Nem érdekelte, mit szól a rendőrség, lezárta a települést, hogy megakadályozza a kábítószer-terjesztést

Kis-Magyarország

A dizájnerdrogok fogyasztása és kereskedelme csúcsra járt az elmúlt években, főleg a pár száz, pár ezer fős településeket érinti jelentősen. A Heves megyei Halmajugra polgármestere a koronavírus-járvány alatt drasztikus lépésre szánta el magát. 

Az elmúlt években megugrott a dizájnerdrogok használata a kistelepüléseken, főleg az ország északkeleti régiójában. A kormány által hosszú ideig szőnyeg alá söpört probléma Orbán Viktor évértékelő beszédében került elő; ekkor a miniszterelnök hajtóvadászatot hirdetett a dílerek ellen, és kormánybiztost is kinevezett Horváth László személyében, aki Gyöngyös és térségének országgyűlési képviselője. Március elejétől meg is nőtt a razziák száma, több dílert bilincsben vittek el a rendőrök, akiknek nemcsak a dizájnerdrogok terjesztői a célpontjuk, hanem a szórakozóhelyek vendégei, szabadidejüket töltő fiatalok is. Horváth egyébként jelezte, tervezik, hogy jogszabályba írják, a kábítószer-kereskedők összes vagyonát elvehetik, valamint bizonyítaniuk kell, hogy a javaikat nem a drogból szerezték, ráadásul adott esetben ki is utasíthatják őket a településükről. 

„Nem nagyon esznek, csak a drog van nekik. Ezért feltűnőek, mert egy hónap alatt minimum tíz kilót fogynak. De a bőrükön is látni, mintha tíz évet öregednének. Ha le is szoknak, nehéz már visszafordítani, hogy újra normális embernek nézzenek ki” – mondja Lakatos Rozália, a Heves megyei Halmajugra polgármestere a dízájnerdrogok használóiról, akikből a településen is van jó pár. Az 1300 fős község vezetője szerint a kábszerezés a 2000-es években indult: 2003-ban volt egy emelkedés, ekkor lehetett érezni, hogy sok fiatal nyúlt a drogokhoz. Az alkohol – leginkább a sör, bor és a pálinka – mindig is jelen volt, ezek mellé csatlakozott be a biofű és a herbál, melyekből már egyre kevesebb van, jelenleg a kristály a legnépszerűbb tudatmódosító. 

 
Lakatos Rozália, Halmajugra polgármestere
Fotó: Palágyi Barbara
 

Sokan a kilátástalanság, elhanyagoltság miatt nyúlnak a szerekhez, és ők a rosszabbak, mert nem ismerik fel, hogy rászoktak. Számukra a felépülés szinte lehetetlen feladatnak tűnik. Mások viszont szórakozásból fogyasztanak a barátaikkal, és ők egy idő után rájönnek, hogy függővé váltak. Nekik lehet esélyük a gyógyulásra, például egy drogambulancián vagy rehabon, de a tapasztalat az, hogy a közeli gyöngyösi intézménybe nem szívesen mennek, mert ismerhetik őket a városban és szégyellik magukat. Lakatos Rozália szerint éppen ezért három-négy fiatalt Székesfehérvárra és más településekre vittek gyógyulni. 

A pandémia idején lezárta a falut

„Körülbelül száz fő folyamatosan fogyaszt. De a közbiztonság jó, nincs olyan veszély, hogy kimész az utcára és elveszik a pénztárcád. Három-négy embert fogsz látni a községben, aki lézeng. Ugyanakkor azok, akik nem kapnak pénzt a családtagoktól, kisebb értékű lopásokat követnek el. Pár cipőt is elvisznek, és ami nagyobb baj, hogy megveszik ezeket tőlük, vagy drogot adnak értük.” 

 
Egy ún. lézengő, vagyis dízájnerdrogtól szétesett férfi Halmajugra főútján
Fotó: Palágyi Barbara
 

Lakatosék sok mindennel próbálkoztak, hogy megfékezzék a kábítószerek terjedését. A koronavírus-járvány idején, egyik húsvétkor adódott a lehetőség és lezárta a községet: se ki, se be nem mehetett ember úgy, hogy a közterület-felügyelet vagy a polgárőrség nem vizsgálta át az autóját.

„Nem érdekelt, hogy a rendőrség, mit szól hozzá, mert nem kaptunk tőlük kielégítő segítséget” 

– mondja. Szerinte ennek az akciónak volt visszatartó ereje: a négynapos ünnep alatt droghasználat sem volt, és prostituáltak sem tűntek fel a településen. 

Jelenleg több mint tíz ember van, akiről tudják, hogy árulnak, és a rendőrök is tudnak róluk. Azonban kevés az egyenruhás, aki intézkedhetne a betörések után. A polgármesteri hivatal udvarán lévő kis faházakból például négyszer egymás után lopták el a villanyvezetéket, miközben összesen 52 kamera van Halmajugrán, csak a területen négy, vagyis pontosan ismert volt az elkövetők kiléte.

Pedig jó a kapcsolat a rendőrséggel, de mire ténylegesen történik valami, addigra komoly károk keletkeznek a bűncselekmények miatt. Így is van négy-öt ember, aki börtönbe került, de a büntetés-végrehajtási intémények is telítettek. Megesett, hogy elfogtak egy dílert, akit pont a férőhelyproblémák miatt nyomkövetővel elengedtek – így folytathatta a kereskedést. „Az ügyfelek bemennek hozzá, ki sem kell mozdulnia.” 

 
Hátsó udvar, háttérben a Mátrai Erőmű
Fotó: Palágyi Barbara
 

Pár hét alatt egy Audi

Lakatos tart tőle, hogy a kormányzati szigor is csak átmeneti lesz. Illetve a prevenció és stabil szociális háló nélkül lehetetlen visszaszorítani a kábítószerek terjedését. Még úgy is, hogy a nagyobb tételekkel kereskedő dílerek vagyonát elkobozhatják – bár kétli, hogy sok minden lenne a nevükön. A kisebb árusok viszont a napi megélhetés miatt csinálják.

„Egy ember napi százezer forintot is meg tud keresni, attól függően, hogy mennyi díler van. Volt olyan időszak, hogy ketten voltak, és két hét után vettek egy használt Audit.

Most tíz-tizenkét díler van a faluban, ezért nincs akkora bevételük, de megélnek. Vannak köztük családos emberek is”. 

Halmajugra ugyan kistelepülés, de nincs olyan rossz helyzetben: közel van Gyöngyös, de Budapestre is nagyjából egy óra alatt be lehet innen érni. Továbbá van több gyára is, és a Mátrai Erőmű is a közelben működik, vagyis lenne munkalehetőség. Csakhogy a drogárusítás is függőséget okoz, ugyanis ha bejön napi 50 ezer forint azért, mert valaki kiadagolja a cuccot a házából, akkor miért váltana? A retorziótól sem tartanak annyira, mert a rendőrök imidzse körülbelül annyit esett az elmúlt években, mint a tanároké. „Korábban volt razzia a miskolci rendőrség bevonásával. Bevittek embereket, de egyesek hamarabb hazaértek az örsről, mint a rendőrök.”  

 
Halmajugrán van a Detki gyára, az úton egy „lézengő” sétál
Fotó: Palágyi Barbara
 

Azok, akik nem fogyasztók, megkeresik a polgármestert segítségért, de feljelentést sokszor nem tesznek, mert a családtagjaik az érintettek. De vannak kivételek: Lakatos családját is érinti a drog, a testvérét fel is jelentette. Egyesek, köztük a településvezető is, úgy látják, még a börtön is jobb megoldás lehet, mert ha itthon maradnak a függők, belehalnak. A probléma leginkább a 25 év felettieket érinti, ekkor jelentkeznek olyan családi traumák, mint a szülők elvesztése, illetve a komolyodó egzisztenciális nehézségek, melyek elől a kábítószerekbe menekülnek. Több sajnálatos tragédia is történt az elmúlt években: balesetbe és öngyilkosságba is belehaltak fiatalok

A tiszta pillanataikban sokan szégyellik a dolgot, nekik csak a család adhat támaszt. A betörések nagyon bosszantóak, de a legrosszabb, hogy ezek a fiatalok elhanyagolják a gyermekeiket. Lakatost egyszer megkeresték, mert egy függő a kétszer két négyzetméteres szobában fogyasztott kábítószert a gyereke jelenlétében. „Azt hittem, felrobbanok” – mondja a polgármester. Ezeknek a gyerekeknek esélyesen magatartási, vagy súlyosabb mentális problémáik jelentkezhetnek a jövőben. Azokról nem is beszélve, akiknek az édesanyjuk szerhasználó volt a terhesség ideje alatt. 

Az önkormányzat gondolkozik azon, hogy nyit egy ambulanciát vagy hasonló intézményt, de olyan helyet kellene találni, ami 50 kilométeres távolságon belül van, ugyanis ha túl közelre kerülne, akkor visszajönnének a fogyasztók, ha pedig túl távolra, akkor a rokonok hiánya okozna nekik nagy problémát. „Volt olyan fogyasztó, aki 400 kilométer távolságból is hazajött. De olyan is volt, aki kért 30 ezer forintot tőlem, hogy kimenjen külföldre. Azt hittem, csak le akar húzni. Gondoltam, megnézem, mit csinál. Tényleg kiment Németországba. Kint volt két évig, majd családi okokból hazajött. Egy nap alatt visszaesett. Pedig olyan büszke voltam rá” – mondja a polgármester. 

A Magyar Narancs friss lapszámában Halmajugráról és a gyöngyösi Duránda nevű szegregátumról készült riportunk mutatja be az észak-magyarországi droghelyzetet. Az e két helyszínen készült fényképes anyagunk pedig itt látható:

A Narancs.hu a közelmúltban több cikkben is beszámolt az ország hátrányos helyzetű részein élők mindennapjairól. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.