.”A lap azt is megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy a magyar lélegeztetőgép-készletet tervezik-e ugyanabban a raktárban tárolni, ahol majd az uniós készleteket tartják, mire azt mondták: „a rescEU raktárban uniós raktárkészlet tárolása fog történni. A rescEU készlet feltöltésére a már beszerzett magyar lélegeztetőgépek és más eszközök nem használhatóak.”

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.