Budapest után Budaörs önkormányzata is a a közigazgatási bírósághoz fordul amiatt, hogy 30 százalékkal emelkedik a várost is sújtó szolidaritási hozzájárulás mértéke – nyilatkozta a Népszavának Wittinghoff Tamás, Budaörs független polgármestere.
Szolidaritási hozzájárulást 2017 óta kell fizetniük az önkormányzatoknak, adóerő-képességüktől függően. Ez az adóféle a tehetősebb, nagyobb bevételű településeket sújtja. Mértéke megemelkedett, miután Budapesten az ellenzék nyerte az önkormányzati választást. Tarlós István idején a főváros 5,5 milliárdot fizetett be a költségvetésbe ezen a címen, a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat idén már 58 milliárdot.
A fővárosi önkormányzat nemrég bejelentette, pert indít ez ügyben.
A kormány pedig azt tervezi, hogy ismét emel, 30 százalákkal. Ez a költségvetési Tanács állásfoglalásából derült ki, amely a 2024-es költségvetés tervezetéhez készült.
Wittinghoff szerint a kormány az elmúlt években milliárdokkal rövidítette meg a budaörsieket is.
„Már most is törvénytelen amit csinálnak, hiszen a szolidaritási hozzájárulás néven kivetett sarc meghaladja a kötelező feladatokra adott állami normatíva összegét, így az önkormányzat saját bevételeiből von el a kormány” – indokolta álláspontját a budaörsi polgármester. Wittinghoff emlékeztet, hogy ez a sarc ellentétes az alaptörvénnyel, az önkormányzati törvénnyel, az Önkormányzatok Európai Chartájával. Budaörs korábban már indított polgári pert a szolidaritási hozzájárulás miatt, de abban a mai napig nincs döntés. A másodfokon eljáró bíróság ugyanis az Alkotmánybírósághoz utalta az ügyet, de ott nem volt lehetőség határozni ez ügyben.
A mostani jogi helyzet annyiban más, hogy ez közigazgatási per lesz, amelyben lehet hivatkozni arra, hogy a pénzügyminiszter – elmulasztva a rá rótt igazítási kötelezettséget – nem hozta összhangba a hozzájárulás mértékét az Alaptörvénnyel és az önkormányzati törvénnyel.