Egyenlő esélyekről ír a minisztérium, miután kiderült, hogy dupla pontszámot adnának az állami hivatalnokoknak a bírói kinevezéseknél

  • narancs.hu
  • 2017. július 31.

Belpol

Nincs mese, a szakmaiság mindenekfelett áll, főleg, ha lojalitással párosul.

„Az Igazságügyi Minisztérium fontosnak tartja, hogy közigazgatási bírói álláshelyre egyenlő eséllyel pályázhassanak a bíróságokról és a közigazgatásból jelentkezők, és a pályázatok elbírálásakor elsődleges jelentőségűek legyenek a szakmai követelmények” – írta Trócsányi László miniszter és Vízkelety Mariann államtitkár az MTI-nek, miután kiszivárgott a közigazgatási bírói kinevezések újraszabályozásának terve.

A 444 írta meg, hogy egy készülő minisztériumi rendelet dupla pontszámmal honorálná a közigazgatásban dolgozó hivatalnokok szakmai múltját a közigazgatási bírói álláspályázatoknál. Így például egy hatósági jogi előadó jókora előnyben lenne egy bírósági titkárhoz képest. A tervezetet a Handó Tünde (a fideszes Szájer József felesége) által vezetett Országos Bírósági Hivatal sem tartja jónak.

Az újabb javaslatot valószínűleg tényleg túlzás a folyamatban lévő lengyelországi „igazságügyi reformhoz” hasonlítani, és kétharmad híján a kormány az eredeti szándékából is sokat visszavett (egy tavalyi javaslat külön felső bíróságot hozott volna létre a közigazgatási ügyeknek, ahová a bírók fele kötelezően a közigazgatásból érkezett volna). Mégis elősegítheti, hogy a közigazgatásban dolgozó, a bírói hivatástudatot nem kellőképp elsajátító és a kormányhoz potenciálisan lojálisabb hivatalnokoknak nagyobb esélyük legyen bíróvá válni.

Kinézték maguknak

A közigazgatási bíráskodás „megújítása” a kormány befolyását növelné a politikailag fontos ügyekben. Az elképzelés kritikusai furcsa helyzetbe kerültek: a jelenlegi, szintén a Fidesz által kialakított bírósági rendszert kell védelmezniük.

Az ügyben megszólalt Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója is, szerinte a lengyel után azért támadják most a magyar bírósági rendszert is, mert mindkét ország „a Soros-terv útjában áll”.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).