Bár a népről szól, mégis a vezetőink tapsolhatják el ezt a 200 milliót is

  • Szalai Anna
  • 2019. január 23.

Belpol

Kétszázmillió forintot készülnek elkölteni a sportfővárosi rendezvényekre. A pénz csaknem fele gálára, tanácsadásra és projektmunkatársakra megy el.

Budapest egy globális sportfőváros – jelentette ki Orbán Viktor tavaly októberben. Ha ez egyelőre túlzónak is tűnik, Európa Sportfővárosa mindenesetre valóban Budapest ebben az évben.

A fővárosi önkormányzat 2015-ben pályázta meg a címet, amit el is nyert. (A spanyol Malagát, az örményországi Jerevánt és a máltai Vallettát előzte meg.) Az Európa Sportfővárosa címet 2001 óta nyerheti el minden évben egy 500 ezer főnél nagyobb európai város, az Európai Fővárosok és Városok Sportszövetsége, a brüsszeli székhelyű ACES döntése értelmében.

Reprezentáció, a látvány, pénzosztás

A sportfővárosi stafétabotot tavaly februárban vette át Szalay-Bobrovniczky Alexendra főpolgármester-helyettes Gian Francesco Lupatellitől, az ACES elnökétől. Az esemény körítéseként megrendezett sportkonferencián egy együttműködést szimbolizáló közös sajtófalat is aláírtak a megvalósításban résztvevő szervezetek képviselői. A 6 méter széles sajtófal aláírásának begyakorlására a beszámolók szerint külön próbát is tartottak előtte.

Gyurta Dániel, Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Kamuti Jenő és Mocsai Lajos a sportfővárosi cím átvételekor

Gyurta Dániel, Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Kamuti Jenő és Mocsai Lajos a sportfővárosi cím átvételekor

Fotó: MTI/Mónus Márton

S ez jó mutatja mi is fontos igazán a sportfővárosi címben. A reprezentáció, a látvány és pénzosztás. Persze kis pénz, kis foci, de még így is több, mint amit a fővárosi önkormányzat a szabadidősportra, a fővárosiak egészségmegőrzésére költ.

Holott a fővárosi pályázat fő célkitűzése a mozgás öröme, a közösségi élmény, a fair-play és az egészséges életmód erősítése lenne. S erre bizony nagy szüksége lenne a budapestieknek. A gyerekek negyede túlsúlyos, alig negyedük állóképessége éri el a minimumszintet. A felnőttek 67 százaléka egyáltalán nem mozog. Mióta az Orbán-kormány teljes erejével ráfeküdt a sportra, szórja a TAO-t és őrült iramban építi a stadionokat és csarnokokat, a felnőtt lakosság fittsége a 2013-as 38 százalékról 2017-re 33 százalékra esett vissza.

Lenne tehát min javítani. Ezért is háborog sok fővárosi sportszakember azon, hogy a Sportfőváros cím nyújtotta lehetőség kimerül néhány látványos rendezvényben, ahol Budapest és a kormány prominensei páváskodhatnak. Ezért kell Lánchidat formáló ugrálóvár, tűznyelők a műjégre, tömeges jóga a Citadellánál, spinning a Várkert Bazárban, nordic walking rekorddöntési kísérlet és persze koncertes nyitó és zárórendezvény.

És a tömegek átmozgatása?

A figyelmesek persze ezt már Szalay-Bobrovniczky Alexandra döntést ünneplő szavaiból is kihámozhatták volna, a sportért felelős főpolgármester szerint ez a cím lehetőség arra, hogy „a sport területén az európai közvélemény figyelme Budapestre irányuljon”. Bár a Sportfőváros hivatalos honlapján később azért korrigál. Köszöntőjében azt írja: „minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kapjon nálunk a sport és ennek köszönhetően a városban élőket nap, mint nap arra ösztönözhessük, hogy életük szerves részévé váljon a mozgás”.

Mi les a tömegek átmozgatásával?

Mi les a tömegek átmozgatásával?

Fotó: MTI/Mónus Márton

Mindez tökéletesen illeszkedik a magyar kormány sportpolitikai célrendszerébe – jelentette ki Szabó Tünde, sportért felelős államtitkár a cím átvételekor. S ha valaki nem értené: „ez a cím egyértelmű elismerése annak, hogy méltó házigazdái tudunk lenni nagyszabású sporteseményeknek.” Szó sincs tehát tömegek átmozgatásáról. A cél, hogy Budapest megmutassa, milyen jó vendéglátó. Az önkormányzat pedig újfent jelezhesse kormánycélok kiszolgálására való hajlandóságát.

A sportfőváros cím birtokosának az év minden napján kellene rendezni egy sporteseményt, amibe a nemzetközi versenyek is beleszámítanak. Bár már január vége felé járunk, eddig a Városligeti jégpályán rendezett belépőjegyes megnyitón túl nem sok minden történt. Igaz, a főváros ideszámítja a hazai bajnokságok szokásos fordulóit, illetve az újpesti önkormányzat évek óta megrendezett Moccanj sportfesztiváljának téli változatát is. De még ezekkel együtt se jutott minden napra sportesemény. Közben a rendezvénysorozat szakmai programját és költségvetését is csak holnap tárgyalja a Fővárosi Közgyűlés.

Sok újdonságra ne számítsunk

Az előterjesztés értelmében a programok gerincét a kerületi önkormányzatok – esetenként évtizedek óta futó – sportrendezvényei alkotják, ám ebből is alig negyvenet sikerült nevesíteni, bár az előterjesztés egy másik pontján 288 ingyenes kerületi állandó szabadidősport eseményt említ. (A kerületek csaknem felével még nem sikerült megállapodniuk.)

A rendezők idesorolják a 9 kiemelt fővárosi futóversenyt, a különféle élsport eseményeket is. Ezenfelül a Testnevelési Egyetem Rekreációs Tanszéke két rendezvénycsapatot is felállít, amelyek további 100 vetélkedő, program szervezésében segédkeznek. Az ugyan nem derül ki, hogy hol, kinek, mikor.

A Sportfőváros megvalósítását a Budapesti Sportszövetségek Uniójára (BSU) bízták. Legalábbis névleg. A Magyar Narancs információi szerint a Kamuti Jenő vezette szervezetnek nem sok beleszólása volt sem a programba, sem abba, hogy kik között osztják majd ki a rendelkezésre bocsátott milliókat. (A BSU, akárcsak a fővárosi önkormányzat többszöri megkeresésünkre se válaszolt a kérdéseinkre.)

Az eddig főként az edzőképzéséről ismert BSU évek óta a főváros sportstratégiai partnere, amelynek fejében évről-évre szolid támogatást kap az önkormányzattól. Idén a korábbiaknál jóval több, 200 millió forintos támogatásra tett javaslatot Szalay-Bobrovniczky Alexandra. A költségvetési terv szerint a pénz negyedét – 53 millió forintot – a nyitó és a zárórendezvényre, valamint az Év sportolója gálára költik. 16,6 millió forint megy el három projektmenedzser-munkatársra, 3 millió közbeszerzési tanácsadóra, 1,5 millió jogi tanácsadóra, 16,2 millió weboldalra, PR-ra és Social media managementre.

A Színes Város Csoport készítette falfestés abból az alkalomból, hogy Budapest lesz a sportfőváros

A Színes Város Csoport készítette falfestés abból az alkalomból, hogy Budapest lesz a sportfőváros

Fotó: MTI/Mohai Balázs

A fennmaradó 109 millió negyedét a fővárosi sporteseményeken való megjelenés viszi el, a másik negyedét a fővárosi kondiparkokban tartott edzéstanácsadás, a három rekorddöntési kísérlet 31 millióba kerül. Jut 17,5 millió egy családi sportnapra, a maradék 9 milliót pedig egy senior életmódváltó nap megrendezésére költik.

Régi kormány-motoros

A kerületi sportesemények költségeit a kerületi önkormányzatok állják, az élsportversenyeket az adott szakágak kormánysegédlettel, a többit a szervező cégek. Nagy kérdés, hogy ezek után minek kell jogi és közbeszerzési tanácsadó, pláne 3 projektmunkatárs. Főként, ha tudjuk, hogy a nagyobb rendezvényeket profi rendezvényszervezőkre bízzák.

A városligeti műjégpályán tartott nyitóeseményt például a Sensation Event & Congress bonyolította le bruttó 19 millióért. (Három jelentkező közül választották ki. Az egyik végül nem adott be ajánlatot, a másik jóval többet kért. A Sensation épp annyit, amennyi a keret volt.) A cég régi kormány-motoros. A cég tulajdonosa Sárosi Mónika, akinek korábban tulajdonrésze volt a hétvégén elhunyt Andy Vajna filmügyi kormánybiztos feleségének, Vajna Tímeának castingcégében  az Universe Management Kft.-ben is.

A Sensation Event  &  Congress jól teljesít, akár az ország. Nem csoda, hiszen sorra kapja a kormányzati megbízatásokat is. Hadházy Ákos, az LMP politikusa egyik korábbi Korrupcióinfóján jelentette be, hogy az Oktatási Hivatal 88,6 millió forintért szerződött Sárosi cégével, illetve a Budapest Party Service Kft.-vel egy, a „társadalmi felzárkózási és integrációs köznevelési intézkedések támogatása” miatt kiírt uniós pályázat terhére.  De, mint ahogy a 24.hu megírta, jutott neki egy nagyobb falat a két uniós az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) és a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) nettó 11 milliárd forintos kommunikációjából is.

A Magyar Narancs sportfőváros szervezésére rálátó forrásai szerint aligha áll meg a történet 200 millió forintnál, miközben szinte semmilyen hatással nem lesz a fővárosi sportéletre.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.