Billegő körzetek: Szerencs - Pengeélen

  • Halász Tibor
  • 2006. április 6.

Belpol

*A négy évvel ezelőtti választások legszorosabb eredménye Szerencsen született, a borsodi 11. választókörzetben. A szocialista Szabó György - többszöri újraszámlálás után - kettő darab szavazattal előzte meg a fideszes Koncz Ferencet. Négy év alatt sok minden történt, de a körzet változatlanul "billeg".
A négy évvel ezelőtti választások legszorosabb eredménye Szerencsen született, a borsodi 11. választókörzetben. A szocialista Szabó György - többszöri újraszámlálás után - kettő darab szavazattal előzte meg a fideszes Koncz Ferencet. Négy év alatt sok minden történt, de a körzet változatlanul "billeg".

Szerencsen a Fidesz még egyszer sem nyert. 1990-ben az egypártrendszer utolsó miniszterelnöke, Németh Miklós tarolt. 1990-ben, az országos MSZP-ellenes hangulatban Németh már az első fordulóban abszolút többséget szerzett: a szavazatok 59,95 százalékát söpörte be. Ez 17 458 voksot jelentett; a második helyezett MDF-es versenyző 2674-et gyűjtött. Németh Miklós világbanki megbízatása miatt 1991-ben visszaadta a mandátumot, az időközi választáson Kupa Mihály győzött. Kupa már akkor is jó viszonyt ápolt a helyi erőkkel, s megválasztásában az is szerepet játszott, hogy akkor már ő volt a pénzügyminiszter. A munkanélküliséggel és elmaradottsággal küzdő környék lehetőséget látott a politikusban, de a bizalmat 1994-ben megvonta tőle: Szerencs körzetében a szocialista Szabó György majdnem két és fél ezer szavazatot vert a függetlenként induló Kupára.

Szabó György "klasszikus" szocialista. Apja a Lenin Kohászati Művek szakmunkása volt, édesanyja háztartásbeli, öccse liftszerelő. 1979-ben lépett be az MSZMP-be, és lassan, de biztosan egyre feljebb tört. A rendszerváltás a szocialista párt elnökségében találja, s egy évvel az 1994-es választások után ő a népjóléti miniszter. A tárca alapvető gondjait nem sikerül megoldania, ezért két évre rá lemond, és visszatér Borsodba.

Kupának a Zempléni Településszövetség elnökeként komoly befolyása volt a megyében; a környék polgármesterei szívesen keresték a társaságát. Gyakoriak voltak a vidéklátogatások, a borozgatások - csak éppen a tettekkel volt gond. Az 1998-as választásokat mégis hozta Kupa Mihály. Az első fordulóban biztos előnyre tett szert, és ezt a másodikban is megőrizte. A fideszes Koncz Ferenc csak negyedik volt. A nagy izgalom 2002-re maradt: az első fordulóban Szabó György fordult az első helyen, s alig ezer szavazattal lemaradva követte őt a megerősödött Koncz. Kupa Mihály, aki akkor már a Centrum Párt elnökeként indult, csak harmadik lett; ráadásul nagyon lemaradt, hiszen feleannyi szavazatot sem kapott, mint Szabó vagy akár Koncz. Sokak szerint itt szakadt meg végérvényesen az a kapcsolat, ami Kupát a megyéhez és a választási körzethez kötötte. Ez nem minden indulat nélkül zajlott: a helyi polgármesterek és a Zempléni Településszövetséghez kötődő emberek azt vetették a volt pénzügyminiszter szemére, hogy több volt a szó, mint a tett; több a pincelátogatás, mint a valódi fejlődés. Kupa viszont az elbukott választásra utalva nem tartotta "hálásnak" a zemplénieket. Olyan kifejezések röpködtek akkor a levegőben, amelyekre már senki sem emlékszik szívesen.

A második fordulóban Szabó György öt szavazattal szerzett többet. Figyelembe véve az érvénytelen szavazatok magas számát, újraszámolták a voksokat. Így már Koncz Ferenc lett a győztes két vokssal. A zavar teljes volt; értelmezési kérdés lett, hogy mi számít érvényes és mi érvénytelen szavazatnak, ami 269 érvénytelennél döntő jelentőségű. Az MSZP bírósághoz fordult, amely megállapította: Szabó a képviselő, mert 19 969 szavazatot gyűjtött, míg a Fidesz jelöltje 19 967-et. Ez volt az országban a legszorosabb eredmény, amely megosztotta a helyi közvéleményt - de a végleges számokat mindenki elfogadta.

Azóta sok víz folyt le a Tiszán. Szerencs és környéke fejlődik, a kitörési pont az idegenforgalom lehet: egyre-másra nyílnak a vendégházak, horgásztanyák, egyszóval a falusi turizmus életre kapott. Szabó kezében erős ütőkártya, hogy a Regionális Fejlesztési Tanács elnöke, ezért közelről figyelheti a pályázati és az uniós pénzek útját. A szocialisták szerint a tokaji és a szerencsi körzetben az utóbbi négy évben 30 milliárd forintnyi fejlesztés történt, ami tartalmazza a pályázati önrészeket és a vállalkozásoknak juttatott támogatásokat is. Ezeket az adatokat Koncz Ferenc nem tartja teljesen korrektnek: szerinte a 30 milliárd csak 13 milliárd. De a választások közeledtével nem ez az egyetlen vitatott kérdés. A szocialisták nagy eredménynek értékelik a 37-es út gyorsforgalmivá tételét. Nyitrai Tibor szerint, aki a helyi MSZP-szervezet vezetője, a környék legnagyobb problémája még mindig a munkanélküliség, s ennek csökkentésében lehet fontos szerepe a kiépülő útnak, amely egészen Tokajig ér majd, ha elkészül. Az építés már elkezdődött, de Koncz úgy látja, az eredeti tervek szerint már 2004-ben át kellett volna adni. Konkrét program a helyi ipari park korszerűsítése is - igaz, ez csak a távlati tervekben szerepel.

Nyitrai szerint a környék kisebb településein is sok múlhat. A kis falvakban nagy az egyház tekintélye, kérdés, hogy ez mennyiben befolyásolja a választásokat. Sokak szerint itt a jelölt személye fontosabb, mint a párthovatartozása. Ebben bízhat a MIÉP jelöltje, Szabolcs István, aki Tokajban dolgozik háziorvosként, és még a szocialisták is elismerik, hogy népszerű a környéken. Koncz Ferenc személyesen is ismeri és jó viszonyban van vele, de az esetleges szövetségre utaló kérdésre kitérő választ ad: meg kell várni az első fordulót, és minden további lépést csak az eredmény tudatában lehet tervezni.

A kampány egyre jobban felpörög. Májer János, Tokaj polgármestere, aki eddig arról volt ismert, hogy a Fidesz-kormány alatt sikerrel lobbizott a város érdekében, most Szabó György kampánykiadványához adta az arcát. Ebből is látszik: ez még mindig egy billegő körzet.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.