Benyújtotta a kábítószerezés elleni törvénycsomagot az Országgyűlésnek kedden Horváth László drogügyi kormánybiztos – írja a Telex.
A jogszabálytervezet újraértelmezi a kábítószer fogalmát. A jelenleg hatályos listán szereplő kábítószerek mellett annak minősülnek majd a javaslat szerint azok a vegyületek is, amelyeket most még új pszichoaktív anyagokként tartanak számon. Ennek azért van jelentősége, mert a kábítószer-használat most bűncselekmény, az új pszichoaktív anyagok fogyasztása azonban egyelőre csak szabálysértés.
Lesz olyan tényállás a törvény előkészítőinek szándéka szerint, hogy „tudatmódosító anyaggal visszaélés”. Némely bűncselekmények minősített eseteinél olyan további anyagok is kábítószernek minősülnek, amelyekről kiderül, hogy alkalmasak bódult állapot előidézésére. A jogszabálytervezet azonban azt is tisztázza, hogy az alkoholt, a dohánytermékeket és a gyógyszereket továbbra sem tekinti a törvény kábítószernek.
A leginkább figyelemre méltó szigorítás az lehet az eddigiekhez képest, hogy a jövőben a fogyasztáson ért ember csak akkor veheti igénybe az elterelést mint lehetőséget, ha elmondja a hatóságoknak, hogy kitől, milyen körülmények között vette a kábítószert.
Elterelésen egy személy legfeljebb kétszer vehet részt. Ha ezután ismét rajtakapják, hogy fogyasztott, szigorúbban vonják felelősségre. Aki az elterelés reményében hamis vallomást tesz, az is bűnös, hamis vád bűntettében.
A leendő törvény jelenlegi szövege szerint nem lehet majd feltételes szabadságra bocsátani azt, akit kábítószer-kereskedelemben találtak bűnösnek, és különös visszaesőnek számított. A rendőrség elkobozhat minden járművet, ingatlant, berendezést, amelyet igénybe vettek a tiltott anyag kereskedelme során. Egy évre be lehet majd zárni azokat az üzleteket, amelyeknek közük volt kábítószer-kereskedelemhez vagy a -készítéshez, ha egy éven belül legalább kétszer indul ilyen ügyben eljárás. A bezárás indokát fel kell tüntetni a bejáratnál, hirdetményen.
A javaslat a rendőrségnek lehetővé teszi, hogy legfeljebb 72 órára őrizetbe vegye és fogdába, kijózanító állomásra vagy más egézségügyi intézetbe helyezze el azokat, akik önmagukat vagy mást veszélyeztető állapotban vannak, vagy magatehetetlenek, esetleg másokat súlyosan zaklatnak, nem működnek együtt az őket ellátó orvossal.
Horváth László március elseje óta drogügyi kormánybiztos. Legutóbbi tájékoztatóján arról számolt be, hogy a kormány által meghirdetett drogháború eredményes, máris sokkal kevesebb kábítószert forgalmaznak, mint eddig, és több mint száz drogdílert tartóztattak le.
A címlapképen Horváth László, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztatóján, hétfőn. Fotó: MTI/Bruzák Noémi