Cáfolja Csák János állításait az Akadémiai Dolgozók Fóruma

  • narancs.hu
  • 2023. január 23.

Belpol

A miniszter szerint óriási a javulás az alapítványi egyetemeknél. A számok mást mutatnak.

„Csák János miniszter óriási javulást lát az alapítványi kézbe adott egyetemeknél. Szerinte ennek köszönhető, hogy a publikációk, a hazai és külföldi hallgatók számában és különféle nemzetközi rangsorokon is előrelépés történt. A számok nem ezt mutatják” – írja a Facebookon az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF). 

A kulturális és innovációs miniszter vasárnap azt mondta, hogy óriási a javulás az alapítványi fenntartásban működő egyetemeknél a külföldi hallgatók számában és a nemzetközi rangsorokban elért helyezésekben. 

Az ADF hétfői bejegyzésében Csák ezen kijelentését cáfolja meg. A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) alapján például a Semmelweis Egyetem tudományos publikációnak a száma 2019-ben 4244, 2020-ban 3604, 2021-ben 4157, 2022-ben 3777, az ELTE-nek 10436, 9249, 9405, 6724, a BME-nek pedig 3794-t, 3141-t, 3412, 2742 volt, és más egyetemeknél is hasonló a helyzet.

Az egyetemi rangsorokban sem mutakozik meg javulás. 

„A TIMES Higher Education (THE) rangsor szerint is csak a SOTE és az Óbudai Egyetem esetén látható javulás, számos egyetem esetén visszaesés tapasztalható. Az adatokból kiderül, sehol nem látható az óriási javulás semmilyen mutató tekintetében, egyes egyetemeknél ugyanakkor kifejezetten visszaesés mutatható ki.

Egyértelmű, az egyetemek alapítványba szervezése semmiképpen nem sikertörténet.

Az EU-s támogatások elapadása és a nemzetközi kapcsolatok ebből következő sérülése miatt egyértelműen kudarcról beszélhetünk” – fogalmaz az ADF, ami a Lakmuszt használta forrásként. 

A teljes bejegyzés alább olvasható. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.