Dávid Dóra: Magyarországnak nincs gyermekvédelmi stratégiája

  • narancs.hu
  • 2024. november 28.

Belpol

A Tisza EP-képviselője úgy látja, a Fidesz-kormányzat a civil szervezetek működését megnehezítette és stigmatizálta, a gyermekjogi kérdéseket átpolitizálta.

Az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye elfogadásának 35. évfordulója alkalmából tartott ülésen Dávid Dóra, a Tisza Párt képviselője az Európai Parlamentben aláhúzta, hogy valamennyi, a gyermekeket érintő szabályozási lépést a gyermekek érdekeinek figyelembevételével kell meghozni.

Egy friss országjelentés alapján Magyarországon a 2022. évhez képest 6,3%-kal nőtt a társadalmi kirekesztés és a szegénység kockázatának kitett gyermekek aránya – emlékeztetett a tiszás képviselő.

A jelentés megállapításai között szerepel, hogy

  • Magyarországnak nincs gyermekvédelmi stratégiája,
  • a gyermekjogok megvalósulását rendszeresen mérő hatásvizsgálata és módszertana,
  • a gyermekek jogainak dedikált önálló minisztériuma,
  • a gyermekjogokkal kapcsolatos hatáskörök számos kormányzati szerv között széttagoltan, koordináció nélkül jelennek meg.

Amellett, hogy a kormányzat a civil szervezetek működését megnehezítette és stigmatizálta, a támogatásaikat megszüntette, a gyermekjogi kérdéseket átpolitizálta. A jelentés kitér arra is, hogy a demokratikus intézmények nem működnek megfelelően. Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala például a gyermekjogokat érintő, a kormányzattal kritikus állásfoglalást vagy jelentést nem tesz közzé.

 
Dávid Dóra, a Tisza Párt EP-képviselője
Tisza Párt
 

 

„Az offline térben megvalósuló gyermekvédelem elrettentő példáit láthattuk az elmúlt napokban, de nem szabad elfelejteni, hogy súlyos kockázatoknak vannak kitéve a gyerekek az online térben is. Itt is érvényesülnie kell annak az alapelvnek, hogy minden döntést, szabályozási lépést a gyermekek legfőbb érdekeinek figyelembe vételével kell meghatározni” – húzta alá Dávid Dóra. „Azzal az egyszerű mozdulattal, hogy bejelentkeznek egy közösségi média oldalra vagy belépnek egy videojátékba - azok számos előnyös oldala mellett - olyan közegben találják magukat, mellyel szemben gyakran védtelenek és a rájuk leselkedő veszélyeket nem is ismerik fel.A gyermekekre nyomást gyakorló sürgető üzenetek, a videójátékok minél hosszabb használatra és minél több pénz elköltésére ösztönző kialakítása, a gyermekeket célzó reklámok, az influenszerek fogyasztási szokásokra ható befolyása, a gyermekek személyiségi jogainak és adatainak védelme csak néhány ezek közül a fenyegető, a gyermekek mentális és fizikai egészségére, közösségi kapcsolataira, a családok anyagi helyzetére is ható kockázatok közül.” 

„Bár a magyarok szerint a közösségi média veszélyesebb a gyerekekre, mint a tömegközlekedés, a 6–14 évesek harmada mégis rendszeresen használja az érintett online szolgáltatásokat”

– utalt a képviselő egy szintén friss, országos kutatás megállapításaira. „A kutatás szerint a nemzetközi trendekhez hasonlóan Magyarországon is nőtt a kiskorúak jelenléte a regisztrációhoz kötött közösségimédia-oldalakon, ráadásul a különböző hivatalos életkori határok ellenére főleg a 9–12 évesek körében: 2021-ra a legnépszerűbb közösségimédia-felületek hazánkban a Facebook, a YouTube, az Instagram és a TikTok voltak, a regisztrált taggá válás kora pedig lejjebb csúszott, átlagosan 10-11 éves korra.”

Dávid Dóra szerint különösen fontos lenne, hogy a 2016-ban elfogadott Digitális Gyermekvédelmi Stratégia ne csak papíron létezzen, megvalósítása ne csupán szakmainak tűnő workshopok kedves témája legyen.

Abban csak bízni tudunk, hogy az online, a gyermekek kereskedelmi célú kizsákmányolásával szemben fellépni felelős számos hatóság - a médiahatóság (NMHH), a fogyasztóvédelmi hatáskörrel is rendelkező versenyhatóság (GVH), az elmúlt négy évben a harmadik minisztérium felügyelete alá került, ismét átszervezett fogyasztóvédelmi hatóság (NKFH), az újonnan felállított, a nemzetgazdasági miniszter felügyelete alá tartozó mesterséges intelligencia hatóság, az adatvédelmi hatóság (NAIH) – rendelkezik azzal a szakmai és technológiai tudással és erőforrással, mely alkalmassá teszi őket az online gyermekvédelem ezen szeletében való hatékony fellépésre – közölte a párt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.