Azért engedték szabadon az embercsempészet miatt börtönben ülők 90 százalékát, mert „a szabadon bocsátás jelentős költségvetési megtakarítást eredményezett, valamint csökkentette a börtönök zsúfoltságát” – válaszolta az ATV-nek a Belügyminisztérium, miután kiderült, hogy a 2544 ilyen tett miatt elítélt bűnözőből csak 254 ül jelenleg is.
A Momentum elnöke, Tompos Márton szerint az elengedett embercsempészek akár 30 milliárd forintnyi forgalmat bonyolíthattak le, és most visszatérhetnek a feketegazdaságba. 2023-ban összesen 2021 külföldi embercsempészt engedtek ki a magyar börtönökből.
A magyar jog szerint az embercsempészet legenyhébb esetben is egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, míg súlyosabb esetekben, például haszonszerzés céljából vagy bűnszervezetben való elkövetés esetén, akár nyolc-tíz év szabadságvesztés is kiszabható. A Belügyminisztérium hangsúlyozta, hogy a külföldi embercsempészek fogva tartása milliárdos költségekkel járna. Az elengedett elítéltek közül mindössze tizenhatot fogtak el újra, amit a minisztérium szerint a hatékonyság jele.
Az embercsempészeket „reintegrációs őrizetbe”, azaz a gyakorlatban szabadon engedő rendelet szerint aki 72 órán belül nem hagyja el Magyarországot, annál megszűnik a reintegrációs őrizet, magyarul visszakerül a börtönbe. Ez tehát mindössze annyit jelent, hogy elküldik az országból, az viszont nem kérdéses, hogyan követik őket ezek után nyomon.