Orbán Netanjahuval: "Egy magára valamit is adó demokratikus jogállam nem vehet részt a Nemzetközi Büntetőbíróságban"

  • narancs.hu
  • 2025. április 3.

Belpol

Netanjahu, aki ellen elfogatóparancsot adott ki a hágai bíróság, megtapsolta, amikor Orbán bejelentette, hogy Magyarország otthagyja a hágai bíróságot, reméli, hogy sokan követik majd a példáját. 

Nagyot változott a világ, amióta utoljára találkoztak – kezdte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel közös sajtótájékoztatóját Orbán Viktor magyar miniszterelnök.

Orbán arról beszélt, hogy most a világ súlyos fenyegetésekkel néz szembe, Izrael másfél éve, 2023. október 7-én a szuverenitását lábbal tipró terrortámadást szenvedett el, Magyarország azonban az elejétől kiállt Izrael mellett, és azóta is ezt az álláspontot képviseli. Orbán sok sikert kívánt Netanjahunak, hogy biztosítsa országa biztonságát és érvényesítse az önvédelemhez való jogát. 

Orbán azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország szerinte a szabadság szigete Európában, a magyar zsidó közösség Európa harmadik legnagyobb zsidó közössége, és szerinte ma a magyarországi zsidók vannak Európában a legnagyobb biztonságban, miután mindenkit meglepett az a jelenség, hogy Nyugat-Európában meglepő méreteket öltött az antiszemitizmus. Magyarországon ezzel szemben zéró tolerancia van, Orbán úgy fogalmazott, hogy "minden kiugróan veszélyeztetett csoportot megvédünk", és a zsidó közösség kiugróan veszélyeztetett.  

Azt is mondta, hogy az antiszemitizmust Nyugat-Európába importálják, az illegális migráció szerinte szükségszerűen hozza magával az antiszemitizmus növekedését, a "brüsszeli elit" azonban ezt nem tudja és nem is akarja megállítani, Magyarország viszont nem fogad el semmilyen migrációt és migrációs megállapodást, mert szerinte a bevándorlók minden itt élő polgár biztonságát veszélyeztetnék. 

Orbán hangsúlyozta, hogy érdekazonosság van Izrael és Magyarország között, mert Magyarország érdekelt abban, hogy Izrael biztonságos és stabil maradjon, ugyanis Izrael stabilitása a Közel-Kelet stabilitásának kulcsa.  

Azt is megemlítette, hogy Izrael komoly befektető Magyarországon, 150 izraeli vállalat van jelen, több ezer munkavállalónak adnak munkát, főleg a gyógyszeriparban és a high-tech szektorban. Jó az együttműködés a két ország között, a hadiiparra és a biztonságra is kiterjed az együttműködés, mint mondta, a kormány számos technológiát vásárolt és épített be a honvédelembe, ezt folytatják is. 

Orbán kitért arra is, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, erről azt mondta, szerinte ő ebben a témában szakértőnek számít, mert 2000-ben még ő írta alá a csatlakozásról szóló dokumentumot, és most ő írta alá a kilépési nyilatkozatot is, a kilépésről szóló bejelentést Netanjahu meg is tapsolta

Orbán úgy fogalmazott: "meggyőződésünkké vált, hogy ez egy politikai bírósággá alakult", nem pártatlan és jogállami, ezt pedig szerinte az Izraellel kapcsolatos döntések mutatták meg – Netanjahu ellen ugyanis tavaly novemberben elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság a gázai-izraeli háborúban elkövetetett háborús bűncselekmények miatt. Orbán szavai szerint

"ebben egy magára valamit is adó demokratikus jogállam, mint Magyarország, nem vehet részt".  

Hangsúlyozta, "nem tudunk és nem is akarunk vele közösséget vállalni a továbbiakban", ezért Szijjártó Péter külügyminiszter hamarosan benyújtja erről a javaslatot a parlamentnek, Magyarország pedig kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. 

Orbán végül azt is mondta, Netanjahu látogatása nem csak egy nagy érdeklődésre számot tartó vizit, hanem egy "személyes, lelki, civilizációs célú látogatás is", mert Magyarország "a zsidó-keresztény kultúra ellenfelek által bevehetetlen európai bástyája". 

 
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Netanjahu felidézte, hogy 1991-ben még külügyminiszter-helyettesként járt először Budapesten, hogy felvegyék a kapcsolatot a rendszerváltás után, akkor nem sok mindent tudott Magyarországról, de ismerte Puskást, a gulyást és Gábor Zsazsát, illetve valamennyire ismerte a magyar történelmet is. Szerinte a két ország történelme bár eltérő, a sok szenvedés után végül szükségszerűen összeért. 

Méltatta Orbánt, hogy "fantasztikus dolgokat" tett a zsidó közösségért, és megköszönte, hogy támogatja Izraelt az EU-n belül is. Netanjahu a hágai bírósággal kapcsolatban azt mondta: fontos kiállni a korrupt szervezet ellen, ami a demokráciát fenyegeti, mert a terrorizmus is a demokráciát fenyegeti, a Nemzetközi Büntetőbíróság pedig a terrorizmus helyett ellenük lép fel. Azt is mondta,

bár Orbánnal Magyarország az első, de reméli, hogy nem az utolsó olyan ország, amely "kilép ebből a rothadásból és korrupcióból", ezt a lépést szerinte világszerte sokan nagyra értékelik.  

Netanjahu azt is mondta, Orbánék bátor fellépést tanúsítottak az antiszemitizmussal szemben, szerinte ennek hajtóereje az anticionizmus, vagyis az Izrael-ellenesség. Arról beszélt, hogy a kettő elválasztása olyan, mint ha valaki azt mondaná, hogy nincs baja a magyarokkal, csak ne legyen Magyarország, vagyis szerinte az anticionizmus és az antiszemitizmus elválaszthatatlan egymástól. 

Szólt arról is, hogy Magyarországon gyakorolnak az izraeli focisták, és hogy az izraeliek kedvelik Magyarországot és Budapestet, sok a turista és a beruházás. Ő is megemlítette a védelmi együttműködést, és azt hangoztatta, hogy Orbánnal közös csatát vívnak a judeo-keresztény civilizációért, amit a radikális iszlám fenyeget.

Hangsúlyozta, hogy Irán támogatja a radikális iszlámot, a libanoni Hezbollahot, a jemeni húszikat és a Hamászt is, Izraelt pedig gyakorlatilag Irán proxyjai támadták meg. Felidézte a Hamász 2023. október 7-i vérengzését, azt ígérte, a Hamász által ejtett hazaviszik, és megemlítette, hogy magyar állampolgár is van köztük.

"Eltiporjuk az iráni terrortengelyt" 

– fogalmazott, hozzátéve, hogy talán vannak Európában, akik ezt nem értik meg, de Orbán szerinte igen, és közös az erőkifejtés. 

Végül ismét a magyar kultúrát méltatta, mondván a teremben, ahol a sajtótájékoztatót tartották, egykor még Beethoven is játszott, vagyis gazdag kultúrát kínál Magyarország, ahogy Izrael is, a két ország között példa nélküli kapcsolat, ami tovább növekszik. 

A sajtótájékoztatón kérdésekre nem válaszoltak. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk