Flashmob a Nemzetgazdasági Minisztériumnál

Erősödik a baloldal?

  • - vgy -
  • 2012. július 1.

Belpol

Együtt flashmobozott az LMP, a 4K! és a Szolidaritás a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt. Az elhangzott rövid beszédek azt sejtették, hogy az együttműködés akár egy új, markánsan baloldali pólust is eredményezhet.

Most, hogy elhárulni látszik a legnagyobb veszély, nevezetesen a Fidesz–KDNP 2014-es győzelme, egyre aktuálisabbnak tűnik, hogy szembenézzünk a második legnyomasztóbb forgatókönyvvel. Azzal, hogy a közvélemény-kutatások szerint lassan feléledő MSZP úgy jöhet majd vissza két év múlva, ahogy a fideszesek érkeztek 2010-ben: semmit sem tanulva és semmit nem felejtve. AZ LMP-nek a közvélemény-kutatások szerint sikerült ugyan tartósan megkapaszkodnia a magyar politikában, de egyelőre csak kis pártként, jelenlegi lehetőségei egy esetleges együttműködésben nemigen terjedhetnének tovább, mint hogy befészkelődjön az SZDSZ hűlt helyére az MSZP választási segédcsapataként – és épp ez az, amit minden erejükkel el akarnak kerülni születésük pillanatától.

Elsősorban ezért volt esemény a nagyjából 150 fős villámcsődület a Nemzetgazdasági Minisztérium előtt szombat délután három órakor – a tiltakozás apropója a július elsején életbe lépő munka törvénykönyve, valamint a telekommunikációs és tranzakciós adók voltak. Az első szónok Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet vezetője, a Szolidaritás egyik társelnöke volt, aki arról beszélt, hogy a munkavállalók eddigi végletes kiszolgáltatottságának fenntartásához részben a törvény kijátszása kellett, mostantól ezt az állapotot a jog szentesíti. Azoknak, akik meghozták ezt a döntést, kevés fogalmuk lehetett arról, amit azok tudnak, akiket ő képvisel: hogy milyen három műszakban dolgozni, elviselhetetlen munkakörülmények közt, nap mint nap súlyos egészségügyi kockázatoknak kitéve. Az ő életkörülményeik további rontása volna az unortodox gazdaságpolitika lényege.

Ezen a vonalon haladt tovább Nagy András, a 4K! alelnöke is, ő azokra a dolgozókra tért ki, akiknek még az új törvénykönyv szerény védelmét is nélkülözniük kell, azokra a tömegekre, akik kénytelenek feketemunkából élni, minden jogon kívül, és azokra a vállalkozókra, akiknek lehetetlenné teszi a magyar jogszabályi környezet, hogy tisztességesen foglalkoztassák őket. A kormány pedig szerinte inkább lemond a kieső adóbevételekről, csak hogy zsarolhassa, kézben tarthassa a gazdaság szereplőit. Ekkor már benne volt a levegőben a név, amit nem mondunk ki kormánypárti körökben, aki nélkül ugyanakkor ellenzéki felszólalás és megmozdulás újabban nem lehetséges: Simicska Lajosé. Róla a leghosszabban Jávor Benedek LMP-frakcióvezető beszélt, utalva arra, hogy a szinte óráról órára szaporodó adók nem a közszolgáltatások – a folyamatosan leépített oktatás és egészségügy – színvonalát hivatottak biztosítani, hanem a Közgép prosperitását. Van alternatíva, a tudásalapú, fenntartható és igazságos társadalom, ezért „nem leszünk Orbán, Simicska és Matolcsy rabszolgái” – fogta össze egyetlen zárószlogenben az addigi, pár perces beszédekben érintett összes témát Jávor. Szavait követően pedig működésbe lépett az iratmegsemmisítő, amely kisebb nehézségek árán elmajszolta a munka törvénykönyve egy példányát a Szolidaritás aktivistáinak lelkes füttyeitől kísérve. A második – lutheri ihletésű – performansz során a jelenlévők, a tranzakciós adó népnyelvi nevére (sárgacsekk-adó) utalva „Vissza a feladónak” feliratú sárga csekkekkel borították be a minisztérium ajtaját, mondván, fizesse be ezeket a pénzeket az, aki kitalálta.

A legnehezebbet, a levezetést most sem sikerült megoldani, egy darabig elégedetten bámultuk a kidekorált kaput, aztán bemondták a megafonba, hogy akkor most, fél óra után, amikor már épp belejöttünk volna a villámcsődülésbe, menjen haza mindenki. Az is igaz persze, hogy az időjárás nem kedvezett a forradalmi hangulatnak, sokkal többet nem lehetett volna kibírni, de egy stílusosabb zárlat belefért volna.

A lényeg azonban nem ez, hanem az első akció, amely egyúttal közös platformot is teremtett: együtt, egymást kiegészítve akár lehetnek is akkorák, hogy ha eljön az ideje – választás előtt vagy után –, ne alárendelt szerepben kelljen tárgyalniuk a szocialistákkal.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.