Bevásárolta magát a TV2 elnöke az Index mögötti cégbe

  • BM
  • 2020. március 31.

Belpol

Az IndaMedia Csoport társtulajdonosa lett Vaszily Miklós.

Az IndaMedia Csoport társtulajdonosa lett Vaszily Miklós, a TV2 Csoport elnöke, miután megvásárolta az 50 százalékos tulajdonrészét – írja a Portfolio.

A csoporthoz többszörös áttételen keresztül kapcsolódik az Index.hu hírportál, amely felé az az elvárás, hogy „független, minden olvasónak szerethető és a legnagyobb online médiacég legyen”. Legalább is ezt állította Vaszily abban az interjúban, amelyet a részvényvásárlásáról mondott a gazdasági hírportálnak.

„Mindenekelőtt szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország egyik legsikeresebb online médiacsoportjáról beszélünk, amelyet olyan cégek alkotnak, mint a TotalCar.hu Kft., a www.Napi.hu Online Kft., a PORT.hu Kft, a Femina Media Kft., az Inda-Labs Zrt. vagy éppen a csoporthoz tartozó portálok és az Index hirdetési felületeit értékesítő Indamedia Sales Kft. Ezt a rendkívül sikeres médiacsoportot fogom stratégiai befektetőként támogatni – az ebben az esetben inkább pénzügyi befektetői szemléletű – Oltyán Józsefet váltva az Indamedia Network élén” – nyilatkozta Vaszily Miklós.

Vaszily Miklós

Vaszily Miklós még az MTVA vezetőjeként

 

Mint ismert, a cégcsoport, s benne nagyon sokáig az Index tulajdonosa Spéder Zoltán milliárdos volt, aki 2015 végén ezidáig ismeretlen okokból kiesett a pikszisből, a Fidesz vezetése onnantól kezdve ellenségként kezelte, a médiája lejárató anyagokat közölt róla, több szálon nyomozás indult ellene.

Az Indexet 2017-ben – élve a korábban szerzett vételi opciójával – az Orbán Viktorral szembekerült egykori fideszes pártpénztárnok, Simicska Lajos vette meg, de rögtön tovább is adta egy alapítványnak, amelynek elnöke a portál jogásza, Bodolai László. A hivatalos érvelés szerint azért, hogy így biztosítsák az Index függetlenségét.

Spéder a cégcsoport többi elemétől – engedve a nyomásnak – 2018 őszén szabadult meg, ekkor vásárolta be magát ezekbe a vállalkozásokba az a KDNP-s Olytán, akitől a fideszes médiabirodalom legfontosabb frontembere, Vaszily most megvette a tulajdonrészét.

Ki is az a Vaszily Miklós?

  • Vaszily 2001 és 2009 között a Portfolio.hu-t kiadó NetMédia Zrt. vezérigazgatója és résztulajdonosa volt.
  • 2010 és 2014 között az Origo Zrt. vezérigazgatója volt, ő vezényelte le a szerkesztőség függetlenségét védő Sáling Gergő főszerkesztő leváltását, majd a szerkesztőség szétszéledését
  • 2015 és 2018 között az MTVA vezéigazgatója volt abban az időszakban, amikor a közmédia a kormány és a Fidesz propaganda-felületévé silányult
  • majd az Echo TV kiadóját vezette, illetve irányította a fideszes Hír TV-be való céges beolvadást
  • egy ideje a TV2 Csoport elnöke, ő vezényelte le a korábbi vezérigazgató, Dirk Gerkens leváltását is

Reagált az Index főszerkesztője

„Másfél évvel ezelőtt a szerkesztőség egyhangúlag kinyilvánította, hogy két alapvető dolog nélkül nem létezik az Index: tartalmi függetlenség és a szerkesztőség érinthetetlensége. Ez nem változott, és amíg én az Indexnél vagyok, biztosan nem változik: kívülről senki nem szólhat bele, mit írunk, mikor írunk, milyen képet közlünk, milyen műsort készítünk és hogy kikkel dolgozunk együtt. A szabadindex.eu oldalon látható barométeren folyamatosan ellenőrizhető, hogy az Index szabadon dolgozik-e. Erősen remélem, hogy a mostani történések után sem lesz semmi okunk hozzányúlni a barométerhez”válaszolta Dull Szabolcs a Media1 megkeresésére.

A portál főszerkesztője hozzátette, hogy nem az Indexnél, hanem az egyik legfontosabb partnerük tulajdonosi szerkezetében történt változás. „Teóriák persze lehetnek, mindez mit jelent a gyakorlatban, de a legfontosabb: egy másik cégben történő változásokra nincs az Index szerkesztőségének ráhatása, nekem sincs ráhatásom. A dolog tehát független az Index szerkesztőségétől – és ennek fordítva is mindig igaznak kell lennie” – mondta Dull.


Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.