Azonnali hatállyal felfüggeszti a kormány a börtönkártérítések kifizetését

  • narancs.hu
  • 2020. január 18.

Belpol

Megszületett a kormányhatározat a "börtönbiznisz" megállítása érdekében.

Orbán Viktor miniszterelnök pénteki bejelentésének megfelelően már a hivatalos kormányhatározat is megszületett. Így tehát a kormány azonnali hatállyal felfüggeszti a börtönkártérítések kifizetését – jelentette Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szombaton az MTI-nek.

Ez az első és legfontosabb lépés a "börtönbiznisz" megállítására – hangsúlyozta az államtitkár.

Az elkövetkező napok, hetek vonatkozó feladataival kapcsolatban arról beszélt, hogy az Igazságügyi Minisztérium felülvizsgálja a szabályozást, és annak eredményéről tájékoztatja a kormányt, várhatóan már a jövő heti kormányülésen.

Völner közlése szerint a kormány álláspontja az, hogy a "börtönbiznisz" egy tudatos visszaélés a joggal, az uniós és a magyar joggal is – szögezte le. Hozzátette, ez a tevékenység károsítja az államot, rontja az igazságszolgáltatásba vetett közbizalmat, és sérti az emberek igazságérzetét.

Mint mondta, a társadalom elvárása nem az, hogy a börtönben a bűnözők meggazdagodjanak, és elfogadhatatlan, hogy akár súlyos, erőszakos bűnözők és az őket segítő dörzsölt ügyvédek milliókat tegyenek zsebre a börtönévek alatt úgy, hogy mindenféle mondvacsinált ürüggyel beperlik az államot az állítólagos rossz börtönkörülményekre és zsúfoltságra hivatkozva.

Természetesen nem maradhatott el a bűnbak keresés sem, az államtitkár kiemelte, az esetek jelentős részében egyértelműen a balliberális oldalhoz, illetve a Soros-szervezetekhez kötődő ügyvédek járnak el.

Völner hozzátette, az ügy súlyosságát és a "börtönbiznisz" mértékét jól mutatja, hogy eddig 12 ezer pert indítottak és már a 10 milliárdot is eléri az az összeg, amit az államtól pereltek. Ám arról nem szólt az államtitkár, ez mégis, hogy lehetséges, ha a börtönökben minden a jogszabályok szerint történik.

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?