"A Bizottság továbbra is figyeli az eseményeket, fejleményeket, és arra ösztönzi a kormányt, tartózkodjon mindenféle olyan döntéstől, ami szűkíti a tudományos és akadémiai szabadságot az országban" - írta az Európai Bizottság a hvg.hu kérdésére a kormány MTA-átalakítási szándékairól.
Hozzátették, a Bizottság a finanszírozás és az önkormányzatiság tekintetében is fontosnak tartja a tudományos intézmények autonómiáját.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn szivárgott ki egy törvénytervezet Palkovics László minisztériumából, amely az MTA mind a 15 kutatóintézetét leválasztaná az Akadémiáról, és egy legalább felerészben kormánydelegáltakból álló testület alá rendelné.
Kiderült: az uniós pénzek miatt veszik el a kutatóhálózatot az MTA-tól
Magáncégeket is gazdagíthatnak azok az uniós és költéségvetési támogatásból létrejött fejlesztések, melyeket az MTA-tól elvett kutatóintézetekben hoznak létre. A korábbinál jóval több pénz érkezik a területre. A Magyar Narancshoz is eljutott az a törvénytervezet, melyből kiderül, hogy a kormány teljesen elevenné a Magyar Tudományos Akadémiától a teljes kutatóhálózatát, sőt a törvény kötelezné az Akadémiát, hogy a vonatkozó vagyonelemeket is adja ingyenes használatba az új hálózatnak.
Ezzel egyidejűleg az intézeti vagyon ingyenes használatba adására is köteleznék az MTA-t.
Az EP-választás után az Orbán-kormány próbál engedékenynek mutatkozni európai partnerei irányába, az MTA államosításának terve azonban kilóg ebből a képből. Az Akadémia vezetése tiltakozó jegyzékben kelt ki a törvénytervezet ellen, az Akadémiai Dolgozók Fóruma pedig tüntetést hirdetett vasárnapra.