Büszke lenne magára a kormány házi elemzője, ha kilépnénk az emberi jogi egyezményből

  • narancs.hu
  • 2017. március 22.

Belpol

A kormány háza táján azért orroltak meg a strasbourgi bíróságra, mert kártérítést ítélt meg két menedékkérőnek.

Az Alapjogokért Központ tegnapi közleményében azt ajánlotta a kormánynak, hogy támadja meg a strasbourgi bíróság múlt heti ítéletét, melyben a bírák kártérítést ítéltek meg két, Magyarországon is megfordult bangladesi menedékkérőnek. A központ azt is javasolta, hogy a kormány ne fizessen, és ha ebből problémái adódnának, végső soron fontolja meg az ország kilépését az Emberi Jogok Európai Egyezményéből, így a strasbourgi bíróság joghatósága alól.

„Roppant büszke lennék magamra, ha a kormány ezt meglépné” – mondta Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Szerinte a gond nem az egyezménnyel, hanem a bírósággal van, mert az elmúlt időszakban nagyon erősen aktivista álláspontot vett fel, és rendre a magánszemélyeknek, civil szervezeteknek ad igazat a részes államok kormányaival szemben. Szánthó azt is mondta, „a káros emberi jogi fundamentalista irányzat mindenféle emberi igényből korlátozhatatlan jogot csinál”.

Lattmann Tamás nemzetközi jogász (aki korábban ellenzéki miniszterelnök-jelöltnek is bejelentkezett) ezzel szemben úgy látta, semmi értelme nem lenne kilépni abból az emberi jogi rendszerből, amelyhez Magyarország első rendszerváltó államként csatlakozott. Hangsúlyozta, a bíróság nem menekültstátuszt akart adni a két bangladesi kérelmezőnek, csupán azt mondta ki, nekik is joguk van a tisztességes menekültügyi eljáráshoz, ami a magyarországi tranzitzónákban már 2015-ben sem volt biztosított.

Az Alapjogokért Központ 2013-ban alakult, egyes alapítói erősen kötődnek a KDNP ifjúsági szervezetéhez. Fő támogatói közé tartozik a Fidesz pártalapítványa és a Századvég is.

(Leadkép: Demokrata)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.