Internetes varrógép A legnagyobb japán varrógépgyár, a Jaguar International Corp. pénteken bejelentette, hogy internethez kapcsolható varrógépet fog árusítani: a gépre letölthetők az interneten található szabásminták, mindenekelőtt a gyár saját szabásmintái. A vállalat a videojátékokat gyártó Nintendóval is tárgyal, mert olyan varrógépet is akar gyártani, amely automatikusan trikókra varrja a Nintendo népszerű játékfiguráit. A bedrótozott varrógépet jövőre kezdik forgalmazni.
Befektetők az Indexnél 800 millió forintot invesztált az Index.hu Rt.-be két külföldi pénzügyi befektető: a net.IPO Aktiengesellschaft 16,7 százalékos, a Német Befektetési Társaság Rt. pedig 8,4 százalékos tulajdonrészt szerzett a tartalomszolgáltatással és szoftverfejlesztéssel foglalkozó cégben. A cég a tartalomszolgáltatás fejlesztésére, vertikális szakmai portálok indítására és kelet-európai terjeszkedésre kívánja fordítani a pénzt, a távlati cél a tőzsdei megjelenés. Kőrösi Ákos vezérigazgató szerint ehhez egy 50-100 millió dollár értékű céget kell létrehozni az Index.hu-ból, amihez egy-két évre lesz szükség. A közelmúltban több magyar internetes cég is jelentős tőkeinjekciót kapott: a Matávnet Kft. törzstőkéjét 593 millió forintról 1,2 milliárd forintra emelte az anyavállalat, míg a Telnet Magyarország Kft. törzstőkéje 3 millió forintról 550 millió forintra emelkedett a Napi Gazdaság értesülése szerint. Az Index befektetői külföldön már számos internetes cég tőzsdére vitelében szerepet játszottak, a Német Befektetési Társaság Rt. vezérigazgatója, Michael Schmidt szerint azért érdemes magyar IT-cégekbe fektetni, mert hamarosan bekövetkezik az internetpiac robbanásszerű növekedése Magyarországon is. (Lásd még: A haladás előőrse, Magyar Narancs, 2000. április 6.)
Fénylassítók Az abszolút nulla foknál csupán néhány milliárdod fokkal magasabb hőmérsékletű környezetben a Harvard Egyetem kutatóinak sikerült egy kilométer per órás sebességre lassítani a fényt. Ezen a hőmérsékleten az atomok úgynevezett Bose-Einstein-kondenzátumot hoznak létre, amely akadályozza a fény terjedését. A kutatóknak tavaly már sikerült 60 kilométer per órás sebességre lassítaniuk a normális körülmények között egymilliárd kilométer per órás sebességgel száguldó fényt, jövőre pedig szeretnék tovább lassítani tíz méter per órára.
Jedik a tengerészgyalogságnál Az amerikai hadügyminisztérium egyik laboratóriumában olyan információs rendszert fejlesztettek ki, amely hatékonyabb csapatirányítást tesz lehetővé a harctereken. A JEDI elnevezésű rendszer egy zsebszámítógépből, egy GPS műholdas helymeghatározó eszközből, egy műholdas telefonból és egy éjjellátó távcsőből áll. A GPS segítségével a parancsnokok pontosan követhetik katonáik mozgását, és aktuális információkat, például térképeket küldhetnek a parancsnokság szervereivel drót nélküli kapcsolatban álló zsebszámítógépekre. A JEDI prototípusa jelenleg az Iridium műholdas hálózatot használja, amely hamarosan megsemmisül, ezért a Pentagon tárgyalásokat folytat az adatátviteli szolgáltatásokat idén júniusban megkezdő Globalstar műholdas hálózat üzemeltetőjével az áttérésről. A JEDI hátrányai között említésre került a lehallgatás veszélye, és hogy egy nagy energiájú elektromágneses impulzust kibocsátó bombával könnyen tönkretehető a katonánként harmincezer dollár értékű felszerelés.
Kitiltották a Palmot Az atomkutatással foglalkozó kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Kutatóintézetbe tilos a drót nélküli internetkapcsolattal ellátott Palm VII kéziszámítógépeket bevinni, mivel azok alkalmasak lehetnek kémkedésre. Áprilisban a labor kénytelen volt visszavinni a boltba mintegy 40 darab Palm VII-t, miután rájöttek, hogy a készülékek használatát tiltják a biztonsági szabályok. A laborban a mobiltelefonok és bizonyos kvarcórák használata is tilos, az internetezésre nem alkalmas Palm-modelleket azonban továbbra is használni lehet.
Morze
Nők a csúcstechnikában Az American Association of University Women tanulmánya szerint a főiskolai informatikai diplomáknak mindössze 28 százalékát szerzik meg nők, és az információtechnológiában dolgozó nők aránya még alacsonyabb, csupán 20 százalék. Ha a nők jobban érdeklődnének a technika iránt, csökkenhetne az informatikai szektor munkaerőhiánya és a nemek közti fizetéskülönbség.
Elfogytak a hárombetűs .com domainek Április közepén elfogytak a hárombetűs címek, miután az összes létező, mintegy harmincezer kombináció elkelt a legkeresettebb, .com végződésű domainekből. A világon naponta nagyjából ugyanennyi új domainnév talál gazdára. Az internetcímeket felügyelő nemzetközi szervezet, az ICANN további öt-tíz végződést kíván bevezetni, mint például a .shop, az .arts és a .biz.
A Microsoftot a biztosítója is perli A Zurich American pert indított kliense, a Microsoft ellen, hogy ne vele fizettessék meg a szoftveróriás ellen indult mini-antitrösztperek sokaságának költségeit. A biztosítótársaság álláspontja szerint a szoftvergyár általános biztosítása nem terjed ki a perköltségekre, amelyeket az igazságügy-minisztérium és a 19 szövetségi állam ellen folyó perben a Microsoft nem is próbált meg a biztosítóra hárítani.
Halálra itta magát a programozó 37 éves korában alkoholmérgezésben elhunyt Phillip W. Katz, a legnépszerűbb tömörítőszoftver készítője. Katzra Milwaukeeben egy olcsó szállodai szobában találtak rá öt üres üveg társaságában. A programozó 1986-ban indította útjára tömörítőszoftverét, amelyet Phil Katz Zipnek, azaz PKZipnek nevezett. Az ingyenesen használható program szabvánnyá vált az internetes letöltéseknél.