A parlament törvényalkotási bizottsága csütörtök délután tárgyalja az alaptörvény soron lévő, 15. módosítását, amely tartalmazná a Pride korlátozását, a "szuverenitást veszélyeztető" kettős állampolgárok állampolgárságának felfüggesztését, a drogok betiltását, a fideszes képviselők azonban nem sokkal az ülés előtt módosításokat terjesztettek be az alaptörvény-módosításhoz – szúrta ki a Telex.
A legfontosabb változás, hogy most kerülne csak bele a javaslatba a települések "önvédelemhez való joga", amit Orbán Viktor miniszterelnök még meglehetősen homályosan a februári évértékelőjén lengetett be, mondván a kistelepüléseknek meg kell adni a lehetőséget, hogy gátat szabjanak a beköltözésnek. Erről később Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter azt mondta, a települések különböző módszerekkel megtilthatnák az ingatlanvásárlást a beköltözni akaróknak, és ezt sarkalatos törvényben tennék lehetővé.
A vonatkozó törvénycsomagot még nem terjesztették be a parlamentnek, de az alaptörvényben már most megágyaznának a települések önvédelmének. A jelenlegi verzióban az szerepel, hogy "Mindenkinek, aki törvényesen tartózkodik Magyarország területén, joga van a szabad mozgáshoz és tartózkodási helye szabad megválasztásához", ezt azonban most kiegészítenék egy mondattal:
"A tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog gyakorlása nem járhat Magyarország helyi közösségei önazonossághoz való alapvető jogának sérelmével."
Az indoklás szerint a helyi önazonossághoz való jog egy olyan új kollektív jellegű jog, „amely védelmet nyújthat azon települési közösségek számára, amelyek meg kívánják óvni a helyi társadalmuk életformáját, hagyományait, szokásait, rétegződését, illetve meg tudják határozni kívánatos lakosságszámukat”.
Egy másik komoly változtatás az alaptörvény-módosítás korábbi verziójához képest, hogy mégsem hirdethetne örökre veszélyhelyzetet a kormány. Az új verzió szerint minden maradna úgy, ahogy eddig volt: a kormány harminc napra hirdethetne veszélyhelyzetet, és az Országgyűlés kétharmados többsége legfeljebb 180 napra hosszabbíthatná azt meg. Ezt a felhatalmazást bármennyiszer megadhatja a parlament, 2020 óta félévente rendszeresen meg is teszi.
Az is szerepel a törvényalkotási bizottságnak benyújtott módosításban, hogy nem a köztársasági elnök dönt a magyar állampolgárság felfüggesztéséről – a felfüggesztéssel kapcsolatos törvényt kedd este adta be Halász János fideszes képviselő, eszerint az állam legfeljebb tíz évre függesztheti fel "azon személyek magyar állampolgárságát, akik más állam állampolgárságával is rendelkeznek, és magyar állampolgárságuk fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent".
Bár az alaptörvény szerint a köztársasági elnöknek kell döntenie az állampolgárság megszerzésével és megszűnésével kapcsolatos ügyekben, most úgy módosítanák az alaptörvényt, hogy "a felfüggesztés kivételével", ugyanis a Halász által beadott törvény szerint
egy később rendeletben kijelölt miniszter dönthet majd az állampolgárság felfüggesztéséről.
Egy másik módosítás kiveszi azt a kitételt, hogy EGT-állampolgároktól (szöveg szerint "a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező államok állampolgára") ne lehetne elvenni a magyar állampolgárságot, vagyis a módosítás szerint az uniós kettős állampolgárok sem lennének kivételek.
Módosítanak emellett az anya és az apa sorrendjén is: az alaptörvényben 2020 óta az szerepel, hogy "az anya nő, az apa férfi", de mivel most – az indoklás szerint "a teremtés sorrendjével egyezően" – az is belekerül az alaptörvénybe, hogy "az ember férfi vagy nő", az eredetileg benyújtott módosításban az apa és anya sorrendjét is felcserélték és azt írták: "az apa férfi, az anya nő". Ezt is javítják most, és marad az a sorrend, hogy "az anya nő, az apa férfi".