„Ez az elmúlt évtized legkárosabb lakáspolitikai döntése”

  • narancs.hu
  • 2021. május 13.

Belpol

Kiakadtak a polgármesterek a lakástörvény új módosításán.

Tegnap nyújtotta be az Országgyűlésnek Böröcz László fideszes képviselő azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében nagyon olcsón, a forgalmi érték 15-30 százalékáért lehetne megvásárolni az önkormányzati bérlakásokat. A javaslat az összes önkormányzatot érinti, beleértve a műemléképületeket is.

A módosító számos polgármesternél okozott hatalmas felháborodást. „Azok a bérlakásban élők, akik napi problémákkal küzdenek, várhatóan ki lesznek szolgáltatva a lakásmaffiának. Az olcsó lakásvétel lehetősége a tehetőseknek kedvez, a rászorulókat adósságba taszíthatja. Indokolatlan és igazságtalan azokkal szemben, akik nem tudtak bérlakáshoz jutni az elmúlt évtizedekben” – így reagált Tóth József XIII. kerületi polgármester. Tóth megjegyezte, hogy a kerület évek óta tudatos ingatlangazdálkodást folytat, az országban élen jár a bérlakásépítésben.

Mi a lakásállomány folyamatos fejlesztését, bővítését tűztük ki célul, nem pedig az áron aluli értékesítését. Ez a törvényjavaslat, elfogadása esetén az önkormányzati bérlakásrendszer végét jelenti

– zárja bejegyzését a polgármester.

De hasonlóan elégedetlen az áron aluli eladás lehetőségével Pikó András, Józsefváros polgármestere. „Először is elindul egy új rablóprivatizáció, amelynek eredményeképpen végül nyomott áron belvárosi és más értékes lakásokhoz juthat a NER- közeli csókosok hada – lehet, hogy az elején sok boldog lakástulajdonos fog majd a Fideszre szavazni, de a fővárosi épületállomány műszaki színvonalát is kalkulálva később örömmel szabadulnak majd az olcsón megszerzett vagyontárgytól a piaci ár alatt is” – vélekedett Pikó, aki szerint ez a javaslat az elmúlt évtized legkárosabb lakáspolitikai döntése.

Déri Tibor Újpest polgármestere pedig úgy fogalmazott, hogy ezzel a javaslattal az utolsó szöget verik be az önkormányzati bérlakásrendszer koporsóján. „Úgy gondolom, az államnak az önkormányzati bérlakások építését kellene támogatnia, a lakhatási nehézségek megoldására kellene törekedni közösen az önkormányzatokkal, nem pedig tetézni a most sem kicsi problémákat” – mondja Déri.

Az egész törvényjavaslat egyébként a vári lakosoktól indult el, akik nehezményezték, hogy a kilencvenes évek elején ők nem vehették meg bérlőként – más tanácsi lakásokkal ellentétben – olcsón bérleményüket. Mindezzel bővebben ebben a cikkünkben foglalkoztunk:

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.