Egyre fenyegetőbb Paks 2, és senki nem garantálja a lakosság védelmét

  • Gera Márton
  • 2017. május 24.

Belpol

Olyan silánynak tartja a környezetvédelmi hatástanulmányt a Greenpeace és az Energiaklub, hogy bíróságra mennek. Megállítható az orosz pénzből finanszírozott projekt?

Miközben a svájciakat népszavazáson kérdezték meg az atomenergiáról, itthon dübörög a Paks 2-projekt: nemrég külön minisztert kapott az orosz pénzből épülő atomreaktor, az LMP népszavazási kérdéseit pedig elutasította a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), így nem tűnik túl valószínűnek, hogy az emberek referendumon mondjanak véleményt a gigaberuházásról. A Greenpeace és az Energiaklub azonban most azon dolgozik, hogy

sikerüljön gátat szabni az Orbán-kormány által csak óriási lehetőségként emlegetett projektnek.

Mint az a két szervezet szerdai rendezvényén kiderült, bíróságra mennek, mégpedig a Paks 2 környezetvédelmi engedélye és az engedély alapjául szolgáló hatástanulmány miatt, amely fontos kérdésekre egyáltalán nem, vagy csak slendrián módon ad választ.

false

 

Fotó: Greenpeace Magyarország

Ahogy a legtöbb nagyobb beruházás, Paks 2 is környezetvédelmi engedélyhez kötött, vagyis az illetékes hatóságnak meg kell vizsgálni, az adott projekt mennyire lesz ártalmas a természetre, az emberek életére. Amikor elindult a tervezett atomreaktor engedélyezési folyamata, utóbbiba ügyfélként belépett az Energiaklub és Greenpeace is, és több észrevételt tettek, mivel úgy látták,

Paks 2 környezetvédelmi engedélyezése során elemi és súlyos hibák merültek fel,

nincs garantálva a lakosság védelme. Mindezek ellenére 2016 szeptemberében megszületett az engedély, ám a zöld szervezetek azt tapasztalták, hogy az általuk felvetett aggályokat nem vették figyelembe. Fellebbeztek a döntés miatt a Pest Megyei Kormányhivatalnál, ugyanis akkor már ez a hatóság volt illetékes a kérdésben. Idén áprilisban a fellebbezést elutasították, és Paks 2 megkapta a környezetvédelmi engedélyt; ezt a lépést a Greenpeace és az Energiaklub is felelőtlennek tartja, mert az erőmű veszélybe sodorhatja Magyarország környezetét és lakosságát. Ezért döntött úgy a két szervezet, hogy

bíróságon támadja meg a döntést:

május 19-én adták be keresetüket a környezetvédelmi engedély megadása miatt.

false

 

Fotó: Greenpeace Magyarország

Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub energiapolitikai szakértője azt mondta, a legfőbb problémának azt tartják, hogy Paks 2 környezetvédelmi hatástanulmánya fontos kérdésekre egyáltalán nem ad választ. Nincsenek konkrét feladatok és előírások a kiadott engedélyben, így olyan dolgok sem derülnek ki, hogy például mit fognak kezdeni a radioaktív hulladékokkal – nem tudni, a hulladékkezelő tudja-e majd fogadni azokat. De

az sem világos, mi lesz a kiégett fűtőelemekkel,

nem tisztázott, ezeket hol tervezik tárolni. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a hatástanulmány mindössze három mondatot és egy furcsa ábrát szentel e kérdésnek.

false

 

Fotó: Greenpeace Magyarország

Az sem egyértelmű, milyen hatása lesz annak, hogy egy ideig Paks 1 és Paks 2 egyszerre fog üzemelni. Perger András, a Greenpeace Magyarország energiakampány-felelőse arról beszélt, hogy bár a hatástanulmány szerint Paks 2 nem befolyásol Natura 2000-es területet, ez nem igaz, hiszen már maga a Duna is ilyen terület, a folyóra pedig mindenképpen hatással lesz az építkezés és a reaktor. Perger szerint az sem derül ki a hatástanulmányból, hogyan érinti a talajvizet a reaktor építése.

Mind a két szervezet bízik abban, hogy a bíróság helyt ad a keresetüknek és hatályon kívül helyezi az engedélyt, vagyis az eljárást ismét le kell futtatni. A Greenpeace ezek mellett mostantól rendszeresen értelmezni,

kommentálni fogja a Paks 2-vel kapcsolatos híreket és döntéseket:

létrehoztak egy külön blogot, a paksameta.hu-t, ahol követni lehet a reaktorra vonatkozó bejelentéseket és a zöld szervezet kommentárjait. Az Energiaklub pedig adománygyűjtést szervez a bírósági ügy miatt: egymillió forintot szeretnének összeszedni, amit a perköltségekre fordítanak.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.