Az Európai Bizottságnak nem tetszik, hogy a kormány államosítaná az MTA kutatóintézeteit

  • narancs.hu
  • 2019. május 31.

Belpol

Vajon mit lépnek Orbánék, ha ez a terv is a nemzetközi kritikák kereszttüzébe kerül?

"A Bizottság továbbra is figyeli az eseményeket, fejleményeket, és arra ösztönzi a kormányt, tartózkodjon mindenféle olyan döntéstől, ami szűkíti a tudományos és akadémiai szabadságot az országban" - írta az Európai Bizottság a hvg.hu kérdésére a kormány MTA-átalakítási szándékairól.

Hozzátették, a Bizottság a finanszírozás és az önkormányzatiság tekintetében is fontosnak tartja a tudományos intézmények autonómiáját.

Mint arról beszámoltunk, hétfőn szivárgott ki egy törvénytervezet Palkovics László minisztériumából, amely az MTA mind a 15 kutatóintézetét leválasztaná az Akadémiáról, és egy legalább felerészben kormánydelegáltakból álló testület alá rendelné.

Kiderült: az uniós pénzek miatt veszik el a kutatóhálózatot az MTA-tól

Magáncégeket is gazdagíthatnak azok az uniós és költéségvetési támogatásból létrejött fejlesztések, melyeket az MTA-tól elvett kutatóintézetekben hoznak létre. A korábbinál jóval több pénz érkezik a területre. A Magyar Narancshoz is eljutott az a törvénytervezet, melyből kiderül, hogy a kormány teljesen elevenné a Magyar Tudományos Akadémiától a teljes kutatóhálózatát, sőt a törvény kötelezné az Akadémiát, hogy a vonatkozó vagyonelemeket is adja ingyenes használatba az új hálózatnak.

Ezzel egyidejűleg az intézeti vagyon ingyenes használatba adására is köteleznék az MTA-t.

Az EP-választás után az Orbán-kormány próbál engedékenynek mutatkozni európai partnerei irányába, az MTA államosításának terve azonban kilóg ebből a képből. Az Akadémia vezetése tiltakozó jegyzékben kelt ki a törvénytervezet ellen, az Akadémiai Dolgozók Fóruma pedig tüntetést hirdetett vasárnapra.

Figyelmébe ajánljuk

Hiába a botrányok, elsöprő győzelmet aratott a Fidesz támogatta polgármester a nyírcsászári időközin

A megítélése szerinti törvénytelenségek és a feloldhatatlan ellentétek miatt április elején a Nyírcsászáriban a képviselő-testület feloszlatását kezdeményezte a többségben lévő ellenzék. A helyzetet aligha mérték fel jól, mert sem az új polgármestert nem ők adják és egyetlen képviselőjelöltjük sem jutott be a testületbe.

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek.