Hat olyan, nagy összegű szerződést kötöttek Zuglóban a fideszes Papcsák Ferenc 2010 és 2014 közötti polgármestersége idején, amely sérthette a kerület érdekeit. A keletkezett kár elérheti a több százmillió forintot is – írja a Magyar Nemzet egy jelentésre hivatkozva, amelyet a kerületi önkormányzat megbízásából készítettek. A 17 oldalas dokumentum több helyen is azt javasolja, hogy a jelenlegi kerületi vezetés tegyen feljelentést hűtlen kezelés gyanúja miatt, de kártérítési perek elindítása is indokolt lehet.
Az egyik kifogásolt szerződés szerint az akkor fideszes vezetésű kerület 2012-ben állapodott meg a Hungast-Mecsek Kft.-vel arról, hogy a cég átvesz három önkormányzati konyhát, biztosítja a közétkeztetést, illetve 2013 szeptemberéig elvégzi a szükséges felújításokat is. A jelentés megállapítja, hogy Papcsák Ferenc a következő évben kétszer is módosította a szerződést úgy, hogy az abban szereplő összeg nem változott, de a Hungastnak nem kellett elvégeznie a felújításokat. Mindez több százmilliós nagyságrendű könnyítés lehetett, az okok pedig nem világosak. Utólag egyébként – már az új kerületi vezetők – ismét módosították a közétkeztetési szerződést, így a Hungast bruttó 180 millió forint értékben vállalt felújítási és eszközbeszerzési munkákat, ezekért azonban Zugló már nem fizetett – írja a Magyar Nemzet.
Egy jelentős túlszámlázás miatt is büntetőfeljelentést és kártérítési per elindítását javasolja a vizsgálat. Itt egy 480 millió forintos szerződésről van szó, amelyet a HBF Építőipari Kft.-vel kötött a zuglói önkormányzat Papcsák Ferenc vezetése idején, de „megalapozott gyanú merült fel” arra, hogy kétszeres túlszámlázás történt.
A Lantos Mihály Sporttelep üzemeltetésével kapcsolatos kiadásokban is talált kifogásolhatót a jelentés. Mégpedig azért, mert a terület átadása az MTK üzemeltetésébe ugyan csúszott, de a késés miatti költségeket, összesen 11,5 millió forintot nem az önkormányzatnak, hanem a sportklubnak kellett volna kifizetni. A vizsgálat szerint hűtlen kezelés miatt kell feljelentést tenni, és a pénzt is vissza kell kérni.
A Magyar Nemzetnek nyilatkozott Papcsák Ferenc is, aki a lapnak elmondta, hogy szerinte a jelentés időzítése politikai támadás a mostani kerületi vezetés részéről, úgy véli, erre utal az is, hogy a dokumentum már régóta elkészült, és a vizsgált kétezer szerződésből csak hatot találtak aggályosnak. Ezt a XIV. kerület cáfolta, szerintük azért most jöttek elő a jelentés eredményeivel, mert a vizsgálat idén zárult le. A volt polgármester azt üzente, hogy „tegyenek nyugodtan feljelentést”, majd megemlítette, hogy polgármesteri ciklusa vége felé az Állami Számvevőszék vizsgálódott Zuglóban, és mindent rendben talált.
Papcsák lenyeli, a gyerekek nem
Gyerekek és szülők tömegei kérik ki maguknak Zuglóban, hogy az idei tanévben ehetetlen a menzai koszt. A nyáron kiválasztott cégek közül a legnagyobb beszállító egy Fidesz-közeli vállalkozás. Szerettünk volna betekinteni a tavaly év végén lejárt szerződésekbe, illetve az azóta érvényben lévőkbe, már ha vannak, de ez a törvényi határidőn belül nem jött össze.