Magyar Péter konzultációja néha demagóg, de valódi problémákról szól

Belpol

Nehéz lenne nem egyetérteni a Tisza Párt „nemzeti konzultációjában” olvasottakkal, miközben nagyban különbözik a Fidesz adatgyűjtő kampányaitól: nem akar migránsokkal és Brüsszellel ijesztegetni, és előrevetíti egy jóléti állam vízióját. Megnéztük, mi van Magyar Péterék felvetései mögött.

Tegnap reggel, miközben újabb hangfelvétel érkezett Vogel Evelin köreiből Magyar Péter lejáratására, a Tisza Párt első embere sajtótájékoztatót tartott, hogy visszaszerezze a tematizálás képességét a lejáratóitól. Bejelentette, hogy elindul A Magyarok Hangja elnevezésű online konzultációjuk, hogy „fórumot adjon a társadalmi párbeszédre”. Maga a párt elnöke hangsúlyozta, hogy az ő felmérésük más, mint a Rogán Antal-féle Nemzeti Konzultáció, amelyet „teljesen mindegy, hogy hányan, milyen válasszal küldenek vissza, és teljesen mindegy, hogy ki mit ír, csupán kormányzati adatgyűjtési eszköz”.

Első pillantásra valóban más A Magyarok Hangja, de ha valaki fellép az oldalra, és elkezdi a kitöltést, láthatja, hogy a Tisza Párt is szeretne némi betekintést kapni arról, kiféle és miféle emberek érdeklődnek irántuk: a regisztrációnál meg kell adni az emailünket, a teljes nevünket, az irányítószámunkat, és velünk egy háztartásban élők számát és be kell lőnünk a háztartásunk nettó jövedelmét is (ez utóbbi nem kötelező). Mindezt nem lenne ildomos egy lapra helyezünk azzal, amikor a Kormányzati Tájékoztatási Központ a saját adóforintjainkon spammeli tele a postaládánkat az ívekkel, és olykor még a Covid-oltások idején megadott email címeinket is politikai tartalommal bombázza. A modern politikában kikerülhetetlen feladata egy politikai pártnak, hogy tudja, milyen közönsége van és kikre számíthat – Magyaréknak pedig a Fidesz hatalmas erőforrásfölénye mellett kell ezt teljesítenie.

A Magyarok Hangja kérdőívét egész máshogy kell kitölteni, mint a Fidesz nemzeti konzultációját.

Orbánék trükkje, hogy olyan eldöntendő kérdéseket tesznek fel, amik nagyjából a „Nemzethalál vagy Fidesz?” kettős opcióra rímelnek: akarja-e, hogy a migránsok elrabolják asszonyainkat és lányainkat, vagy jó nekünk az erős nemzeti kormánya? Engedelmes kutyaként nyalogassuk Brüsszel tenyerét, vagy legyen olcsó a rezsi?

Magyar Péterék tesztje inkább egy játék, amely 5 témában vet fel 5-10 pozitív intézkedést, és nekünk témánként 15 aranytallérunk van szétosztásra. Ha fontosabbnak tartjuk az egészségügyi dolgozók béremelését annál, hogy túl hosszúak a kórházi várólisták, akkor előbbinek több aranytallért adhatunk, mint az utóbbinak. Ez a megoldás annyiban kézenfekvő, hogy szemmel láthatólag az ellenzéki szavazókat a legkevésbé sem osztja meg az „oktatás-egészségügy” mantraként ismételgetett kettős jelszava. Magyar Péternek viszont tudatnia kell a széles tömegekkel, hogy ezekért az ügyekért kész küzdeni.

 
Tizenöt aranytallért oszthatunk ki a számunkra legkedvesebb öt célkitűzés között 

 

Az egészségügy kétszer öt kérdése – ami mindenkit foglalkoztat

Az egészségügyet érintő kétszer öt felvetés a megnyúlt várólistákra, a betöltetlen háziorvosi praxisokra, az ápoló- és szakorvoshiányra, a kórházak felszereltségére és karbantartására, a mentőellátás minőségére fókuszál, a betegségek megelőzésére, valamint arra, hogy a Fidesz-kormány a magánegészségügy felé tereli azokat, akik azt kicsit is megengedhetik maguknak.

Mindegyik valós probléma. Egy májusi adat szerint Magyarországon 40 ezer beteg szerepel várólistán, ebből 15,1 ezer beteg térdprotézisre, 13,7 ezren szürkehályog-műtétre, 8,7 ezren pedig csípőprotézisre várakoztak – mindegyik rutinbeavatkozás, amit mégsem tud elégséges ütemben ellátni az állami rendszer. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) friss, 2024. augusztus 9-i adataiból pedig az is kiderült, hogy a térdprotézisre akár egy teljes évet várni kell, sőt, Kiskunhalason és Kaposváron akár 600 napot is. Ehhez képest a Tisza felvetné, hogy a várakozási idő ne legyen több 6 hónapnál. Nemes célkitűzés, de a megoldási javaslaton még dolgozni kell. A háziorvosi praxisok kérdése ugyancsak visszatérő probléma, főleg idén, amikor ötven százalékkal nőtt a tartósan ellátatlan praxisok száma a tavalyihoz képest. Úgy tűnik, a kormány által indított, az első praxishoz jutási és letelepedési támogatás nem elég vonzó. (Összehasonlításképpen: 2016-ban csak 252 praxis volt betöltetlen, idén 910.) A kórházak felszereltsége, higiéniai állapota Magyar Péter nyári slágertémája volt klímástul és WC-papírostul. De a magánegészségügy kormányzati hátszéllel való „előretöréséről” is cikkeztünk – ezt a Tisza „Orbán-tervnek” nevezi. Kincses Gyula MOK-elnök szerint azokban az országokban jellemző, ahol az egészségügy funkciója gyengül, romlik. „A magánegészségügy előretörése ugyanakkor nem old meg mindent. Az ugyanis nem a populációs egészségi állapotra gyúr, nem a szükségletek igazságos kielégítése a dolga, hanem a fizetőképes keresleté. Emellett a magánegészségügy még mindig alapvetően izolált ellátások halmaza.”

Az egyik javaslat a betegségek megelőzésére vonatkozik, ami valószínűleg szűrőprogramokat, de akár a sportos életmód népszerűsítését is jelentheti. Furcsa módon a konzultációban szerepel egy olyan felvetés is, hogy a kormánytagok és parlamenti képviselők csak állami egészségügyet vehetnének igénybe: talán emlékszik még valaki arra, hogy Magyar Pétert azzal támadták, hogy miniszterférjként igénybe vette a Honvédkórház VIP-ellátását. Ezzel együtt is demagóg húzásnak tűnik megtiltani egy politikusnak, hogy ott végeztesse el a térdműtétjét, ahol szeretné.

Nyugdíjasok – egy olyan választócsoport, ahol a Fidesznek előnye van

A legutóbbi közvéleménykutatások még azt mutatták, hogy a kormánypárt előnyt élvez az 50 év felettiek körében, a 65 évnél idősebbeknél egyértelmű a Fidesz fölénye (46 százalék) 13 százaléknyi tiszás szavazó ellenében.

A Magyarok Hangja konzultáció egyik legkézzelfoghatóbb felvetése (ígérete?) a 160 ezres minimumnyugdíj, ami ráadásul a minimálbérhez lenne kötve, valamint az, hogy a férfiak is igénybe vehessék 40 év munkaviszony után a korkedvezményes nyugdíjat. Noha Orbán nem beszélt a nyugdíjkorhatár emeléséről, erre „Orbán-tervként” hivatkozik a Tisza kérdőíve. (A magyar nyugdíjkorhatár emelésére valójában csak 2035 körül lehet komoly téma, amikor nyugdíjba mennek a „Ratkó-unokák”, és a nyugdíjasok száma 2 millióról 2,3 millióra nőhet.) Utolsó felvetésként az idősgondozás európai színvonalra emelése szerepel. Ez is valós probléma: a kormány 2019 óta nem közli, hányan várnak idősotthoni elhelyezésre, de már akkor is minden második férőhelyre várt valaki, és azóta ez az arány duplájára is emelkedhetett.

Nem egyszerű kérdés, hogy Magyar Péterék tudnak-e szavazókat szerezni ezekkel az ígéretekkel, ha a tizenharmadik, -negyedik havi nyugdíj van a mérleg másik serpenyőjében.

 
A Tisza Párt konzultációja
 

 

Családok – még egy fideszes slágertéma

Orbán Viktor legutóbbi strasbourgi látogatásának kínos pillanata volt, amikor kezet kellett fognia Magyar Péterrel, de az sem volt kellemes, amikor az európai nyilvánosság előtt egy újságírói kérdésből kiderül, hogy mintegy 30 euró (12 200 forint) a havi családi pótlék Európa erős emberének országában. Magyar Péter az összeget megduplázná és inflációkövetővé tenné – bár lehet, hogy inkább triplázni kéne.

A családi adókedvezmény emelését is felveti a Tisza. Ezt a Fidesz épp most tette témává, annak ellenére, hogy ez a támogatási forma a rászorulóknak kevésbé, a magas jövedelműeknek annál jobban kedvez. „Lehet, hogy két lépésben – majd nem egyszerre emeljük ezt meg –, de egy év alatt meg kell duplázni a gyerekek után járó családi adókedvezményt” – mondta a múlt pénteken a Kossuth Rádióban a miniszterelnök. A Tisza Párt konzultációjában legalább aranytallérokkal szavazhatunk róla, hogy a pótlékot vagy az adókedvezményt tartjuk fontosabbnak.

De arról is voksolhatunk, hogy fontosnak tartjuk-e az egyszülős családok támogatását, a beteg gyerekek méltó megélhetését. A Tisza egyik felvetésében a háromgyerekes anyákra és a gyereküket egyedül nevelő anyákra is kiterjesztené az szja-mentességet. Ez jelenleg a legalább négygyerekes anyák kiváltsága.

Gyermekvédelem – keveseket érint közvetlenül, de sokak számára érzelmi kérdés

Magyar Péter felbukkanása egy, a gyermekvédelmi rendszer súlyos hiányosságait mutató pedofilügy után történt. Talán ezért is kapott külön „fejezetet” ez a téma a konzultációban.

Az első felvetés, amely felgyorsítaná az örökbefogadási eljárás idejét, nem jelentene egyértelműen pozitív változást. Novák Katalin még család- és ifjúságügyért felelős államtitkárként kezdeményezte, hogy az újonnan jelentkező örökbefogadni szándékozó szülőknek ne legyen kötelező a 40 órás tanfolyam elvégzése. Az intézkedés célja a gyorsítás volt, de megosztotta a szakmát. Egy tavalyi hír szerint a tanfolyamok akadoznak a beszerzési stop miatt, de aki hozzájut, annak legalább ingyenes a korábban 60-80 ezres képzés.

Annál fontosabbnak tűnik a gyerekvédelmi dolgozók anyagi és szakmai megbecsültsége, amire érdemesebb aranytallért szánni. Biztos sokan szavaznak arra is, hogy a gyerekek ellene elkövetett bűncselekmények ellen zéró toleranciát alkalmazzon a bíróság, és ezeket gyorsított eljárásban, „speciális bűnüldözési csoportok” bevetésével vizsgálják ki. Ez ugyan jól hangzik, de hevenyészett felvetésnek számít. De nem annyira, mint Orbán kétségbeesetten hozott módosítása a K. Endre-ügy után, amikor a gránitszilárdságú Alaptörvénybe vésték, hogy a köztársasági elnök „egyéni kegyelmezési jogát a kiskorú személy sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény esetén nem gyakorolhatja”.

 
Magyar Péter országjárása egri állomásán
Fotó: Sióréti Gábor
 

 

Közlekedés – ahol Lázár János elbukott

Demagóg intézkedésnek hangzik, de valójában nem az visszakövetelni a gyorsforgalmi- és autópálya-hálózatot „Mészáros Lőrinctől és a többi oligarchától”. Ahogy mi is megírtuk, a kormány felfoghatatlan mértékű összegeket fizet ki Mészáros és Szijj László cégeinek, miután 35 évre (!) nekik adta az autópálya-koncessziókat. Évente 19,6 milliárdos profitja lehet a Mészáros Lőrinc és Szíjj László tulajdonában lévő MKIF – Magyar Koncessziós Infrastruktúra-Fejlesztő Zrt.-nek, és ez a pénz hosszú időn át erősíthet a pártot.

Sokan sokféle módon ígérték már, hogy megjavítják a kátyús utakat az ország kevésbé fejlett részein is – most a Tisza is felkínálja ezt a lehetőséget. Nem biztos, hogy vidéken is késő esti buszjáratokra van szükség, de szavazhatunk erről is. Azonban úgy tűnik, nagyon sok pénz kellene ahhoz, hogy a „teljes tömegközlekedés” akadálymentes legyen Magyarországon.

Ugyancsak a közlekedésről szól a kérdőív utolsó blokkja: itt Lázár Jánosnak adhatunk pár virtuális gyomrost. A Tisza Párt a vasútfejlesztések újraindítását, a bezárt pályák megnyitását, a vidéki nagyvárosok közötti gyorsvasúthálózat kiépítését veti fel, ezekhez képest kevésbé tűnik fontosnak – és kivitelezhetőnek – hogy minden tömegközlekedési eszközön lehessen biciklit, rollert szállítani. Magyar Péter személyes megoldási javaslata is bekerült a Duna magasabb szintű bevonása a közlekedési infrastruktúrába.

A Magyarok Hangja kérdőívéről furcsa módon hiányoznak az oktatást és a gazdaságot érintő kérdések. Előbbire magyarázatot nem találunk – hiszen Magyar Péter korábban az iskolarendszer olyan kevéssé taglalt kérdéseiről is szívesen beszélt, mint a menza minősége –, így nem találjuk az oktatás központosítására, a Klebelsberg Központ megszüntetésére, a szabad tankönyvválasztásra, a tanári bérrendezésre vonatkozó megállapításokat sem.  De hiányoznak a kínai akkumulátorgyárakat, a kínai hitelfelvételt vagy éppen az infláció elleni „harcot” taglaló kérdések is. Igaz, a Tisza megállapításai – az egy-két orbánozással együtt is – nélkülözik azt az uszító hangnemet, ami a sorosozó, brüsszelező Rogán-féle konzultációra jellemző. (Az Európai Bizottság éppen ma cáfolta a Nemzeti Konzultáció egyik hazug állítását, miszerint Brüsszel a 13. havi nyugdíj eltörlését kérte volna.)

Az is nagy különbség, hogy míg a Fidesz olyan ügyekben kér „megerősítést” az emberektől – irányított kérdésekkel –, amikről már döntött, a Tisza a most alakuló szakpolitikai programjához kér véleményt az emberektől. Nem meglepő, hogy a kérdőív inkább lakmuszpapírnak jó. Azt mutathatja meg a Tisza szakmai stábjának, hogy mi az, ami sürgetőbb az embereknek, és mi az, amit később is elég lesz megvalósítani. Ha Magyar Péter a héten megkezdi az országjárását, nem érkezik teljesen üres kézzel. A kimondatlanul is szociáldemokrata intézkedésekkel némi ízelítőt ad belőle, mit ígér 2026 után.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.