Beszélgetésre várják Magyarékat és Vitézyéket a lepisszegett diákszervezetek

  • narancs.hu
  • 2024. október 29.

Belpol

Visszautasított javaslatuk ügyében minden megszólaló képviselőnek részletesen válaszoltak.

Szívesen reagálnak a pártok által felhozott érvekre, vállalják a vita bármilyen formáját, és kompromisszumra is készek azok a diákszervezetek, amelyek közös javaslatát nem támogatták a Fővárosi Közgyűlés bizottságai.

Az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország közös programját – amelyet itt lehet elérni –Karácsony Gergely főpolgármester terjesztette elő. Hétfőn a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési, valamint az emberi erőforrások bizottságában a Fidesz és az LMP képviselői nemmel szavaztak, a Tisza képviselői pedig tartózkodtak a szavazáson. Ez azt jelzi előre, hogy az előterjesztés – ha csak nem változik a képviselők véleménye – megbukik a szerdai ülésen.

Erről a szavazásról mondta azt hétfőn Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, hogy egy szimbolikus ellenzéki ügyben, a diáktüntetéseken részt vett mozgalmak javaslatai fölött került ugyanarra az álláspontra a Tisza Párt, a Vitézy Dávid vezette frakció és a Fidesz. 

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke viszont azt írta Baranyi Krisztinának, hogy „hazudni, csalni csúnya dolog”, hiszen a Tisza képviselőinek csak az ellen volt kifogása, hogy „kizárólag a budapesti diákok néhány százalékát kitevő 3 (a főpolgármester kampányát aktívan támogató) diákszervezet javaslatairól szavazzon a közgyűlés”. Vitézy Dávid pedig komolytalannak nevezte az előterjesztést, amelyben előkészítetlen javaslatok vannak, fedezet nélkül.

A három diákszervezetnek az az álláspontja, hogy a javaslatcsomagjukban egyszerű, praktikus megoldások vannak kézzelfogható problémákra, például egy független diákönkormányzat fölállítása, átfogó mentálhigiénés program indítása, zöldítő projektek és diákkedvezmények színházba, moziba. Amit kértek, nem csak saját tagságuknak kérik, hanem a budapesti diákságnak. Furcsállják, hogy azon az alapon utasítják el a javaslataikat, hogy nem minden diák tagja a szervezeteiknek.

Ez szerintük pont olyan, mint amikor a szakszervezet kéréseit azért utasítják el, hogy nem képvisel minden munkavállalót.

„Sok képviselő kifogásolja, hogy olyan szervezetek programját tárgyalják, akik a főpolgármestert támogatták az önkormányzati választásokon: pontosan azért támogattuk a főpolgármestert és több polgármesterjelöltet, mert elfogadta a programunkat, a sorrend nem felcserélhető – ez egy demokráciában így működik. Továbbá kiemelnénk, hogy

Vitézy Dávid a kampányban támogatási szándékát jelezte a Mi Budapestünk programmal kapcsolatban, így különösen következetlennek találjuk,

hogy nem szavazná meg a közgyűlésben csak azért, mert nem őt támogattuk” – írják a szervezetek.

Tisztázzák, ők írtak programot, mások nem, ezért került ez a javaslat a közgyűlés elé. A három szervezet nem kapott anyagi támogatást a kampány előtt, sem közben, sem utána, csak a színpadot hozták a közös eseményekre azok, akiket ők támogattak. Visszautasítják a függetlenségüket kétségbe vonó politikai nyilatkozatokat. 

Az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország a hatalmas közös közleményben minden olyan képviselő hozzászólására részletesen reagál, aki véleményt nyilvánított javaslatukról a bizottsági üléseken. 

Beszélgetésre invitálják a javaslatukat nem támogató fővárosi politikusokat. Azt nem akarják hagyni, hogy „pártpolitikai csatározások áldozata legyen egy olyan program, amiben rengeteg diáknak van rengeteg munkája. Sok minden félre-, illetve nem lett eléggé elmagyarázva. Reméljük, hogy a hétfői nap abszurditásai kezelhető félreértéseken alapszanak” – áll a közleményben.

A címlapkép a  cikkben említett program bemutatóján készült

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jens Lekman: Songs for Other People’s Weddings

„Ha valaha szükséged lenne egy idegenre, hogy énekeljen az esküvődön, akkor szólj nekem” énekelte Jens Lekman az első lemezén. A több mint két évtizede megjelent dal persze nem egy apróhirdetés akart lenni eredetileg, hanem az énekes legkedvesebb témájáról, az elérhetetlen szerelemről szólt.

Péterfy-Novák Éva: A Nevers-vágás

A szerző olyannyira nem bízik az olvasóiban, hogy már az első novella előtt, a mottó vagy az ajánlás helyén elmagyarázza, hogyan kell értelmezni a kötet címét, noha a könyv második felében elhelyezett címadó novella elég egyértelműen kifejti, hogy miről is van szó.

Mocskos játszma

  • SzSz

Shane Black farzsebében több mint harminc éve ott lapul a Play Dirty cím – anno a Halálos fegyver folytatásának szánta. Az eredeti forgatókönyv minden bennfentes szerint zseniális volt, sötétebb, mocskosabb, mint a zsarupáros meséje, ám épp ezért a stúdió, a producer és Richard Donner rendező is elutasította. Black viszont szeret ötleteket újrahasznosítani – ennek belátásához elég csak ránézni filmográfiájára –, így amikor jött a lehetőség, hogy Donald E. Westlake Parker-könyveiből készítsen filmet, gyorsan előkapta a régi címet.

33 változat Haydn-koponyára

Négy év után újra, ugyanott, ugyanazon alkotók közreműködésével mutatták be Esterházy Péter darabját; Kovács D. Dániel rendező a korábbitól alig különböző verziót hozott létre. A 2021-es premiert az író halála után közvetlenül tartották meg, így azt a veszteség drámaisága hatotta át, most viszont új szemszögből lehet(ne) megnézni Haydn koponyáját, és rajta keresztül az egyik legönironikusabb magyar szerzőt.

Suede: Antidepressants

A Brett Anderson vezette Suede nem nagyon tud hibázni a visszatérése óta. A 2010-es években készítettek egy ún. színes albumtrilógiát (Bloodsports, 2013; Night Thoughts, 2016; The Blue Hour, 2018), jelen évtizedben pedig megkezdtek egy újabb, ezúttal fekete-fehér háromrészes sorozatot. Ennek első része volt az Autofiction négy évvel ezelőtt, amelyet a tagok a Suede punklemezének neveztek.

Az elveszett busz

  • - ts -

A katasztrófafilmről okkal gondolhatnánk, hogy rövid idő adatott neki. Fénykorát a hetvenes években élte, de rögtön ki is fáradt, s a kilencvenes évekre már kicsit cikivé is vált. Utána pedig már csak a fejlődő filmkészítési technikák gyakorló pályáján jutott neki szerep.

Rokonidők

Cèdric Klapisch filmjei, legyenek bár kevésbé (Párizs; Tánc az élet) vagy nagyon könnyedek (Lakótársat keresünk és folytatásai), mindig diszkréten szórakoztatók. Ez a felszínes kellemesség árad ebből a távoli rokonok váratlan öröksége köré szerveződő filmből is.

Metrón Debrecenbe

A kiadó az utószóban is rögzíti, Térey szerette volna egy kötetben megjelentetni a Papp Andrással közösen írt Kazamatákat (2006), az Asztalizenét (2007) és a Jeremiás, avagy az Isten hidegét (2008). A kötet címe Magyar trilógia lett volna, utalva arra, hogy a szerző a múlt, jelen, jövő tengely mentén összetartozónak érezte ezeket a drámákat, első drámaíró korszakának műveit. 

Pénzeső veri

  • SzSz

„Az ajtók fontosak” – hangzik el a film ars poeticája valahol a harmincadik perc környékén, majd rögtön egyéb, programadó idézetek következnek: néha a játék (azaz színészkedés) mutatja meg igazán, kik vagyunk; a telefonok bármikor beszarhatnak, és mindig legyen nálad GPS.

Az elfogadás

Az ember nem a haláltól fél, inkább a szenvedéstől; nem az élet végességétől, hanem az emberi minőség (képességek és készségek, de leginkább az öntudat) leépülésétől. Nincs annál sokkolóbb, nehezebben feldolgozható élmény, mint amikor az ember azt az ént, éntudatot veszíti el, amellyel korábban azonosult. 

Mozaik

Öt nő gyümölcsök, öt férfi színek nevét viseli, ám Áfonya, Barack, vagy éppen Fekete, Zöld és Vörös frappáns elnevezése mögött nem mindig bontakozik ki valódi, érvényes figura. Pedig a történetek, még ha töredékesek is, adnának alkalmat rá: szerelem, féltékenység, árulás és titkok mozgatják a szereplőket.