Beláthatatlan következményei lehetnek, ha nem lesz minden patikában gyógyszerész

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 10.

Belpol

A kamara szerint a jogszabály-módosítás csak súlyosabbá tenné a vidéki gyógyszerellátás problémáit.

Beláthatatlan következményei lehetnek a betegbiztonságra nézve annak jogszabály-módosításnak, ami alapján a jövőben nem minden patikában lenne kötelező a gyógyszerész jelenléte, a vidéki fiókgyógyszertárak pedig szakasszisztensekkel is működhetnének – erről beszélt Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke az InfoRádióban.

Mint elmondta, kötelező vizsgálni az együtt kiváltott gyógyszerek és a korábban kiváltott gyógyszerek közötti kölcsönhatást, ha pedig bebizonyosodik, hogy olyan folyamat érvényesül, ami befolyásolja a gyógyszerek hatását, akkor közbe kell avatkozni. „Ahhoz, hogy ezt a feladatot meg tudja oldani az expediáló szakember, az EESZT felületén kell látnia, hogy milyen gyógyszereket váltott ki korábban a beteg. Csakhogy a jogszabály jelen pillanatban nem ad jogot a szakasszisztenseknek e rendszerbe való betekintésre, csak a gyógyszerészeknek” – tette hozzá a kamarai elnök.

Hankó Zoltán figyelmeztetett, a fiókgyógyszertárak jelentős része olyan településen található, ahol nincs állandó orvosi ellátás. Ebből fakadóan az ilyen helyeken megvan a kockázata annak, hogy egy beteg orvossal és gyógyszerésszel sem tud konzultálni. A kamara elnöke hangsúlyozta: nem engedhető meg, hogy a páciensek csak „másodrendű” egészségügyi ellátást kapjanak, márpedig a korábban említett szolgáltatások hiányában ez következhet be.

A kamarai elnök megerősítette: relatív gyógyszerészhiány van az országban, de szerinte ez nem a problémák oka, hanem a következménye.

Hankó Zoltán úgy fogalmazott, azzal, hogy nem lesz kötelező a gyógyszerészek jelenléte a fiókgyógyszertárakban, nem oldódnak meg a vidéki gyógyszerellátást érintő problémák, inkább súlyosbodik a helyzet. „Nem úszható meg, hogy ne kezdjünk el egyeztetést a politikai döntéshozókkal a vidéki gyógyszerellátás jövedelmezőségével és a szakembereket megtartó lehetőségekkel kapcsolatban” – jelentette ki a kamara elnöke, hozzátéve, hogy a Magyar Gyógyszerészi Kamara összegyűjtötte javaslatait és több mint két évvel ezelőtt készített egy anyagot, ami „azóta is ott van a minisztérium asztalán.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk