Csak egy kicsit kavarja meg a jövő évi választásokat az unió nukleáris fegyvere

  • narancs.hu
  • 2017. október 12.

Belpol

Pont a kampányhajrára készülhet el az Európai Parlament Magyarországot elítélő jelentése.

Közzétette az Európai Parlament tájékoztatási irodája a 7-es cikkely szerinti eljárás Magyarországgal szembeni kezdeményezésének menetrendjét.

Judith Sargentini holland zöldpárti EP-képviselő 2018 márciusában ismerteti a jogállamiság és az emberi jogok magyarországi helyzetéről szóló jelentését az állampolgári jogi bizottsággal. A módosítások után a bizottság jövő júniusban szavaz a szövegről, az EP plenáris ülése elé pedig szeptemberben kerülhet a magyar ügy. Az EP ekkor arra kérheti az EU Tanácsát (azaz a tagállamok képviselőit): állapítsa meg, hogy Magyarországon fennáll az uniós alapértékek megsértésének egyértelmű veszélye.

Az Európai Parlament még tavasszal – elsősorban a lex CEU és a lex NGO hatására – döntött úgy, hogy elindítja a magyar kormánnyal szemben az uniós zsargonban „nukleáris opciónak” is nevezett 7-es cikk szerinti eljárást. Ennek a vége az is lehet, hogy felfüggesztik a magyar kormány szavazati jogát a Tanácsban, vagy felfüggesztik a Magyarországnak járó uniós kifizetéseket.

Az eljárás végigvitelére ugyanakkor minimális az esély. Az EP-nek eleve kétharmados szavazással kell kezdeményeznie az eljárást. A Tanács ezután minősített többséggel szavaz, és ajánlásokat fogalmaz meg. Annak megállapításához viszont, hogy az alapértékek ténylegesen sérülnek-e egy adott országban, már egyhangú döntés szükséges a Tanácsban, és borítékolható, hogy ilyen helyzetben minimum a lengyel kormány megvédené Orbánékat.

Bekeményített az EU Orbánnal szemben, akit azonban a lengyelek simán megvédhetnek majd

Történelmi határozatot fogadtak ma el az Európai Parlamentben. De miről is szól? A jogállamiság magyarországi helyzetéről beterjesztett két határozati javaslat közül a keményebbet fogadta el mai ülésén az Európai Parlament. A szocialista, liberális, zöld és radikális baloldali EP-frakciók közös javaslata az úgynevezett „hetes cikk szerinti eljárás" formális megindítására kéri az EP állampolgársági, jogi, bel- és igazságügyi bizottságát.

Gyorselemzésünk szerint a jelentés márciusra időzítése inkább a kormánynak kedvez, mint az ellenzéknek. Orbán a kampányhajrában elmondhatja majd, hogy Brüsszel a Soros-terv részeként támadja Magyarországot. Ugyanakkor a Fideszre igazán veszélyes szakaszba csak a választások után lép az eljárás. Áprilisig nem derül ki, hogy hány néppárti képviselő támogatja Magyarország szankcionálását, és a többi kormány álláspontja sem lesz még ismert.

Az ellenzék persze így is rámutathat, hogy Orbán az EU perifériájára sodorta az országot, és kérdésessé vált a (teljes jogú) tagságunk is, de a választás napján kevés konkrétum lesz a kezében.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.