Erdoğan ősszel újra Budapestre jön

  • MTI
  • narancs.hu
  • 2019. május 3.

Belpol

Olyan meghatározóak a török-magyar kapcsolatok és azok fejlődése. Addig is külügyminisztere tárgyalt ma a partnerség részleteiről.

Olyan fontos partnere Törökország Magyarországnak, hogy Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter mai látogatása után hamarosan ismét Magyarországra jön az államfő is.

Az EU és Törökország közötti, a migráció megállítására vonatkozó megállapodás betartása nélkül jelentős migrációs nyomással kellene számolni déli irányból, ezért "Európa biztonsága ma Törökországban kezdődik" – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

Szijjártó török kollégájával egyeztetett, majd sajtótájékoztató keretében elmondta: Magyarország stratégiai szövetségesként és barátként tekint Törökországra, és nagyra becsüli azt a szerepet, amelyet az betölt az európai biztonság garantálásában.

false

 

Fotó: MTI

A magyar külügyminiszter kifejtette, nagyrészt Törökországnak köszönhető, hogy az a 30-35 millió ember, aki Európa környékén olyan helyzetben van, hogy bármikor útnak indulhat, egyelőre nem tette ezt meg. Elmondta, 4,5 millió migránst látnak el Törökországban, és nem engedik, hogy az EU felé induljanak.

Szijjártó Péter közölte: Magyarország nagyra tartja Törökország szerepét a nemzetközi terrorellenes küzdelemben is. Szerinte erősíteni kell az együttműködést ezen a területen, mert több mint ötezer uniós állampolgársággal rendelkező harcos volt az Iszlám Állam terrorszervezet kötelékében, és ők most Európába akarnak jutni.

A külügyminiszter belengette azt is, mivel nem tudni, hogy jövőre Ukrajnán keresztül tud-e Magyarország gázt venni, biztosra kell menni, úgy kell készülni, hogy máshonnan is be lehessen szerezni gázt hosszú távon. A gázmennyiség egy részét délről lehetne beszerezni, erre három forgatókönyv létezik, és csak a szövetségeseken múlik, melyik valósul meg.

Szijjártó Péter azt is elmondta, ősszel Magyarországon lesz a felső szintű stratégiai tanács következő ülése, erre pedig Recep Tayyip Erdoğan török elnök is ellátogat.

A török külügyminiszter megköszönte Magyarország kiállását országa mellett a nemzetközi fórumokon. Kiemelte, Törökország EU-csatlakozásának lehetőségét sok uniós tagállam támogatja, nem meglepő, Magyarország is. Mevlüt Cavusoglu elmondása szerint Törökország nyitott az együttműködésre az EU-val, de ehhez a közösség nyitottságára is szükség van.

Az MTI tudósítása szerint Mevlüt Cavusoglut délután Orbán Viktorral is találkozott. A magyar miniszterelnök a Karmelita kolostorban pedig megismételte, hogy Törökország kulcsfontosságú állam a migrációs válság kezelése és a határok megvédése terén. A megbeszélésen méltatták a magyar–török kapcsolatok fejlődését, amely szerintük a politika, a gazdaság és a kultúra területén is folyamatos.

false

 

Fotó: MTI

Figyelmébe ajánljuk

Mesterségvizsga

Egyesek szerint az olyan magasröptű dolgokhoz, mint az alkotás – legyen az dalszerzés, írás, vagy jelen esetben: színészet –, kell valami velünk született, romantikus adottság, amelyet jobb híján tehetségnek nevezünk.

Elmondom hát mindenkinek

  • - ts -

Podhradská Lea filmje magánközlemény. Valamikor régen elveszett a testvére. Huszonhét évvel az eltűnése után Podhradská Lea fogta a kameráját és felkerekedett, hogy majd ő megkeresi.

Nem oda, Verona!

  • - turcsányi -

Valahol a 19. század közepén, közelebbről 1854-ben járunk – évtizedekre tehát az államalapítástól –, Washington területén.

Nagyon fáj

  • Molnár T. Eszter

Amióta először eltáncolta egy kőkori vadász, ahogy a társát agyontaposta a sebzett mamut, a fájdalom a táncművészet egyik legfontosabb toposza.

Mindenki a helyére

Mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz a nőkről? Hogyan kezeli őket? És mit gondol ugyanerről a magyar társadalom, és mit a nők maguk? Tényleg a nők pártja a Fidesz? Ezeket a kérdéseket próbálja megválaszolni a kötet többféle aspektuson keresztül. Felemás sikerrel.

Megint dubajozás

Alacsony belépési küszöb, mesés hozamok, könnyű meg­gazdagodás, örök élet: ezek közül az első kettőt biztosan ígérik a mesés dubaji ingatlanbefektetési ajánlatok. Pedig az előrejelzések szerint akár egy éven belül kipukkadhat az ingatlanlufi.

A beismerés semmis

Az ügyész kizárását kezdeményezte a védelem, a különböző tit­kos­­szolgálati szervek más-más leiratot készítettek ugyan­arról a hangfelvételről – bonyolódik a helyzet abban a büntetőperben, amelynek tárgya a Nyugat-Európába irányuló illegális kutyaexport.