Az Alkotmánybíróság elutasította a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatóinak, hallgatóinak, valamint hallgatói önkormányzatának panaszát. A 2020 októberében megfogalmazott panasz szerint a törvény sérti:
- a jogbiztonság elvét, mert a törvény nem biztosított elég időt az egyetemnek a modellváltásból fakadó feladatok ellátására;
- a diszkrimináció tilalmát, mert vélt ideológiai szemlélet alapján kezeli hátrányosan megkülönböztetve a Színház és Filmművészeti Egyetemet;
- a véleménynyilvánítás szabadságát, amely védi az egyetem oktatók jogát, hogy kifejtsék véleményüket;
- és az Alaptörvény 10. cikkébe foglalt tanszabadságot és autonómiát.
Az Alkotmánybíróság szerint csakugyan rövid volt az átállásra fordítható idő, de ez nem okozott akkora hátrányt, hogy az Alaptörvénybe ütközött volna. A működőképesség folyamatosan biztosított volt, az egyetem eleget tett a jogszabályváltozásból fakadó kötelezettségeinek. „Így, bár kétségtelenül felmerült igazolható nehézség a jogszabály végrehajtását illetően, az nem volt teljesíthetetlen” – olvasható az AB-határozatban.
A panasz többi pontjára a határozat nem reagált.
Mint a 444.hu írja, az SZFE Vas utcai épülete volt az Orbán-korszak leglátványosabb egyetemi ellenállásának helyszíne. Ezt az épületet foglalták el a „modellváltás” ellen tiltakozó diákok, innen indult a szalagos szimbólum, itt szerveztek egy sor megmozdulást. Itt történt meg az, ami példátlan a Fidesz-rendszer tízéves történetében: amikor a tiltakozó hallgatók egyszerűen nem engedték be az épületbe Szarka Gábor kancellárt.