„Az nem járható, hogy a nagyapám 3-4 hónapig bent van a vármegyei kórházban, és a nagyanyám hónapokig ingázik a kórházba 60 kilométerről. Ezek a kapacitások azok, amiket a városi kórházakban meg kell erősíteni, ezen dolgozunk. Nem zárjuk be a kórházakat, hanem áthangoljuk a funkcióikat úgy, hogy a lakóhely közelében elérhető, magas színvonalú ellátást nyújtsanak” – nyilatkozta Takács Péter egészségügyi államtitkor a Portfoliónak adott interjújában.
Az államtitkár szerint „egy modern egészségügyi ellátórendszer” nagyobb hangsúlyt fektet a megelőzésre, értve ezalatt a szűréseket. „Másrészt sokkal több helyben megoldható, definitív ellátást nyújt, aminek az egyik része az alapellátásban történik meg, a másik fele pedig a járóbeteg-ellátásban. Egy ilyen modern rendszerben kizárólag azokat a betegeket fektetjük kórházban, akiknek ténylegesen ott a helyük. Viszont a kórházi struktúra ehhez túlméretezett” – fogalmazott.
Takács szerint az ellátott esetekből a jövőben nem lesz kevesebb, viszont az orvostudomány fejlődésének hála a kórházban töltött idő jelentősen csökken. „30 évvel ezelőtt egy vakbélműtéttel 2-3 hetet bent kellett feküdni, most szövődménymentes esetben a 3.-5. napon a beteg hazamehet” – hangsúlyozta. Az államtitkár egyéb állításokat is tett: szerinte a sebészet kifejezetten rosszul fizetett szakma, ugyanis 100 ezer forint bevételt 122 ezer forint ráfordításból tud realizálni. Továbbá úgy véli, elöregedik a háziorvosi társadalom, és „luxus, hogy 150-200 főre tartunk fent praxist”.