Bár a népről szól, mégis a vezetőink tapsolhatják el ezt a 200 milliót is

  • Szalai Anna
  • 2019. január 23.

Belpol

Kétszázmillió forintot készülnek elkölteni a sportfővárosi rendezvényekre. A pénz csaknem fele gálára, tanácsadásra és projektmunkatársakra megy el.

Budapest egy globális sportfőváros – jelentette ki Orbán Viktor tavaly októberben. Ha ez egyelőre túlzónak is tűnik, Európa Sportfővárosa mindenesetre valóban Budapest ebben az évben.

A fővárosi önkormányzat 2015-ben pályázta meg a címet, amit el is nyert. (A spanyol Malagát, az örményországi Jerevánt és a máltai Vallettát előzte meg.) Az Európa Sportfővárosa címet 2001 óta nyerheti el minden évben egy 500 ezer főnél nagyobb európai város, az Európai Fővárosok és Városok Sportszövetsége, a brüsszeli székhelyű ACES döntése értelmében.

Reprezentáció, a látvány, pénzosztás

A sportfővárosi stafétabotot tavaly februárban vette át Szalay-Bobrovniczky Alexendra főpolgármester-helyettes Gian Francesco Lupatellitől, az ACES elnökétől. Az esemény körítéseként megrendezett sportkonferencián egy együttműködést szimbolizáló közös sajtófalat is aláírtak a megvalósításban résztvevő szervezetek képviselői. A 6 méter széles sajtófal aláírásának begyakorlására a beszámolók szerint külön próbát is tartottak előtte.

Gyurta Dániel, Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Kamuti Jenő és Mocsai Lajos a sportfővárosi cím átvételekor

Gyurta Dániel, Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Kamuti Jenő és Mocsai Lajos a sportfővárosi cím átvételekor

Fotó: MTI/Mónus Márton

S ez jó mutatja mi is fontos igazán a sportfővárosi címben. A reprezentáció, a látvány és pénzosztás. Persze kis pénz, kis foci, de még így is több, mint amit a fővárosi önkormányzat a szabadidősportra, a fővárosiak egészségmegőrzésére költ.

Holott a fővárosi pályázat fő célkitűzése a mozgás öröme, a közösségi élmény, a fair-play és az egészséges életmód erősítése lenne. S erre bizony nagy szüksége lenne a budapestieknek. A gyerekek negyede túlsúlyos, alig negyedük állóképessége éri el a minimumszintet. A felnőttek 67 százaléka egyáltalán nem mozog. Mióta az Orbán-kormány teljes erejével ráfeküdt a sportra, szórja a TAO-t és őrült iramban építi a stadionokat és csarnokokat, a felnőtt lakosság fittsége a 2013-as 38 százalékról 2017-re 33 százalékra esett vissza.

Lenne tehát min javítani. Ezért is háborog sok fővárosi sportszakember azon, hogy a Sportfőváros cím nyújtotta lehetőség kimerül néhány látványos rendezvényben, ahol Budapest és a kormány prominensei páváskodhatnak. Ezért kell Lánchidat formáló ugrálóvár, tűznyelők a műjégre, tömeges jóga a Citadellánál, spinning a Várkert Bazárban, nordic walking rekorddöntési kísérlet és persze koncertes nyitó és zárórendezvény.

És a tömegek átmozgatása?

A figyelmesek persze ezt már Szalay-Bobrovniczky Alexandra döntést ünneplő szavaiból is kihámozhatták volna, a sportért felelős főpolgármester szerint ez a cím lehetőség arra, hogy „a sport területén az európai közvélemény figyelme Budapestre irányuljon”. Bár a Sportfőváros hivatalos honlapján később azért korrigál. Köszöntőjében azt írja: „minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kapjon nálunk a sport és ennek köszönhetően a városban élőket nap, mint nap arra ösztönözhessük, hogy életük szerves részévé váljon a mozgás”.

Mi les a tömegek átmozgatásával?

Mi les a tömegek átmozgatásával?

Fotó: MTI/Mónus Márton

Mindez tökéletesen illeszkedik a magyar kormány sportpolitikai célrendszerébe – jelentette ki Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár a cím átvételekor. S ha valaki nem értené: „ez a cím egyértelmű elismerése annak, hogy méltó házigazdái tudunk lenni nagyszabású sporteseményeknek.” Szó sincs tehát tömegek átmozgatásáról. A cél, hogy Budapest megmutassa, milyen jó vendéglátó. Az önkormányzat pedig újfent jelezhesse kormánycélok kiszolgálására való hajlandóságát.

A sportfőváros cím birtokosának az év minden napján kellene rendezni egy sporteseményt, amibe a nemzetközi versenyek is beleszámítanak. Bár már január vége felé járunk, eddig a Városligeti jégpályán rendezett belépőjegyes megnyitón túl nem sok minden történt. Igaz, a főváros ideszámítja a hazai bajnokságok szokásos fordulóit, illetve az újpesti önkormányzat évek óta megrendezett Moccanj sportfesztiváljának téli változatát is. De még ezekkel együtt se jutott minden napra sportesemény. Közben a rendezvénysorozat szakmai programját és költségvetését is csak holnap tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés.

Sok újdonságra ne számítsunk

Az előterjesztés értelmében a programok gerincét a kerületi önkormányzatok – esetenként évtizedek óta futó – sportrendezvényei alkotják, ám ebből is alig negyvenet sikerült nevesíteni, bár az előterjesztés egy másik pontján 288 ingyenes kerületi állandó szabadidősport eseményt említ. (A kerületek csaknem felével még nem sikerült megállapodniuk.)

A rendezők idesorolják a 9 kiemelt fővárosi futóversenyt, a különféle élsport eseményeket is. Ezenfelül a Testnevelési Egyetem Rekreációs Tanszéke két rendezvénycsapatot is felállít, amelyek további 100 vetélkedő, program szervezésében segédkeznek. Az ugyan nem derül ki, hogy hol, kinek, mikor.

A Sportfőváros megvalósítását a Budapesti Sportszövetségek Uniójára (BSU) bízták. Legalábbis névleg. A Magyar Narancs információi szerint a Kamuti Jenő vezette szervezetnek nem sok beleszólása volt sem a programba, sem abba, hogy kik között osztják majd ki a rendelkezésre bocsátott milliókat. (A BSU, akárcsak a fővárosi önkormányzat többszöri megkeresésünkre se válaszolt a kérdéseinkre.)

Az eddig főként az edzőképzéséről ismert BSU évek óta a főváros sportstratégiai partnere, amelynek fejében évről-évre szolid támogatást kap az önkormányzattól. Idén a korábbiaknál jóval több, 200 millió forintos támogatásra tett javaslatot Szalay-Bobrovniczky Alexandra. A költségvetési terv szerint a pénz negyedét – 53 millió forintot – a nyitó és a zárórendezvényre, valamint az Év sportolója gálára költik. 16,6 millió forint megy el három projektmenedzser-munkatársra, 3 millió közbeszerzési tanácsadóra, 1,5 millió jogi tanácsadóra, 16,2 millió weboldalra, PR-ra és Social media managementre.

A Színes Város Csoport készítette falfestés abból az alkalomból, hogy Budapest lesz a sportfőváros

A Színes Város Csoport készítette falfestés abból az alkalomból, hogy Budapest lesz a sportfőváros

Fotó: MTI/Mohai Balázs

A fennmaradó 109 millió negyedét a fővárosi sporteseményeken való megjelenés viszi el, a másik negyedét a fővárosi kondiparkokban tartott edzéstanácsadás, a három rekorddöntési kísérlet 31 millióba kerül. Jut 17,5 millió egy családi sportnapra, a maradék 9 milliót pedig egy senior életmódváltó nap megrendezésére költik.

Régi kormány-motoros

A kerületi sportesemények költségeit a kerületi önkormányzatok állják, az élsportversenyeket az adott szakágak kormánysegédlettel, a többit a szervező cégek. Nagy kérdés, hogy ezek után minek kell jogi és közbeszerzési tanácsadó, pláne 3 projektmunkatárs. Főként, ha tudjuk, hogy a nagyobb rendezvényeket profi rendezvényszervezőkre bízzák.

A városligeti műjégpályán tartott nyitóeseményt például a Sensation Event & Congress bonyolította le bruttó 19 millióért. (Három jelentkező közül választották ki. Az egyik végül nem adott be ajánlatot, a másik jóval többet kért. A Sensation épp annyit, amennyi a keret volt.) A cég régi kormány-motoros. A cég tulajdonosa Sárosi Mónika, akinek korábban tulajdonrésze volt a hétvégén elhunyt Andy Vajna filmügyi kormánybiztos feleségének, Vajna Tímeának castingcégében  az Universe Management Kft.-ben is.

A Sensation Event  &  Congress jól teljesít, akár az ország. Nem csoda, hiszen sorra kapja a kormányzati megbízatásokat is. Hadházy Ákos, az LMP politikusa egyik korábbi Korrupcióinfóján jelentette be, hogy az Oktatási Hivatal 88,6 millió forintért szerződött Sárosi cégével, illetve a Budapest Party Service Kft.-vel egy, a „társadalmi felzárkózási és integrációs köznevelési intézkedések támogatása” miatt kiírt uniós pályázat terhére.  De, mint ahogy a 24.hu megírta, jutott neki egy nagyobb falat a két uniós az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) és a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) nettó 11 milliárd forintos kommunikációjából is.

A Magyar Narancs sportfőváros szervezésére rálátó forrásai szerint aligha áll meg a történet 200 millió forintnál, miközben szinte semmilyen hatással nem lesz a fővárosi sportéletre.

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.