Az év számítógépvírusai Egy brit vírusirtó cég az ügyfelei körében végzett felmérések alapján elkészítette a 2000-es év tíz legpusztítóbb számítógépvírusának toplistáját. A Sophos listáján a nagy szenzációt keltő szerelemvírus csak második a kevésbé feltűnő, ám egész évben kitartóan romboló Kakworm után. A Navidad elektronikus karácsonyi üdvözlőkártyának álcázza magát, és bár csak november végén kezdett terjedni, máris a hetedik helyre küzdötte fel magát.
1. Kakworm
2. LoveLetter
3. Apology-B
4. Marker
5. Pretty
6. Stages-A
7. Navidad
8. Ska-Happy99
9. WM97/Thus
10. XM97/Jini
A dróttolvaj feltámadása Egy kazah férfit halálos áramütés ért, miközben elektromos vezetékek illegális felgöngyölítésével foglalatoskodott Kelet-Kazahsztánban. A férfit társai az iszlám hagyomány szerint meztelenül, lepedőbe burkolva temették el a helyszínen. Két nap múlva azonban magához tért a sekély sírgödörben, kimászott, és autóstoppal érkezett haza, ahol éppen halotti torát ülték a rokonai.
Visegrádi portál A Reuters értesülése szerint Kelet-Európa vezető webportáljai egyesülni készülnek. A lengyel Wirtualana Polska, a cseh NetCentrum és a magyar Index megállapodásának értelmében a lengyel, a cseh és a magyar társaságok hozzáférést biztosítanak egymás technológiáihoz, összehangolják marketingstratégiájukat, sőt várhatóan pénzt is fektetnek majd egymás üzleteibe. A Wirtualana hárommillió, a Centrum 1,73 millió és az Index félmillió napi oldalletöltésével a három cég mindegyike vezető pozíciót tölt be országában. Az Intel kockázati tőkealapja mindhárom portálban érdekelt kisebb mértékben, és a tárgyalásokat is az amerikai cég kezdeményezte. A három partnercég várhatóan néhány héten belül tárja nyilvánosság elé a megállapodás részleteit.
Az IBM bízik a Linuxban A Linux "felforgató hatása" forradalmasítani fogja a számítógépes alkalmazásokat éppúgy, ahogyan az internet forradalmasította a hálózatokat - nyilatkozta az IBM Linux Technology Center igazgatója a texasi Austinban a héten harmadszor megrendezett IBM-Linux-csúcstalálkozón. Az IBM egyik legfontosabb törekvése az, hogy a Linuxot összekapcsolja a mainframe számítógépek megbízhatóságával és skálázhatóságával, így felkészítse az operációs rendszert arra, hogy nagyvállalatok működéséhez szükséges alkalmazásokat futtasson. A University of New Mexicón működő LosLobos szuperszámítógép-projektben 256 Linuxos IBM Netfinity szervert kötöttek össze, és így 375 gigaflop teljesítményt értek el. A Shell bejelentette, hogy az IBM segítségével ki akarja fejleszteni a világ legnagyobb, Linux operációs rendszert használó szuperkomputerét: a gépen a kőolajkutatást segítő szeizmikus mérések kiértékeléséhez szükséges számításokat végzik majd. A nyílt forráskódú Linuxra eddig az interneten kívül nem bíztak ilyen komplex alkalmazásokat - az IBM korábbi bejelentése szerint a következő négy évben kétszázmillió dollárt kíván befektetni európai Linux-fejlesztő központokba is.
Leállították Csernobilt Múlt pénteken, nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségének eleget téve, Ukrajna végleg leállította a csernobili atomerőmű utolsó működőképes reaktorát. Leonyid Kucsma államfő a kijevi Ukrajna palotában élő televíziós összeköttetésben meghallgatta Vitalij Tolsztonohov vezérigazgató jelentését a 3. reaktor állapotáról, majd kiadta az utasítást a végső leállításra: a biztonsági rendszer kulcsának elfordításával örökre leállt az erőmű, amelyben 1986-ban az atomenergia történelmének legsúlyosabb balesete következett be. A katasztrófa következtében egyes kutatók szerint háromszázszor annyi sugárzó anyag került a Föld légterébe, mint a hirosimai atombomba ledobásakor. 1986 decemberétől múlt péntekig az erőmű megmaradt részei tovább működtek. A baleset idején a 4. reaktorban 180 tonna fűtőanyag volt, jelenleg mintegy 140 tonna fűtőanyagmassza elhelyezkedése ismert - az erőmű illetékesei szerint akár száz évig is eltarthat a fűtőanyagmassza kivonása a felrobbant blokk fölé emelt betonszarkofágból. 2002-ben új szarkofág építését kezdik meg a régi köré, amely 2005-ben készül el. A következő tizenöt év során a szakemberek lebontják a létesítmény instabil építészeti részeit, kidolgozzák a fűtőanyag-tartalmú massza kivonásának módszereit, és kipróbálják az ehhez szükséges technológiákat. A szarkofágban található fűtőanyag-massza tárolóját a munkák kezdete után negyven-ötven évvel tervezik megépíteni, ezután kezdődhet meg a kivonás ipari méretekben.
Romacentrum Az Európai Menekültügyi Alap támogatásával új on-line információs központ létesült a www.romacentrum.hu internetcímen. A honlap célja naprakész adatszolgáltatás és tanácsadás a romákat érintő kérdésekben.
Jam.hu Fiataloknak szóló szórakoztató internetes magazin indult Jam.hu néven. A Jam Internet Kft. egyik meghatározó tulajdonosa a www.kapu.hu portált üzemeltető Kapu Kft., az új magazin tervezője és kivitelezője a CyberMind Technologies.
PanaGotchi A Pannon GSM mobiltelefonos tamagochi-szolgáltatást indított PanaGotchi néven. A virtuális kedvenc operátorlogókon keresztül jelzi igényeit, amelyeket SMS-en és WAP-on keresztül lehet kielégíteni. Amennyiben valaki megunná virtuális állatát, túletetéssel vethet véget életének.
Három atom Az Intel bejelentette, hogy kutatói kifejlesztették a világ legkisebb és leggyorsabb CMOS-tranzisztorait. Az új tranzisztor mindössze 30 nanométer terjedelmű és három atom vastagságú - segítségével az elkövetkező öt-tíz évben több mint 400 millió tranzisztort tartalmazó, 10 gigahertzes, egy voltnál is alacsonyabb feszültségen működő mikroprocesszorokat készíthetnek.
Sundance Online A 2001. évi Sundance filmfesztivállal egy időben, január 18-án indul a Sundance Online filmfesztivál. A most első alkalommal megrendezendő, kimondottan online alkotásokat bemutató seregszemlére eddig háromszáz művet jelöltek, de ebből csak tizenhetet mutatnak be a www.sundance.org címen.
Pac Man visszatér A számítógépes játékok egyik ősatyja, a Pac Man megújult formában, háromdimenziós változatban indul pontvadászatra a Hasbro Interactive kiadásában. Az újjáélesztett játék eredeti változata, a folyosókon menekülő sárga körcikk éppen húsz évvel ezelőtt jelent meg.
PDS-hack Hackertámadásnak esett áldozatul a keletnémet utódpárt weboldala a múlt hét elején. A párt szóvivője szerint a www.pds-online.de címen elérhető nyitó oldalt egy orosz informatikai cég logójára cserélte valaki.