Csak feltételesen támogatta a Tempus az alapítványi egyetemek Erasmus-programját

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. július 14.

Belpol

Az Európai Bizottság jóváhagyása kell ahhoz, hogy az alapítványi fenntartású egyetemek is tudjanak szerződést kötni a csereprogramra. 

Az alapítványi fenntartásba került egyetemekkel csak akkor tud velük szerződést kötni a jövő évi Erasmus csereprogramokról a Tempus Közalapítvány (TKA), ha arra az Európai Bizottság november 23-ig engedélyt ad – írja a hvg.hu

Velük ellentétben az olyan egyetemek előtt, ahol nem volt fenntartóváltás, semmilyen akadály nincs, az ő szerződéseiket már el is kezdték készíteni.

A lap azt írja, a TKA kuratóriuma csütörtökön ült össze, hogy elbírálja a felsőoktatási intézmények Erasmus+-pályázatait, vagyis arról határoztak, hogy mint magyarországi döntéshozó, mely egyetemek mely pályázataira osztják el az EU-s pénzeket.

Az elbírálás minden évben így zajlik, de az Európai Tanács, vagyis az uniós tagállamok miniszterei – az Európai Bizottság javaslatára – tavaly december 15-én úgy döntöttek, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működő egyetemekkel nem lehet kötelezettségvállalásokat aláírni az uniós finanszírozású programokban. Ez nemcsak a diákcseréket lebonyolító Erasmusra, hanem a világ legnagyobb kutatási programjára, a Horizont Európára is vonatkozik. Mivel 2024 nyaráig még a korábbi programok futnak, a tanácsi döntés a jövő ősztől induló diákcseréket érinti.

A pályázatokat ettől függetlenül minden egyetem beadta, és mint a mostani közleményből kiderült, a Tempus el is bírálta őket. Ezt azonban a tanácsi határozat miatt az alapítványi fenntartású intézmények esetében csak feltételesen tehették meg, hiszen – mint írták – a Tempus Közalapítvány jelenleg nem tehet jogi kötelezettségvállalást. 

Az MTI a Tempus közleménye alapján azt írja, számos egyetem jelenleg futó Erasmus+ programjának pénzügyi kiegészítéséről is döntött közalapítvány kuratóriuma, ez pedig azt a célt szolgálja, hogy 2024. június 30-ig valamennyi egyetem, így a "modellváltott" intézmények hallgatói és oktatói számára is folyamatosan biztosított legyen a nemzetközi együttműködésekben való részvétel. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket.