Elkészült a Korrupcióellenes Munkacsoport első jelentése

  • narancs.hu
  • 2023. március 14.

Belpol

A statisztikai adatokon túl nem sok mindent tudhatunk meg belőle a hazai korrupcióról.

Szűk három hónap alatt elkészítette első,196 oldalas jelentését az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport – írja a hvg.hu.

A lap beszámolója szerint, bár a 2022-es évre vonatkozó jelentés részletesen vizsgálja a hazai közbeszerzési rendszert, az uniós támogatások felhasználását, kitér a közadatok átláthatóságára és hosszan sorolja a korrupciós bűncselekmények statisztikáit is, mégis nehéz belőle a magyarországi korrupció nagyságára, a politikai szférába való beágyazottságára vagy éppen a felderíthetőségére következtetni.

A 196 oldalas jelentést, négy almunkacsoport, négy területre fókuszálva készítette el: közbeszerzések, uniós és nemzeti támogatási programok, közadatok nyilvánossága és transzparencia, valamint büntető(eljárás)jog. A jelentésből többek között kiderül:

  • Tavaly 7894 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, valamivel többet, mint a 2021-es 7676 darab.
  • Az építési beruházások az összes közbeszerzés 37,7 százalékát, értékében 58,9 százalékát tették ki.
  • A második legnépszerűbb kategória az árubeszerzés volt, a harmadik a szolgáltatás-megrendelés.
  • Az EU-s támogatásból (is) megvalósuló közbeszerzések 13,3 százaléka volt egyszereplős 2022-ben.
  • A hazai forrásból megvalósuló közbeszerzéseknél már 31,3 százalék volt az egyajánlatosak aránya.
  • A Közbeszerzési Hatóság 2022-ben 15 feljelentést tett, ebből 8-at korrupciós bűntett gyanújával.
  • A közbeszerzéseknél releváns korrupciós bűncselekmények miatt tavaly 1160 büntetőeljárás indult.
  • Szabálytalanság miatt az 1484 milliárd forint hazai támogatás 2,84 százalékát kellett visszafizetni.

A munkacsoport jelentése javaslatokat is megfogalmaz a hatékonyabb korrupcióellenes küzdelem érdekében, hvg.hu azonban emlékeztetett, érdemi jogosítványok nélkül az Integritás Hatóság munkáját segítő munkacsoport még a hatóságnál is súlytalanabb, mivel véleménye lehet, de nem biztos, hogy az bárkit érdekel.

A munkacsoport az éves jelentését a kormánynak is továbbítja, amely a javaslatokat 2 hónapon belül megvitatja, de nem köteles azokat megfogadni.

Igaz, a javaslat végre nem hajtását indokolni kell.

A jelentésben ennek ellenére 32 konszenzusos, tehát a civil és állami tagok által is támogatott javaslatot fogalmaztak meg a kormány számára, és minden területen volt több olyan javaslat is, amit a civil delegáltak fogalmaztak meg, de azok az állami tagok ellenállása miatt nem váltak konszenzusossá. Javaslatot született többek között arra, hogy bővítsék a vagyongyarapodási vizsgálatok alkalmazási körét, például a vesztegetés, befolyással üzérkedés bűncselekmények elkövetésének gyanúja esetére is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk